2025.02.13. 17:10
Fontos kérdéseket tisztáztak az M44-es zárószakaszáról
A Békéscsaba és Kecskemét között gyorsforgalmi kapcsolatot biztosító M44-es autóút kiemelt közlekedési projekt hazánkban. Az M5-ös autópálya kecskeméti csomópontja és Szentkirály között húzódik az M44-es zárószakasza, amelynek a műszaki átadás-átvételi folyamata 2025. január végén kezdődött el. Most újabb információk láttak napvilágot az autóút befejező szakaszáról.
Az M44-es gyorsforgalmi út építése igazi sikertörténet. Az 2016 óta folyamatosan zajló munkálatok részeként a gyorsforgalmi út első szakaszát, a Tiszakürt és Kondoros közötti 61 kilométert még 2019-ben, majd 2020-ban a Kondoros és Békéscsaba közötti szakaszt adták át. Az új Tisza-hidat is magába foglaló Lakitelek és Tiszakürt közötti részt 2021 decemberében vehették birtokba az autósok, míg Lakitelek és Szentkirály közötti 4,6 kilométeres szakaszt tavaly februárban avatták fel. Az M44-es zárószakasza pedig várhatóan idén áprilisban adják át, előtte pedig először és utoljára lehetőség lesz kerékpárral végigtekerni az új úton.

Fotó: Bús Csaba/arhív-felvétel
Nem sok ilyen csomópont van Magyarországon
A nagyszabású projekt végéhez közeledve, fontos kérdések merültek fel. Miként oldják meg ideiglenesen az M44-ről a felhajtást az 5-ös útra, az M5-ösre, illetve a lehajtást az 5-ösről? – tette fel a kérdéseket cikkében a beol.hu. Mint azt már mi is megírtuk, a beruházás révén az M44-es és az 5-ös főút csomópontjában, illetve az M5-ös autópálya és M44-es csomópontjában külön szintű forgalmi csomópontok valósulnak meg. Ennek következtében a Kecskemét Észak autópálya-csomópontot, más néven a 74-es csomópontot, teljes átépítik. Itt épül majd fel az új, úgynevezett teljes lóhere csomópont, amely várhatóan 2026 végére készül el. Ez lesz a vidéki Magyarországot tekintve a legnagyobb forgalmi csomópont.
M44-es zárószakasz: hogyan lesz a le- és felhajtás?
Kótai Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium projektvezetője elmondta, az M44-ről le lehet hajtani az 5-ös útra, és el lehet majd érni Kecskemétet, valamint az M5-ös autópályát Budapest irányába. – A felhajtás végig biztosított lesz. Visszairányba, egyelőre, amíg a nagy csomópont el nem készül, ha valaki Budapest felől jön az M5-ösön, vagy az azt megelőző lajosmizsei vagy az azt követő Kecskemét Észak csomóponton tudja elérni az 5-ös utat, és az 5-ös útról pedig az M44-es gyorsforgalmit. Ha az M44-ről érkezünk Békéscsaba felől, le tudunk hajtani az 5-ös útra. A két körforgalmi csomópont már meg is épült, ahogy a le- és felhajtó ágak is az 5-ös útra. Lehajtunk az 5-ös útra, ahonnan fel tudunk hajtani Budapest irányába az M5-ös autópálya felé – részletezte a projektvezető.
Mi a helyzet a matrciákkal?
Mint arról korábban beszámoltuk, az M44-es gyorsforgalmi út teljes szakaszának használatához három megyei matrica – Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés – megváltása szükséges. A Kecskemét és Szentkirály közötti szakasz elkészülte után Pest vármegye területére egyetlen csomópont, az épülő M44-es gyorsforgalmi út 441-es számú főúttal alkotott – nagykőrösi – csomópontja esik majd, így Békéscsabáról az M5-ös autópálya felé továbbra is három vármegyei matrica megváltására lesz szükség.