Kecskemét

2025.03.17. 19:52

A honvédség új szupergépén gyakoroltak a mentőcsapatok

A HUNOR és HUSZÁR mentőszervezetek légi rakodási gyakorlatot tartottak Kecskeméten. A modern Embraer KC–390 Millennium szállítógépen gyakorlatoztak. A cél a gyors és hatékony nemzetközi mentés előkészítése volt.

Kecskeméten látványos és egyben életmentő fontosságú gyakorlat zajlott: a HUNOR és a HUSZÁR mentőszervezet szakemberei a Magyar Honvédség egyik legmodernebb szállítógépén, az Embraer KC–390 Millennium fedélzetén hajtottak végre légi rakodási tréninget. A kiképzés célja az volt, hogy éles helyzetben, akár nemzetközi katasztrófák esetén is zökkenőmentesen, gyorsan és hatékonyan indulhasson útnak a segítség.

A KC–390 , gyakorlat, HUNOR,
A KC–390 fedélzetén gyakorlatoztak az életmentők
Fotó: bacs.katasztrofavedelem.hu

A gyorsaság életeket menthet

A légi szállítás az egyik legkritikusabb tényező a mentőcsapatok bevetése során, hiszen egy földrengés, árvíz vagy egyéb katasztrófa helyszínén az időveszteség emberéletekbe kerülhet. A mostani gyakorlat során a résztvevők azt tanulmányozták, hogyan lehet a mentési felszereléseket a lehető legoptimálisabban elhelyezni a repülő fedélzetén.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) Ferihegyi úti raktárbázisán előzetesen összekészítették és málházták a HUNOR Mentőszervezet speciális eszközeit. A rakományt úgy kellett elrendezni, hogy az ne csak biztonságos legyen, hanem a földre érkezés után a lehető leggyorsabban bevethetővé váljon.

A KC–390 Millennium: modern technológia a mentőegységek szolgálatában

A gyakorlat során a mentőszervezetek egyik legkorszerűbb katonai szállítógép, az Embraer KC–390 Millennium fedélzetén dolgoztak. A brazil gyártású gép különleges rakodórendszere – a raktér padlójába épített görgősorok, rögzítő fülek és gyűrűk – lehetővé teszi a gyors és biztonságos pakolást. A repülő több tonnányi terhet képes szállítani, miközben 35 fő számára is biztosít férőhelyet.

KC–390, HUNOR, Huszár,
A HUNOR és HUSZÁR mentőszervezetek légi rakodási gyakorlatot tartottak
Fotó: bacs.katasztrofavedelem.hu

A tréning során a szakemberek felmérték, mely felszereléseket hogyan érdemes elhelyezni, hogy az utazás alatt stabilak maradjanak, de a földre érkezéskor azonnal hozzáférhetőek legyenek. Kiemelt figyelmet fordítottak az állomány fizikai terhelésére is, hiszen egy valós helyzetben minden energiára szükség van a mentési munkálatok során.

Feladat készenlétben: ha kell, azonnal indul a segítség

A légi rakodási gyakorlat nem csupán egy próba volt, hanem egy fontos lépés afelé, hogy a magyar mentőcsapatok a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban reagálhassanak vészhelyzetekben. A hasonló tréningek biztosítják, hogyha eljön a pillanat, a HUNOR és HUSZÁR egységek felszereléseikkel együtt készen álljanak egy nemzetközi bevetésre.

A gyakorlatot a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felügyelte, és az esemény során szerzett tapasztalatokat beépítik a jövőbeli mentési tervekbe is. Ahogyan a mostani gyakorlati nap is bizonyította: a szervezettség, a modern technológia és a felkészült szakemberek együtt garantálják, hogy a segítség mindig időben érkezzen.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában