Életmód

2025.02.09. 15:37

Nem üres ábránd az egészséges, hosszú élet: Bács-Kiskunban is lehetnek kék zónák

A hosszú és egészséges élet titka mindig is foglalkoztatta az embereket. A Kék Zóna Projekt elindult Magyarországon is. Néhány éve a kék zónák felfedezése világszerte felkeltette az érdeklődést, és milliókat inspirált egy jobb életmód kialakítására.

A Kék Zóna Projekt célul tűzte ki, hogy feltárja az egészséges öregedés kulcsait és egy tudatos, támogató közösséget épít. A hosszú élet nem véletlen, a kék zónák lakói olyan szokásokat követnek, amelyek természetes módon segítik az egészség fenntartását.

Dr. Al-Nihmi Ahmed belgyógyász főorvos, Kék Zóna Projekt,
Kék Zóna Projekt indult Magyarországon. Dr. Al-Nihmi Ahmed belgyógyász főorvos, időskorúak szakorvosa-geriáter ismertette a részleteket
Fotó: Márton Anna

Mi az a kék zóna?

Már többször írtunk róla, hogy a világon léteznek olyan területek, ahol az emberek nemcsak elérik, hanem jó egészségben túl is lépik a 90 vagy akár 100 éves kort. Ezeket a helyeket nevezzük kék zónáknak, a fogalom Dan Buettner nevéhez fűződik, aki a National Geographic számára készített kutatásai során azonosította ezeket a régiókat.

A következő öt terület tartozik a kék zónák közé:

• Okinawa, Japán 

• Szardínia, Olaszország

• Nicoya, Costa Rica 

• Ikaria, Görögország 

• Loma Linda, Kalifornia, USA 

Ezeken a helyeken az emberek átlagosan nyolc évvel tovább élnek, mint a nyugati országok lakói. A titok azonban nem a modern orvostudományban, hanem az életmódban keresendő. 

Mit tanulhatunk a kék zónák lakóitól? 

  1. Természetes mozgás : Nemcsak edzőterembe járnak, hanem az életük része a mozgás. Sétálnak, kertészkednek, lépcsőznek, nem használják túlzottan a modern technológiát.
  2. Tudatos táplálkozás: főként növényi alapú étrendet követnek, sok zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonát fogyasztanak. Az állati fehérjét minimális mennyiségben viszik be, és kis adagokban esznek.
  3. Társas kapcsolatok és közösségi élet: erős családi és baráti kötelékeket ápolnak, rendszeresen együtt étkeznek, támogatják egymást. Az izoláció és a magány ritkán jellemző ezekre a közösségekre. 
  4. Életcél és pozitív életszemlélet: a kék zónák lakói minden napban találnak valami értelmet. Legyen szó munkáról, hobbiról vagy családi szerepről, mindig van miért reggel felkelniük.
  5. Mértékletesség és stresszkezelés: a túlevés elkerülése érdekében gyakran alkalmazzák a 80 százalékos szabályt, vagyis csak addig esznek, amíg nem érzik teljesen tele magukat. Ezen kívül fontos szerepet kap a stressz csökkentése, például napi pihenők, szieszta vagy meditáció formájában. 

Magyarország és a Kék Zóna Projekt 

2024 decemberében elindult a Kék Zóna Projekt, amelynek célja, hogy Magyarországon is meghonosítsa azokat a szokásokat, amelyek elősegítik a hosszú, egészséges életet. Talán Bács-Kiskun vármegye is esélyes arra, hogy bekerüljön a kék zónák elit klubjába, ha a helyi közösségek beépítik ezeket a gyakorlatokat a mindennapjaikba. 

Mit tehetünk a hosszabb és egészségesebb életért? 

Dr. Al-Nihmi Ahmed belgyógyász főorvos, időskorúak szakorvosa, geriáter szerint az öregedés nemcsak genetikai tényezőkön múlik, hanem a környezeti hatások és életmódbeli döntések is jelentős szerepet játszanak. A betegségek kialakulásának 70 százalékáért helytelen életmód és a környezeti hatások a felelősek.

Az öregedés fő biológiai tényezői: 

• a kromoszómák telomer-régiójának rövidülése,

• az immun- és hormonrendszer változásai, 

• a káros sugárzások, toxinok, fémionok és a szabad gyökök hatása.

Ezek alapján a hosszú élet érdekében ajánlott az egészséges, antioxidánsokban gazdag étrend, a rendszeres mozgás (napi séta, fizikai aktivitás), a stresszkezelés (relaxáció, meditáció, társas kapcsolatok ápolása), életcél keresése (folyamatos kihívások, motiváció fenntartása).

A kutatások szerint egy kapcsolatban élő férfi 10 évvel tovább él, mint a kapcsolat nélküli társai. A nőknél éppen fordítva van, tudtuk meg a belgyógyász főorvostól. – A férfiakat a női gondoskodás védi meg. Ők azok, akik ráveszik társaikat a különböző szűrővizsgálatokra, a gyógyszereket adagolják, ha szükséges, egy férfi erre ritkán képes. Továbbá az idős betegeim a nyugalmat jelentő hitet is említették – fogalmazott Dr. Al-Nihmi Ahmed.

Egy 101 éves tanácsai 

Dr. Al-Nihmi Ahmed egy különleges találkozás történetét is megosztott velünk. – Egy 101 éves bácsi látogatta meg a 91 éves feleségét az osztályomon. Kezet fogtunk, és olyan erős keze volt, hogy meglepődtem. Megkérdeztem, mi a hosszú élet titka. Azt mondta: mindig kell egy cél az életben. Nem szabad irigykedni, mindig csinálni kell valamit, és elégedettnek kell lenni. A napi feles pálinka is elengedhetetlen – idézte fel az emlékezetes találkozást a főorvos.

Hogyan teremtsünk saját kék zónát?

Ha ezeket a tanácsokat megfogadjuk, mi is kialakíthatunk egy egészségesebb környezetet a lakóhelyünkön. Például Baja és környéke, a Sugó-part, a Duna-part ideális helyszín lehet egy magyarországi kék zóna kialakítására. 

Ha odafigyelünk az étkezésünkre, a mozgásra, a társas kapcsolatainkra és a pozitív gondolkodásra, akár mi is hosszú, boldog életet élhetünk, akárcsak a világ kék zónáiban élők. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában