Fenntarthatóság

2025.02.16. 06:50

Mindennapjaink része lett a palackvisszaváltás, a MOHU elárulta, hogyan teljesít Bács-Kiskun – videóval

Már egy év eltelt azóta, hogy Magyarországon bevezették a kötelező visszaváltási rendszert. Erről a kormányrendelet 2024. január 1-jén jelent meg, viszont az érintett termékek gyártói számára fél év állt rendelkezésre, hogy felkészüljenek. A MOHU által üzemeltetett rendszer július 1-től viszont gőzerővel működik, és a kötelező palackvisszaváltás már a mindennapjaink része.

Az itthoni kötelező visszaváltási rendszer (úgynevezett DRS) rekordgyorsasággal futott fel európai viszonylatban. Kérdésünkre a MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) arról tájékoztatott, hogy hazánkban a kötelező palackvisszaváltás hatására ugrásszerűen megnőtt az italcsomagolások gyűjtése.

palackvisszaváltás, REpont, MOHU, Bács-Kiskun,
A palackvisszaváltás rendszere jól működik
Fotó: Illusztráció / MW-archív

– Míg korábban, a „tapossa laposra” időszakban az italcsomagolások mindössze 30 százalékát gyűjtötték össze olyan rendszerekben, amelyek lehetővé tették az anyagában való újrafeldolgozást, az új DRS-rendszernek köszönhetően ez az arány ugrásszerűen megnőtt – írta hírportálunknak a MOHU.

A palackvisszaváltás miatt naponta több millió italcsomagolást gyűjtünk össze

A skandináv országokban évek óta működik a palackvisszaváltó rendszer, ott már 90 százalék feletti arányokat érnek el. A MOHU célja ugyanezen számok elérése, ami a gyakorlatban napi 8 millió palack visszaváltását feltételezi. 

– Januárban országos szinten naponta átlagosan 6,1 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók, de az ünnepek alatt több alkalommal is 10 millió felett volt a napi visszaváltások száma. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a visszaváltás egyre inkább a mindennapok részévé válik, és Magyarország jó úton halad a fenntarthatóság felé – közölte a hulladékgazdálkodási vállalat.

A Bács-Kiskun vármegyeiek is hozzájárulnak a rendszer sikeréhez

2024-re vonatkozólag az összes visszaváltott darabszám tekintetében Bács-Kiskun vármegye az országos mezőny első felében van. Az egy főre jutó visszaváltások száma 90 volt az évben, amely megközelíti a magyarországi vármegyék átlagát.

2024-ben nagyjából hat hónap állt rendelkezésünkre az új palackvisszaváltási rendszer kiismerésére, így ez a fejenként 90-es szám lényegében egy féléves adatnak mondható. Ez átlagosan havi 15 palackot jelent személyenként.

Ha Bács-Kiskun vármegye lakosságát félmillióra becsüljük, akkor 2024-ben az itt élő emberek:

  • 45 millió darab 50 forintos palackot váltottak vissza
  • több mint 2,2 milliárd forint értékben.

A fogyasztók inkább a REpontokat választják vásárlási célpontként

A MOHU tájékoztatása szerint a 2025-ös esztendő januári adatai szerint Bács-Kiskun vármegyében több mint 275 szerződéssel rendelkező automata és kézi visszaváltó pont áll a fogyasztók rendelkezésére, ebből Kecskeméten mintegy 50 található.

A MOHU minden 1000 főnél több lakossal rendelkező településen köteles visszaváltási pontot üzemeltetni, de – több más országgal ellentétben – a 400 négyzetméternél kisebb boltok számára nem kötelező a csatlakozás a hazai DRS-hez. Ennek ellenére az ország településeinek jelentős részén már elérhető – kézi vagy gépi – visszaváltási lehetőség, és a MOHU folyamatosan várja az újabb regisztrációkat. A kézi visszaváltásra jelentkező boltokat mérlegelés nélkül jóváhagyja a vállalat. Felmérések bizonyítják, hogy a fogyasztóknál a visszaváltás lehetősége az egyik döntő szempont a vásárlás helyének megválasztásában.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában