2025.02.20. 07:00
Közösségépítéssel küzdenek az elidegenedés ellen, összehozzák a generációkat
A közösségépítés és az értékátadás motiválja a tiszaalpári Áldott Légy Teremtésvédelmi Egyesület három oszlopos tagját. Bártol Réka, Bodor Ádám és Zsigó Ferenc megrögzötten hisznek abban, hogy lehet olyan tartalmas programokat szervezni, melyek az elidegenedés helyett a valós kapcsolatok létrehozását szolgálják. A teremtésvédelmi egyesület közel egy évtizedes munkásságáról beszélgettünk velük.
Az Áldott Légy Teremtésvédelmi Egyesület Bártol Réka biológus, természetvédő és mélyen hívő ötlete alapján jött létre 2016-ban Tiszaalpáron. A civil szervezet nevét Ferenc pápától kölcsönözte. Az egyházfő 2015-ben kiadott Áldott légy kezdetű enciklikája ugyanis kimondja: a keresztény élet része, hogy megfelelőképpen bánjunk a Földdel, vagyis „védelmezői legyünk Isten művének”. Arra figyelmeztet, hogy a kereszténység nemcsak arról szól, hogy templomba járunk, hanem arról is, hogy úgy tekintsünk az összes élőlényre, mint társainkra és a Földre, mint a közös otthonunkra. Az egyesület ezért igyekszik olyan programokat szervezni, melyekben összeér a hit és a természetvédelem. De a fő céljuk, a szemléletformálás és a közösségépítés.

Fotó: Vajda Piroska
Támogató közösségeket építenek
– Azt tapasztaljuk, olyan erős napjainkban az elidegenedés, hogy egyre nagyobb szükség van a támogató közösségekre. A programjaink kifejezetten családoknak szólnak, de nem csak a hívőket várjuk. Ebben a szemléletben tartottunk nemrég közös tésztakészítést a helyi művelődési házban, ami nagyon jól sikerült – mondta Zsigó Ferenc, az ötletgazda. Gyermekkori élménye alapján valósította meg a programot. – A mai világban sokkal inkább jellemzőnek látom a rombolást, egyesületünk céljával a teremtéssel, a teremtésvédelemmel ellentétben. A tésztakészítés egy jó alkalom volt arra, hogy valamit teremtsünk és hogy kiszakítsuk az embereket a digitális világból – mondta.
Áldott Légy Teremtésvédelmi Egyesület: összehozzák a generációkat
– Napjainkban mindenki valamilyen digitális platformon beszélget. Ez számomra azt jelenti, hogy mindenki máshol szeretne lenni, mint ahol valójában van. Egyre jobban a gépekhez vagyunk társítva, ami főként a gyerekekre veszélyes, mert függőséget okoz, viszont nem ad valós élményeket, emlékeket. Próbáljuk az embereket rávenni arra, hogy a jelent kell megélni és valós kapcsolatok kialakítani egymással, mert csak a valós élményekből lehet tartalmas múltunk, amire a jövőt építhetjük. Az események szervezésénél fontos szempont, hogy a generációkat összehozzuk. A fiatalok általában azt csinálják, amit a felnőttek, ezért próbálunk olyan felnőtteket meghívni, akik példát mutatnak és át tudják adni a tudásukat. Olyan programokat kínálunk, amelyeknek köze van a teremtéshez, őseink tudásához – összegezte Ferenc.
Programjaik jótékony célokat is szolgálnak
– Az Áldott Légy Teremtésvédelmi Egyesület fennállásának közel 10 évében nagyon sok programot szerveztünk – vette át a szót Réka. Elmondta, szerveztek értékőrző és teremtésvédelmi táborokat, ismeretterjesztő előadásokat, túrákat, madárgyűrűzést, tematikus foglalkozásokat, amelyek között volt kenyérsütés, rajzverseny, madáretető készítés, és tojásfestés. Programjaikba bevonják a helyi nyugdíjasokat is, velük együttműködésben valósult meg például a tésztakészítés. De évek óta az egyesület szervezi az adventi gyertyagyújtásokat is a községben. Ennek keretében a nyugdíjas klubbal közösen jótékonysági süteményvásárt is szerveztek, melynek bevételéből a karitász csoporttal együttműködésben a helyi rászorulókat támogatták – sorolta Réka, aki arról is beszámolt, hogy idén is folytatják a közösség- és értékteremtő programjaikat. Többek között tarhonyát, derelyét készítenek majd, rétest, fánkot és kenyeret sütnek, de túrákat is szerveznek majd.
Tiszaalpár idén ünnepli fennállásnak 950 éves évfordulóját
A jubileumi évforduló megünneplésére az egyesület is készül. Zsigó Ferenc helytörténészként azon is dolgozik, hogy a falu egykor ismert múltját visszaállítsa. A falu történetét kutatja, erről több könyvet is írt már. Többedmagával aktív múzeumbarátként, fémkeresősként próbálja gyarapítani Tiszaalpár régészeti leleteinek számát. Ebből egy kiállítást is rendeznek a jubileumi évfordulóra. Elmondta, Alpárnak olyan mennyiségű megmutatni való rendkívüli tárgya van, amire egy város is büszke lehetne. Ennek ellenére nincs egy helytörténeti gyűjteménye vagy tájháza a településnek. Ennek megvalósítását is szeretné elérni az egyesület.