2025.02.13. 19:53
Látványos felvételeken mutatjuk, hogyan vált eggyé a földdel a régi kecskeméti malom – galériával, videóval
2003. június 15. jelentette a végét a Kecskeméti Gazdasági Gőzmalomnak. 133 év után felrobbantották, helyére bevásárlóközpontot építettek. A nevét ma is őrzi az óriás komplexum, a Malom Központ. A régi kecskeméti malom felrobbantásának hihetetlen látványa ma is sokakban él.
Múltidézésünk során 2003-as fotók segítségével idézzük fel a régi kecskeméti malom felrobbantását. Cikkünkben felelevenítjük a malom történetét is, melyet a mai fiatalok talán már nem is ismernek.

Fotó: Bús Csaba
Múltidézés levéltári és régi újságok alapján
Egy korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk már a Kecskeméti Gazdasági Gőzmalom teljes históriáját, melyhez forrásanyagként Hlbocsányi Norbert, a Bács-Kiskun Megyei Levéltár főlevéltárosának a Múltbanéző folyóiratban megjelent tanulmánya, valamint a Kecskeméti Napló, a Kecskeméti Lapok és a Petőfi Népe korabeli cikkei szolgáltak alapul.
A régi kecskeméti malom története
1870. január 1-jén kezdte el a működését Kecskeméti Gazdasági Gőzmalom Részvénytársulat néven. A hivatalos munka 1870. március 17-én indult el, aznap 309 véka gabonát őröltek meg, egy hétre rá pedig már 3732 vékányit. Érdekesség, hogy 1891-től a malomhoz tartozott egy gőz- és kádfürdő is, ami fontos tisztasági és szórakozási lehetőséget nyújtott a kecskeméti emberek részére. 1914-ben egy óriási tűzvész miatt majdnem megszűnt, de újjáépítették, később modernizálták. A rendszerváltás után üresen állt, végül bontás lett a sorsa, hogy átadja a helyét egy bevásárlóközpontnak.
22 éve robbantották fel a kecskeméti gabonasilót
Fotók: Bús CsabaUtolsó felvonás
A gőzmalom történetének utolsó felvonása 2003. június 15-én jött el. A 29 méteres magas gabonasilót felrobbantották. A hat vasbeton silóhenger összesen körülbelül 900 tonnát nyomott, és hat pilléren állt. Ezeket a pilléreket robbantották át, nem egyszerre, hanem egymást villámgyorsan követő hat ütemben. A felrobbantás látványa felejthetetlen volt.