2025.02.25. 20:44
Robbanásveszély fenyegeti az utcákat, ha ezt az alapvető dolgot figyelmen kívül hagyjuk
A szemét szétszóródott és nagy halmazban hevert hétvégén Kecskeméten, a Mátis Kálmán utcában. A problémát kiégett kuka okozta. A szakemberek gyorsan reagáltak, hétfőn már hűlt helye volt a szeméthalmaznak. De miért gyullad ki egy kuka, mi kell ahhoz, hogy felrobbanjon és hogyan kell eloltani?
A szemétgyűjtő fele leégett, a másik feléből kifolyt a szemét a Mátis Kálmán utcában. A helyiek aggódtak, mert egy kiégett kuka nemcsak esztétikai, de akár egészségügyi problémákat is okozhat. A szakemberek viszont azonnal reagáltak, hétfőre már meg is oldódott a probléma. Mi viszont körbejártuk ezt a témát.

Fotó: Bús Csaba/ illusztráció
Miért gyullad ki egy kuka?
Nem gyakori, mégis könnyen előfordulhat, hogy kiég egy kuka a benne rejlő szemét vagy emberi mulasztás miatt. Nem kell rögtön szándékos gyújtogatásra gondolni, más okai is lehetnek annak, hogy kigyullad egy szemetes, de általában az emberi az okozója. Néhány kiváltó ok:
- Parázsló cigarettacsikk vagy hamu miatt (pl: égő faszén grillezés után).
- Öngyulladás (bizonyos anyagok – például olajos rongyok – lassan felmelegedhetnek és maguktól meggyulladhatnak.
- Ha száraz és könnyen meggyulladó anyagok vannak a kukában, elég egy kis szikra vagy hőforrás a tűz kialakulásához.
- Kidobott akkumulátor vagy lítium-ionos eszköz – például mobiltelefon – túlmelegszik vagy rövidzárlatot kap, az tüzet okozhat.
- Kidobott vegyszerek és oldószerek, amelyek gyúlékonyak, könnyen tüzet okozhatnak.
A kiégett kuka eloltása nem egyszerű
Ha kiég egy szemetes, az eloltása gondot okozhat. Fontos, hogy nem szabad vízzel oltani, ugyanis olaj vagy vegyszer is lehet benne, és ez fokozhatja a tüzet vagy reakciót okozhat. Porral vagy poroltóval érdemes próbálkozni, ha van a közelben. Ha biztonságos, el kell húzni a kukát az éghető anyagoktól, hogy ne terjedjen tovább a tűz. Az első és legfontosabb a tűzoltók értesítése, a 112 hívása!
Egészségre is káros lehet a kigyulladt szemetes
Ha kiég egy kuka, fontos, hogy távol maradjunk a füsttől, mert nem tudjuk, mi okozta a tüzet és a füst mérgező is lehet. A műanyag kuka és a benne lévő hulladék égése során ugyanis mérgező gázok szabadulhatnak fel, amelyek veszélyesek lehetnek az emberekre és a környezetre.
Mint a filmekben, amikor az autók karamboloznak, a robbanás veszélye is fennáll. Ha a kukában gyúlékony vagy nyomás alatt álló anyagok – például aeroszolos palackok, festékek, vegyszerek – vannak, azok felrobbanhatnak. Ha műanyag kuka ég, megolvadhat, és a forró, égő anyag lecsöpöghet, további tüzet okozva. Az így levegőbe jutó anyagok szintén egészségkárosító hatásúak lehetnek.
A legfontosabb tehát, hogy ne dobjunk forró, parázsló, gyúlékony, éghető anyagokat a kukába és az lehetőleg ne álljon a tűző napon.