2025.02.23. 18:52
Emelkedett a Kárpát-medencei túzokállomány – videóval
A természetvédelmi szakemberek idén is felmérték a túzok Kárpát-medencei állományát. A téli túzok szinkronszámlálások eredményei viszonylag pontos képet nyújtanak a fokozottan védett madárfaj létszámáról, így elmondható, hogy az elmúlt években egy újabb emelkedés volt megfigyelhető a pannon régióban.
A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is a legnagyobb előfordulási helyüknek a keletpannon-régió tekinthető, ahol januárban 1345 példányt számláltak, míg a nyugatpannon-régióban legalább 728 túzok volt a szinkronszámlálás idején. A Kiskunságban a Dunamenti-síkságon 614, míg a Csanádi-pusztákon és Szerbiában 35 egyedet rögzítettek a szakemberek – adta hírül a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján.

Fotó: Horváth Tibor/Varázslatos Magyarország
Mint írják, a korábban 2200 példányra becsült Kárpát-medencei túzokállomány igazoltan 2700 fölé emelkedett, ami a szakemberek várakozásait is felülmúlta. A hazai populáció is növekedést mutatott: körülbelül 300 példánnyal többet regisztráltak a korábbiakhoz képest.
Meglepő a növekedés mértéke
A túzok közép-európai állománya az egyetlen, amely növekedést mutat, míg a világ többi populációjánál csökkenés figyelhető meg, kisebb-nagyobb mértékben. A hazai növekedés a több évtizedes védelmi erőfeszítések és az elmúlt évek nemzetközi együttműködése alapján volt előre jelezhető, azonban a növekedés mértéke meglepő módon alakult.
A populáció méretének meghatározására a szakemberek télen végzik a túzokok szinkronszámlálását, ami azt jelenti, hogy egy időben mérik fel a madarakat. Ezen időszak alatt pontosabb információt nyerhetünk egy-egy régió állományáról, mivel a telelő madarak jól megfigyelhető, elkülönült csapatokban gyülekeznek.
A túzok fokozottan védett faj
A túzok Magyarországon 1971 óta védett faj, 1979 óta pedig fokozottan védett, természetvédelmi értéke a legmagasabb kategóriát jelentő egymillió forint. Az Agrárminisztérium kiemelt figyelmet fordít ennek a fajnak a megóvására, külön szakértői munkacsoportot működtet, és a Nemzeti Biodiverzitás Stratégiában is hangsúlyos szerepet kapott a túzok állományának védelme és növelése. Számos program támogatja a túzok védelmét: természetvédelmi pályázatok keretében jelentős védelmi intézkedések valósultak meg, egyre több gazdálkodó alkalmaz túzokbarát mezőgazdasági módszereket, valamint fontos szerepet kap a túzok és apróvad védelmét célzó vadgazdálkodás megvalósítása. Továbbá, ahol szükséges, az áramszolgáltatók közreműködésével folyamatban van a legveszélyesebb légvezetékek földkábellel való kiváltása, és a madarak repülési útvonalát keresztező nagyfeszültségű szakaszok madárbarát átalakítása is. A faj hosszú távú jövője szempontjából bizakodóak lehetünk, de még sok feladat vár a természetvédelmi szakemberekre.
A „Túzok határon átnyúló védelme Közép-Európában” című LIFE pályázat 2016. július 11. és 2024. október 31. között zajlik, és fő célja a felnőtt túzokokat leginkább fenyegető légvezetékekkel való ütközés kockázatának csökkentése. Ezt a középfeszültségű légvezetékek kábelesítésével kívánják elérni. Ezen kívül a túzok élőhelyeinek mezőgazdasági művelését is a faj ökológiai igényeihez kívánják igazítani, valamint térségi szinten ragadozógazdálkodási tevékenységeket valósítanak meg a költési siker növelése érdekében.