Konferencia

2025.02.12. 15:10

Nagyban segíti a romák foglalkoztatását az új halasi központ – galériával

Egyértelmű, hogy a munka és a foglalkoztatás a leghatékonyabb eszköz a szegénység elleni küzdelemben, ha van munka, van megélhetés, ha van megélhetés, van jövő – hangoztatta Sztojka Attila, társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár Kiskunhalason. Az egy éve átadott vállalkozásfejlesztési központ épületében szervezett konferenciát a Belügyminisztérium a „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése” című program keretében.

Egy éve adták át az ország első, kifejezetten hátrányos helyzetű emberek támogatására, mentorálására létrehozott vállalkozásfejlesztési központot Kiskunhalason. Az intézmény egyéves működését értékelték, ahol Sztojka Attila társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár kijelentette, hogy a roma közösség is képes vállalkozóvá válni, a kormányzat eltökélt célja, hogy egy új gazdaságpolitika adjon kellő lendületet az országnak, amely újabb és újabb munkahelyeket fog tudni generálni.

Vállalkozásfejlesztési központ, kiskunhalas, romák
Az egy éve átadott vállalkozásfejlesztési központ épületében szervezett konferenciát a Belügyminisztérium a „Magyar Nemzeti Roma Platform továbbfejlesztése” című program keretében
Fotó: Pozsgai Ákos

Segítik a kis- és középvállalkozásokat

– A Demján Sándor Program keretében 1400 milliárd forintot fordítunk, nyolc plusz egy elemből álló finanszírozott programokra, amely a kis- és középvállalkozásokat segíti – emelte ki az államtitkár, aki hangoztatta, hogy a kiskunhalasi vállalkozásfejlesztő központ fő célja, hogy megismertesse ezeket a programokat.

– A kiskunhalasi központ elmúlt egy éves működésének tapasztalatai azt mutatják, hogy jó úton járunk a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatásának elősegítésében – mondta a politikus, aki szólt arról is, hogy Magyarország európai kitekintésben is első a romák foglalkoztatása területén.

– Gazdaság alapú társadalmat akarunk építeni, ennek kulcsfontosságú szereplői a roma vállalkozók, hiszen ezeknél a vállalkozásoknál kilencvenkilenc százalékban a roma munkavállalók dolgoznak. Ezért is kell, hogy segítsük őket abban bízva, hogy a terveiket meg tudják valósítani és fejleszteni tudják a saját vállalkozásaikat – fejtette ki előadásában Szűcs Csaba, a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat roma ügyekért felelős alelnöke, a Cigány Közösségek Szövetség (CIKÖSZ) elnöke.

Aba-Horváth István, a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának elnöke szerint ma még kevés roma vállalkozó van, ők is elsősorban az építőiparban másod-, harmadvonalas szerepet kapnak, illetve egyéni magánvállalkozók, akik családi megélhetésüket tudják biztosítani. 

– A roma vállalkozók segítése kulcskérdés, hiszen, ha jól működő tőkeerős vállalkozások vannak, akkor segíthetnek abban, hogy a hazai cigány közösségben rejlő inaktív munkaerőt felszippantsa, bevigye a munkaerőpiacra – fogalmazott a szervezet vezetője.

Az álmok megvalósítását segíti elő a vállalkozásfejlesztési központ

Az egy éve átadott vállalkozásfejlesztési központot Nagy Márton gazdasági miniszter avatta fel, aki korábban úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi kormány másként gondolkodik, hiszen az egyén helyett a családot, a külföld helyett a magyarokat, a segély helyett a munkát helyezi előtérbe. Az álmok megvalósítására törekszik munkahelyek, valamint a felemelkedés, felzárkózás feltételeinek megteremtésével – tette hozzá.

Rámutatott: ebbe a szellemiségbe illik bele a kiskunhalasi vállalkozásfejlesztési központ megvalósítása is, melynek legfontosabb célja a hátrányos helyzetű emberek, köztük kiemelten a romák elsődleges, azaz nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedésének, érvényesülésének támogatása.

Köves Márta, A Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság égisze alatt működő vállalkozásfejlesztési központ vezetője a konferencián elmondta, hogy 2024-ben több alkalommal igényfelmérő napot tartottak, pályázati tájékoztatással egybekötve a központban és külső helyszíneken egyaránt. Fontos célnak nevezte, hogy a vállalkozók fogalmazzák meg a valós igényeiket és ehhez a vállalkozásfejlesztési központ a legjobb tudása szerint nyújt segítséget.

Kiemelte: közel egy év alatt több mint negyven vállalkozás számára tudtak segítséget nyújtani a bértámogatások igénybevétele – kiemelten a hátrányos helyzetű emberek vonatkozásában – a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben, ami több mint hatvan személyt érintett.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában