Séta a múltban

2025.02.09. 18:29

Az álom valóra vált: saját templomot építettek

Kecskemét egyik legfiatalabb temploma, a széchenyivárosi Szentcsalád plébániatemplom. A múltidéző séta keretében most ennek a történetét mutatjuk be. A belvárosi nagyobb templomokkal szemben története nem kalandos, de fiatal működése ellenére rövid időn belül nagy hívőközösségre tett szert.

A múltat ezúttal is a Petőfi Népe régi mellékletében, a Grátiszban megjelent múltidéző írásunk alapján idézzük fel. A múltidéző séta illusztrációjához Sebestyén Imre gyűjtő hagyatékában lévő képeslapokból válogatottunk. A képeslapok a már felépült templomot mutatják be.

Múltidéző séta, kecskeméti Szentcsalád plébániatemplom,
Múltidéző séta sorozatunk keretében a kecskeméti Szentcsalád plébániatemplom történetét mutatjuk be
Fotó: Sebestyén Imre hagyatéka

Múltidéző séta az 1960-as évektől

A plébániatemplom Kecskeméten, a Széchenyiváros északi részén, a Bolyai-gimnáziummal szemben található. Az építésének történetéhez néhány évtizedet vissza kell „utaznunk”. A Széchenyivárost 1960-as évek végén kezdték el építeni, a városrész lakóinak száma rohamosan nőtt, 1994-re elérte a 37 ezret. A lakosság számát tekintve kisvárosnak is megfelelő lakótelepnek nemcsak temploma, de közösségi életet lehetővé tevő épülete sem volt. A városrész lakói ez idő tájt mozgalmat indítottak saját templomépítés és önálló plébánia felállítása céljából.

Első lépés a plébánia megalapítása volt

Kalocsa-Kecskeméti főegyházmegye akkori érseke, Dankó László úgy döntött, hogy teljesíti a lakosság kérését és 1994. szeptember 1-jén megalapította a Széchenyivárosi Szentcsalád plébániát. Az új plébánia területét a következőkben állapította meg: Széchenyivárosi lakótelep és a Máriahegy, a határok a Nyíri út, Lunkányi János utca, Balaton utca, Irinyi utca, Akadémia körút, Budai út, északkeleten pedig a város közigazgatási határa. A város vezetősége pedig azzal támogatta a templom- és közösségiház-építő szándékot, hogy a Bolyai-gimnáziummal szemben telket ajándékoztak erre a célra.

Alapkőletételre a Szentföldről is érkezett kődarab

A plébániatemplom alapkőletétele 1995 októberében volt. Az eseményről a Petőfi Népe is beszámolt. Az újságban olvasható: A széchenyivárosi plébániaközösség megszervezésével és egy új templom felépítésével az érsek Jávorka Lajos lelkészt bízta meg. A 60 fős lelkes csapat egy év alatt félezerre gyarapodott. A Kecskemét-Széchenyiváros Szentcsalád Templom és Közösségi Ház ünnepélyes alapkőletételét október 15-én tartották. A templom egy olyan alapkőre épült, amelyhez hoztak kődarabot a Szentföldről, Vatikánból, az őskeresztény katakombákból, a kalocsai főszékesegyházból, a kecskeméti Nagytemplomból és a református templom tornyából. Utóbbi gesztus annak a hagyománynak a folytatása, amely a katolikusok és reformátusok testvéri együttélését régóta jellemzi a városban. 

Éveken át tartott az építkezés

Az építkezés 1997-ben kezdődött el, de hosszú évekig elhúzódott. Addig is a gimnázium aulája adott otthont a vasárnapi miséknek. A legaktívabb tagokból megalakult a Szentcsalád plébánia képviselő-testülete, mely a Bogovics közben megvásárolt házban tevékenykedett. Ott tartották meg többek között a hétköznapi miséket is. 

Múltidéző séta, kecskeméti Szentcsalád plébániatemplom,
A Szentcsalád plébánia hívőközössége a kezdetektől nagyon aktív
Fotó: Sebestyén Imre hagyatéka

A templom hosszú évekkel később készült el. 2006. február 26-án szentelte fel dr. Bábel Balázs érsek, de az építkezés csak több mint egy évvel később fejeződött be teljesen. A közösségi ház végleges átadása és a házszentelő 2007. augusztus 26-án történt meg. 

Az épületet fokozatosan vették birtokba

Az építkezés több ütemben zajlott. Az épületegyüttesben megtalálható egy kápolna, egy közösségi ház, és maga a modern templomépület. A kápolna alatti pincerészben külön bejáratú urnatemető működik. Az épületben egy ifjúsági klub is helyet kapott, hiszen a közösség fontos hangsúlyt fektet a fiatalokra. 

1994-től folyamatosan gyarapodott a hívőközösség száma, rengeteg közös programot tartottak helyben is, de számos utazáson is részt vetek. Az építkezés alatt, és azt követően is nagyon aktív a hívőközösség.

A harangtorony 2000-ben került Kecskemétre

A bejárat fölött, a templom és a közösségi ház találkozásánál épült fel a viszonylag egyszerű, szintén modern stílusú harangtorony. Benne egyetlen 70 kilós harang van, melyet már 2000. október 14-én felszenteltek. A mélykúti plébánia adományozta a már igen rossz állapotban lévő harangot. Az harangöntő mestereknek köszönhetően azonban kiválóan használható. Érdekessége, hogy füles harang, ami azt jelenti, hogy a harang felfüggesztése 6 fülecskével történik.

A plébánia minden célja és törekvése, hogy a betontömbök által egymástól elidegenült embereket egyetlen nagy családdá formálja, innen kapta a plébánia és a templom a Szentcsalád nevet.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában