2025.03.19. 06:20
Grandiózus tervek készültek Kecskemét jövőjéről, így fog kinézni a város – galériával, videóval
Rendkívüli együttes ülést hívott össze a kecskeméti önkormányzat a közgyűlés bizottságainak részvételével. A kedd reggeli tanácskozás témája a megyeszékhely 2025-2030. évekre vonatkozó Gazdasági Programjának bemutatása volt.
A városháza dísztermében gyűlt össze a közgyűlés hét bizottsága, hogy tagjaik megvitassák a város gazdasági helyzetét és jövőképét. Elkészült ugyanis a 2025-2030. évekre vonatkozó Gazdasági Program, amely jelenleg egy száznál is több oldalas munkaanyag. Az ülésen különböző javaslatok érkeztek, melyeket a következő napokban feldolgoznak, és a tervek szerint már áprilisban el is fogja fogadni a közgyűlés a kész Gazdasági Programot.

Fotó: Vizi Zalán
A résztvevő bizottságok:
- Aktív Város Bizottság
- Fejlődő Város Bizottság
- Gazdálkodó Város Bizottság
- Gondoskodó Város Bizottság
- Kulturális Bizottság
- Működő Város Bizottság
- Szabályozási Bizottság
A Fejlődő Város Bizottságának elnöke, Nemcsik Mátyás köszöntötte az egybegyűlteket, és megállapította, hogy minden bizottság határozatképes.
A Gazdasági Program a közszolgáltatások biztosítására, színvonalának javítására vonatkozó fejlesztési elképzeléseket tartalmazza, illetve meghatározza azokat a célkitűzéseket és feladatokat, amelyekkel a város költségvetésének lehetőségeivel összhangban a társadalom, a környezet és a gazdaság fejlődését célozza meg.
A Gazdasági Program négy fő irányelvet tartalmaz
A munkaanyagot Kurenkov Vjacseszláv, a Kecskeméti Városfejlesztő Kft. településfejlesztési szakértője ismertette. A stratégiai célrendszer négy fő pontot határoz meg, milyen úton haladjon Kecskemét előre:
- Kompakt Város
- Innovációközpontú Város
- Megtartó Város
- Környezettudatos Város
A Gazdasági Program öt prioritást fogalmaz meg:
- Befektetőbarát, vonzó gazdasági környezet kialakítása,
- a városon belüli területi- és társadalmi kohézió erősítése,
- hatékony városfejlesztési-, tervezési és- üzemeltetési rendszer kialakítása,
- a fejlesztési források rendelkezésre állásának biztosítása,
- felkészülés a klímaváltozásból eredő kockázatok kezelésére.
Kompakt Város
A Gazdasági Programon belül Kurenkov Vjacseszláv elsőként a Kompakt Város elemet ismertette. Első és talán egyik legfontosabb célkitűzése az lesz a városnak a következő esztendőkben, hogy városi alközpontokat hozzanak létre. A cél, hogy minden főbb városrész önálló alközpontként is működhessen, 5-10 percre minden igényt kielégítő szolgáltatási hálózattal. Ide tartozik a városrészek közötti kapcsolat erősítése, elsősorban az úthálózat és az elővárosi vasúthálózat további fejlesztésével. Szintén fontos a lakhatási lehetőségek bővítése. A bérlakás program első üteme már lezajlott, a második ütem befejezése két éven belül várható. Egy konkrétum is elhangzott ezzel kapcsolatban: 2030-ig ingatlanfejlesztők bevonásával Homokbányán 950 lakás létesítése várható.
Innovációközpontú Város
Hosszú ideje fő célkitűzése Kecskemétnek, hogy egyetemváros legyen. Ehhez elengedhetetlen a tudásalapú társadalom építése, ezért Kecskemét bővíteni fogja oktatási hálózatát, támogatja az egyetemi tudásközpontok megerősítését. A gazdasági területek további fejlesztése is fontos, valamint a digitalizáció is. Például: Városi Adatmenedzsment Központot hoznának létre, ahol online formában minden fontos városi adat és információ elérhető lehet.
Megtartó Város
Az ülésen elhangzott, egyetemi várossá úgy lehet válni, ha egyetemisták lakják a várost. Az egyetem jelenleg két új épületet épít, ebből az egyik kollégium lesz, valamint a Rudolf laktanya fejlesztése is azt a célt szolgálja, hogy az a környék egy egyetemi alközponttá válhasson. A megtartás során viszont nemcsak a felsőoktatásra kell gondolni. A Gazdasági Program nevelési szerepkör erősítése pontja kimondja, hogy bölcsődei és óvodai fejlesztéseket és az intézményhálózat modernizálását kell végrehajtani. Az egészségügyi alapellátás, a szociális gyermekjóléti ellátórendszer, valamint a város kulturális szerepének erősítése is célkitűzés.
Környezettudatos Város
Ahhoz, hogy Kecskemét környezettudatos lehessen, három fő elemnek kell megfelelnie, amelyekre a Gazdasági Program is kitér: energiamenedzsment, városi zöldinfrastruktúra fejlesztése, illetve vízmegtartás. Kecskemét élen jár az országban a csapadékvíz menedzselésében, az esőkertek kialakításában, de ezt a színvonalat tovább kell emelni a Csukás-éri főcsatorna fejlesztésével és az Alsó Záportározó térfogatának bővítésével. Az energiaközösségek kialakítása is kulcskérdés, például Homokbánya 2 kilométerre fekszik a legközelebbi távhőtől, ezért helyben egy mini távközpont jött létre gázturbinával, ám a napenergia és a geotermikus energia fejlesztése itt is, és más városrészekben is célként van megfogalmazva.
Kecskemét jövőjéről tárgyaltak
Fotók: Vizi ZalánIntermodális csomópont? Kada iskola költözése?
A Gazdasági Program ismertetését követően jöhettek a kérdések, amelyek két fontos beruházást is érintettek. Régóta szó van a vasútállomásnál az intermodális csomópont kialakításáról. Ezzel kapcsolatban az a tájékoztatás hangzott el, hogy az engedélyes tervek idén lekészülnek, de arról nincs információ, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium közreműködésével mikor indulhat meg a kivitelezés.
A Kada Elek Technikum Rudolf laktanyába való átköltözéséhez viszont egyre közelebb állunk. A Kada a tervek szerint a 2026-27-es tanévre elfoglalja új helyét, hogy a mostani épületében megindulhasson a Kodály Intézet második ütemének fejlesztése.
A Gazdasági Program nem kívánságlista, a tervezett fejlesztések jó eséllyel el is fognak készülni
A rendkívüli ülésen Balogh Zoltán, a Fejlesztéspolitikai Iroda vezetője kiemelte, a Gazdasági Program nem egy kívánságlista, nem álmokat szövöget, hanem olyan fejlesztéseket tartalmaz, amelyekre az önkormányzatnak van rálátása és megvalósíthatók. A munkaanyag alapelveket fektet le és olyan vállalásokat tesz, melyek jó eséllyel meg is fognak valósulni.
A munkaanyagot a rendkívüli ülésen elhangzott javaslatokkal együtt módosítják, majd a tervek szerint áprilisban a közgyűlésen meg is szavazzák.