2025.02.08. 11:10
Soha ennyi iparűzési adót nem fizettek még be a kiskőrösi vállalkozások
Minden egyes kiskőrösi polgárra átlagosan 110 ezer forintnyi olyan összeg jut, amelyet a helyi adókból szedett be az önkormányzat. Ebből az összegekből futja felújításokra, különböző, a település komfortérzetét szolgáló beruházásokra. A legnagyobb adózók számára rendezett fogadást pénteken a helyi önkormányzat a város egyik jól ismert éttermében.
Domonyi László polgármester üdvözölte a város gazdasági életében fontos szerepet játszó vállalkozások vezetőit, képviselőit. Minden évben a településvezető ismerteti a legnagyobb adózók előtt azt, mekkora összegből is gazdálkodik a város vezetése, illetve arról is tájékoztat, hogy mire is költ az elöljáróság.

Fotó: Barta Zsolt
Több intézkedés segíti a vállalkozásokat és a családokat
Ahogy tavaly, idén is felkérték Font Sándor országgyűlési képviselőt, hogy adjon egy általános helyzetképet az ország gazdasági helyzetéről. A honatya, aki 27 éve a térség képviselője azzal kezdte, hogy a jelenlegi helyzet nem könnyű, ugyanakkor a kormány több olyan intézkedést hozott, amely a vállalkozások és a családok helyzetén könnyít.

Fotó: Barta Zsolt
Mint fogalmazott 2020-ig azt hittük, hogy a gazdasági pörgés nem ér véget, de a Covid-járvány, a nyomában járó gazdasági visszaesés, a szomszédban dúló háború, az energiaárak emelkedése kihatottak Magyarországra is. Mivel Németország recesszióval küzd, ez ránk is kihat. Majd a gazdasági elemzést folytatva rátért arra, hogy a kormány jó néhány olyan intézkedést hozott, amelyek enyhítik a vállalkozások és a családok helyzetét. Ezek között van például a hároméves minimálbér-emelés, a munkáshitel bevezetése, a családi adókedvezmény összegének a felemelése, a lakhatási támogatási rendszer bevezetése, új kollégiumok építése, otthonfelújítási rendszer bevezetése is.
Megemlített azt is, hogy a SZÉP-kártyára kapott összeg egy része, illetve az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek is felhasználhatóak lakásvásárlásra, illetve felújításra. A SZÉP-kártya programokra is kitért, amelyek 3,5-5 százalékos kamattal vehetők igénybe, és megemlítette a Demján Sándor programot is, amely a vállalkozások számára nyújt mozgástér bővítésre lehetőséget.
A legnagyobb adózók igazán kitettek magukért
Ezt követően Domonyi László polgármester vette át a szót, aki kiemelte, hogy a vállalkozások összesen 1407 millió forintnyi iparűzési adóval járultak hozzá Kiskőrös költségvetéséhez. Soha ennyi pénzt nem fizettek még be helyben. Más adókkal, egyéb helyi bevételekkel együtt összesen 1505 millió forintnyi összeg a helyi befizetések egésze. A város ennél jóval nagyobb összegből gazdálkodik, a pénzek jelentős része ugyanis központi bevétel. Megemlítette a három legnagyobb helyi adóbefizetőt, akik a vármegyei TOP 100 vállalat között szerepelnek. Ezek, a Protokon Kft., a Kunság-Szesz Zrt. és az Agro -Line Kft.

Fotó: Barta Zsolt
Jelentős beruházások
A polgármester kitért arra is, hogy hamarosan lezárul a lakosok közérzetét befolyásoló piaci beruházás. A beltér már kész, rengetegen vásárolnak ott, a külső tér pedig idén tavasszal készül el. Ezzel azonban nem ér véget Kiskőrös fejlődése. Szólt arról is, hogy új művelődési házat és könyvtárt kap a közösség. Bár sokan mondták, hogy jó a régi is, inkább a járdákra kellene költeni, de ahogy fogalmazott a város vezetője történelmi lehetőség előtt áll a város. A kormány ugyanis látva a Petőfi 200 ünnepségsorozat rendezvényeit, a Petőfi-kultusz ápolását döntött úgy, hogy az intézmények számára új épületeket biztosít.
Erre azért is van szükség, mert a jelenlegi színházteremben 360 ülőhely van, miközben jóval többen váltanának jegyeket egy-egy színházi előadásra. A színpad technikai lehetőségei elavultak, a mérete kicsi. A kérdés pedig nem az, hogy járdára költsük a pénzt vagy művelődési házra hanem az, hogy a kormány támogatását elfogadja Kiskőrös avagy sem, mondta a város vezetője. A rendezvény állófogadással ért véget.