2025.02.12. 16:51
TB-alapon is elérhető a kezelés, amely egyetlen tűszúrással gyógyítja a rákot
Történelmet írt a magyar tudomány. Hazánkban először alkalmazzák a pajzsmirigyrák kezelése érdekében az RFA-beavatkozást, amely minimálisan invazív, gyors gyógyulást és kevesebb mellékhatást biztosít a betegeknek.
Magyarország Közép-Kelet-Európában elsőként alkalmazza az innovatív intervenciós radiológiai beavatkozást a pajzsmirigyrák kezelése érdekében. A több mint 2,5 évig tartó hazai kutatás megerősítette, hogy az új eljárás sikeresen alkalmazható a területen: a betegek esztétikai problémák nélkül gyógyulnak, az ép szövetek nem sérülnek, és nem szükséges hormonpótlás sem. A beavatkozás mindössze egy tűszúrást igényel, és néhány órával később a beteg hazamehet. A kutatásról Deák Pál Ákos, az eljárást végző intervenciós radiológus főorvos beszélt az Indexnek.

Fotó: Bánkúti Sándor / MW
A pajzsmirigyrák az egyik leggyakoribb endokrin daganat, amelyet évente 500-700 magyar betegnél diagnosztizálnak. Bár ma már a betegség 90 százaléka sikeresen gyógyítható, a műtéti kezelések következtében sok esetben az érintetteknek élethosszig tartó hormonpótlásra van szükségük, különösen akkor, ha a műtét során az egyik, vagy mindkét pajzsmirigylebenyt eltávolítják. Emellett a fiatalabb betegek, akik leggyakrabban 40-50 évesek és főként nők, lelkileg is megterhelik a visszamaradó nyaki hegek.
Pajzsmirigyrák kezelése szövetkárosodás nélkül
Az új minimálinvazív technológia, a rádiófrekvenciás abláció (RFA) lehetővé teszi, hogy a daganatot anélkül pusztítsák el, hogy a környező szövetek károsodnának. Az eljárás során egy tűelektróda segítségével, vágás nélkül, helyi érzéstelenítéssel és fájdalomcsillapítással történik a beavatkozás. Az intervenciós radiológus szakorvos irányítása alatt az eljárás mindössze egy órát vesz igénybe, a beteg pedig néhány órás megfigyelés után hazatérhet, és akár már másnap munkaképes lehet. Ezzel szemben a hagyományos műtétek után legalább egy hét pihenés szükséges, és a betegnek hosszabb időt kell kórházban töltenie.
A beavatkozás során ultrahangos vizsgálat és kontrasztanyag segítségével meghatározzák a daganat helyét, majd a tűelektróda segítségével a daganatot körülbelül 80-90 Celsius-fokra melegítik. A keletkező hő elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését befolyásolná. A beavatkozás során a daganat körüli 4-5 milliméteres szövetet is érintik, hogy elkerüljék a hőkárosodást a bőrön, ereken, idegeken, légcsövön és nyelőcsövön – derül ki az Index.hu cikkéből.
Hatalmas előnyt jelent az új eljárás
Deák Pál Ákos elmondta, hogy az eljárásnak az a nagy előnye, hogy a hormontermelést a pajzsmirigy általában képes magától fenntartani, így nem szükséges gyógyszeres hormonpótlás. Emellett a komplikációk aránya is rendkívül alacsony, kevesebb mint egy százalék, és súlyos mellékhatások, például hangszálbénulás vagy vérzés, nem alakultak ki.
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a betegek kontrollvizsgálatainak során az ultrahangfelvételeken alig lehetett észlelni a korábbi daganat helyét, ami az eljárás sikerességét igazolja. A vizsgálatban részt vevők közül azok, akik a kezelést követően tumormentesek lettek, olyan ráktípus esetében is sikeresen alkalmazták a módszert, amelynél a kiújulás esélye 20-60 százalék között mozog.
A kutatást 28 pácienssel végezték
A kutatás 2021 márciusa és 2023 novembere között zajlott, és az onkoteam döntése alapján összesen 28 páciens – 19 nő és 9 férfi – vett részt benne. Bár a betegség gyakrabban fordul elő 35-55 éves kor között, és elsősorban nőket érint, a pontos oka még nem ismert, de hormonális tényezők is szerepet játszhatnak.
Deák Pál Ákos kifejtette, hogy a rádiófrekvenciás abláció alkalmazható a papillaris típusú, 1 centiméternél kisebb daganatoknál, amelyeknek nincs áttéte. Több góc esetén azonban érdemes a pajzsmirigy eltávolítását választani, mivel ez genetikai mutációra utalhat.
A tanulmány az RFA módszer jelentőségét is hangsúlyozza, mivel bár nemzetközi szinten 2015 óta kutatják a rádiófrekvenciás és mikrohullámú hőablációt, a magyar kutatás új mérföldkőként számít a pajzsmirigyrák kezelésében. Az eljárás iránti külföldi érdeklődés is megnövekedett, és már bejelentkeztek oktatásra a módszer elsajátítására. Emellett a főorvos megemlítette, hogy Magyarországon évtizedek óta alkalmaznak termorablációs eljárásokat a vese- és májrák kezelésére, és most a pajzsmirigyrák is beilleszkedett ebbe a terápiás körbe.
A rádiófrekvenciás abláció előnye, hogy kevésbé megterhelő a szervezet számára, mint a hagyományos műtétek, ezért olyan pácienseken is elvégezhető, akik egészségi állapotuk vagy életkoruk miatt nem alkalmasak operációra. Emellett más típusú daganatoknál is alkalmazható, például emlődaganatoknál, de azoknál szigorúbb orvosi szempontok figyelembevételével. A jóindulatú daganatok, például az emlő fibroadenómái vagy miómák rádiófrekvenciás ablációja Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban is elterjedt, és Magyarországon is elérhető magánellátásban.
– A rosszindulatú pajzsmirigyrák kezelésére az RFA-beavatkozás állami finanszírozásban is elérhető a Semmelweis Egyetemen, és nem szükséges NEAK-engedély sem. Az eljárás így egyedi méltányossági kérelem nélkül alkalmazható a rosszindulatú daganat esetén, míg a jóindulatú strúmagöbök kezeléséhez egyelőre még egyedi méltányossági kérelem benyújtása szükséges – tette hozzá Deák Pál Ákos.
Állami és magánellátás keretébe is elérhető a kezelés
A módszer mind az állami, mind a magánellátás keretében elérhető Magyarországon. A pajzsmirigygöb előfordulása gyakori, és bár a túlnyomó része jóindulatú, egyes esetekben, amikor a daganat rosszindulatúvá válik, jelentős egészségnyereséget eredményezhet a korai felismerés és kezelés. Reismann Péter, a Semmelweis Egyetem belgyógyász és endokrinológus szakorvosa arra figyelmeztetett, hogy a pajzsmirigygöbök között csupán 5 százaléknál merül fel a rosszindulatú elváltozás gyanúja, és ezek esetében az RFA lehet hatékony megoldás.
Jelentősen növekszik a pajzsmirigyrákosok száma
A pajzsmirigyrák előfordulása az elmúlt 30 évben jelentősen megnövekedett, ennek egyik oka a papillaris microcarcinoma típusú daganatok gyakoribbá válása. Az RFA előnye a hagyományos kezelésekkel szemben, hogy nem befolyásolja a pajzsmirigy működését, így nem zavarja meg a hormontermelést, amely elengedhetetlen az életműködések fenntartásához. Reismann Péter hangsúlyozta, hogy a pajzsmirigyrák korai kezelése kulcsfontosságú a beteg egészsége szempontjából.
Deák Pál Ákos elmondta, hogy a legtöbb esetben a daganat állapotát rendszeres labor- és ultrahangkontrollal figyelik, és szükség esetén kezdik el a kezelést. Rámutatott arra, hogy a nyílt műtétekkel szemben egyre inkább javasolják a hosszú távú megfigyelést is a rosszindulatú pajzsmirigyrákos betegeknél, amely lelki terhet jelenthet számukra. Az RFA-eljárás az azonnali beavatkozás lehetőségével vitathatatlan előnyöket kínál.
A Premier Med Oktató- és Kutatóintézet nemcsak alkalmazza, hanem tanítja is az új orvosi technikákat, mind hazai, mind külföldi radiográfus- és orvostanhallgatóknak. A kutatás során a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) több mint 167 millió forintos támogatásával csaknem 300 millió forintot fordítottak a kutatásra. A kezelés nemcsak kiemelkedően hatékonynak bizonyult, hanem jelentős szakmai siker is, és már bekerült a nemzetközi orvosi ajánlásokba is.
Riesz Zsófia, a Premier Med stratégiai és kommunikációs igazgatója hangsúlyozta, hogy a magyar orvosok nemcsak új kezelési irányelveket dolgoztak ki, hanem hozzájárultak egy globálisan alkalmazható orvosi innováció elterjedéséhez is a pajzsmirigyrák kezelésében. A kutatás eredményeit több hazai és nemzetközi kongresszuson bemutatták, és különösen nagy figyelmet kaptak az Európai Kardiovaszkuláris és Intervenciós Radiológiai Társaság (CIRSE), valamint a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság kongresszusán.