Megelőzés

2025.02.05. 19:20

Túrázók figyelem! Ezt kell tenni, ha jön a medve

Medvetámadás történt Borsodban. A Kajla-völgyben a vadászok épphogy autóba tudtak ugrani, mielőtt a barna medve tragédiát okozott volna. A túrák szerelmesei gyakran találkoznak a kérdéssel: mit tennél medvetámadás esetén? Erre kerestük a megfelelő válaszokat.

Európában a barna medvétől kell félnünk. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy megelőzéssel kivédhető a medvetámadás.

medvetámadás, Borsod, csengő
Mit tennél medvetámadás esetén? Erre kerestük a megfelelő válaszokat
Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció

Ózd térségében, a Kajla-völgyben egy medve vadászokat zavart meg, akik éppen szóróanyagokat helyeztek ki egy vadetető környékén. A boon.hu cikkében arról írt, hogy az Ózd környéki medvetámadás nem volt végzetes, a vadászok az autóba ugrottak és elhagyták a helyszínt, így sikerült ép bőrrel megúszniuk a támadást. A kérdés azonban joggal merül bárkiben: mégis mit lehet tenni, ha medvével találkozunk?

Hogyan kerülhető el a medvetámadás?

Nagyon fontos a zajkeltés. Ajánlott túrázás közben beszélgetni, fütyörészni vagy csengettyűt használni, hogy a medve hallja az embereket, mert akkor elkerüli a területet. Nem javasolt élelmiszert vagy illatos tárgyakat könnyen hozzáférhető helyen tárolni. Kerülni kell a sűrű bozótosokat, jól belátható ösvényeken érdemes túrázni, illetve résen kell lenni a friss nyomokat illetően is: medvenyomok vagy ürülék esetén más útvonalat kell választani.

Eszünkbe se jusson sikítani!

Nemcsak azok, akik rendszeresen túráznak, de vélhetően mások is eljátszottak a gondolattal, mit tennének, ha szembe találkoznának egy medvével. Könnyű ezt mondani vagy írni, de így van: meg kell őrizni a nyugalmat. A medvék gyorsabbak, mint az ember, hiába az óriási testük, akár 50-70 kilométer/órás sebességgel is képesek futni, így nem szabad elfutni előle.

Ha sikítunk, az is végzetes lehet. Jelezni kell a medvének, hogy emberrel van dolga, nyugodt, halk hangon. A mozdulatainknak lassúnak kell lenniük, nem szabad hátat fordítanunk. Illetve ami bizonyos kutyáknál is fontos lehet, nem szabad a medve szemébe nézni, mert az neki „felkérés lehet keringőre”.

Ha a medve füle hátracsap, baj van

Ha a bocsok közelben vannak, könnyen lehet, hogy a barna medve azért támad, mert közben védekezik, védi kicsinyeit. Ekkor a hasra fekvés, a tarkó védése és a lábak összeszorítása megfelelő módszer lehet arra, hogy a halottat játsszuk, és jó esetben a medve békén hagy minket. Ha viszont a medve fenyegetően morog, liheg vagy fújtat, hátracsapja a fülét és „izgatottan” figyel, akkor a viselkedése támadójellegű lehet.

Fontos, hogy legyen nálunk:

  • medvespray
  • csengő vagy síp
  • elsősegélycsomag
  • térkép vagy GPS.

Medveriasztó harangot is szoktak javasolni a hegyekben túrázóknak, ezt 3-4 ezer forintért már be lehet szerezni, de medveriasztó sprayt is bárhol lehet kapni. Ennek az ára 10-15 ezer forint körül mozog. Támadás esetén a medve felé kell fújni a riasztófolyadékot (érdemes a táskában könnyen hozzáférhető helyen tárolni, hogy bajban azonnal alkalmazni tudjuk).

Minden esetben fontos, hogy ha van rá lehetőség, segítséget kell hívni, illetve túrázás közben érdemes jelezni az útvonalat másoknak is.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában