2025.02.09. 15:59
Megváltozott a világ, de a közösségek problémái ugyanazok, mint 35 évvel ezelőtt
Harmincöt év után is népszerűek és keresettek a Szigeti Jenő Bibliai Szabadegyetem ingyenes előadásai. A témák a kezdetektől hasonlóak, de vannak új témakörök is. A kecskeméti szabadegyetem törzstagjai közül néhányan már 1990-ben is ott ültek a közönség soraiban.
A kecskeméti szabadegyetem a bibliai témák mellett egészséges életmóddal, kultúrával és sporttal is foglalkozik. Vezetője, Hoffer Zoltán a 35 év összegzése során sok érdekességet elmesélt, és kedves emlékeket is felelevenített.

Fotó: Sebestyén Hajnalka
Az elszigetelődés, a magány mindig is téma volt
– Honnan jött az ötlet a szabadegyetem létrehozására?
– Prof. dr. Szigeti Jenő teológus hívta életre. A fővárosból járt le előadásokat tartani. 1989 decemberében az első alkalommal mintegy 100 fő hallgatta a sorskérdésekről szóló gondolatait. A sorozat címe: Egyedül a lakótelepen címet kapta. Sokakat megérintett a téma, hiszen kecskemétiek ezrei küzdöttek olyan témákkal mint a semmire sincs időm, házassági gondok, elszigetelődés, egyedüllét, és persze az egészséges életmód.
– Ezek úgy hangzanak, mintha 2025-öt írnánk.
– Valóban, ezek a problémák ma is aktuálisak, sőt az elmúlt 35 évben is azok voltak. Így rendszeresen visszatérő témák az előadások során, természetesen más-más megközelítésben, a kor kihívásaira reagálva.
A kecskeméti szabadegyetem hetente várja a közönségét
– Hogyan került Ön a képbe, mikor vette át a szabadegyetem vezetését?
– Szigeti Jenő tanárom volt a teológia főiskolán. Amikor Kecskeméten elkezdte a szabadegyetemet, megkért, hogy segítsek neki, hiszen ő mégiscsak a fővárosban élt. Akkor voltam 19 éves, és nagyon megtisztelt a kéréssel. Örömmel vállaltam. Egy évvel később már teljesen rám testálta a vezetését, de előadóként a néhány évvel ezelőtt bekövetkezett haláláig mindvégig örömmel lejárt Kecskemétre. Emlékére és tiszteletére három évvel ezelőtt vettük fel a Szigeti Jenő Bibliai Szabadegyetem nevet.
– Milyen gyakran vannak előadások?
– A kezdetben kéthetente voltak ősztől tavaszig, mindig csütörtök esténként az előadások. Olyan időszak is akadt, amikor a művházas program után még egyet tartottunk késő este a Kertészeti Főiskolán, a fiatalokat érintő témákban, például a Biblia és a régészet kapcsán. Vagy 1994-ben a tavaszi fesztivál alatt minden nap vártuk a közönséget. A szabadegyetem népszerű lett a közönség és az előadók körében egyaránt, így egy idő után már hetente hirdettünk előadásokat, és ez így van most is. Évadonként 30 előadásunk van.
Életsorsok, lelki útravalók
– A 35 év alatt hány embert szólítottak meg?
– Több mint 15 ezren vettek részt a rendezvényeinken. Örömmel mondhatom sok a törzshallgató. Mintegy 5-6 fő a kezdetektől látogatja az előadásokat, és többen 15-20 éve aktívak. Nyáron táborokat is tartunk, melyek a közösségépítés és mozgás mellett a testi-lelki feltöltődésről is szólnak.
– Melyek a legnépszerűbb témák?
– Az alap mindig is a Biblia volt. Az életsorsok során példázatokat hallhat a közönség, lelki útravalókat kapnak egy-egy bibliai személy életútja által. Az évek alatt a kilenc erényt sok szemszögből körbejártuk már: ez a béketűrés, szeretet, öröm, jóság, hűség, mértékletesség, szelídség, békesség és szívesség. A biblikus témák mellett nagyon kedvelt az egészséges életmód, az egészséges táplálkozás. A kultúra is minden évadban szerepel, így 2025-ben Jókai Mór életútja. Néhány éve – saját szenvedélyem kapcsán – már a sport is teret kap, például olimpiai bajnokkal, vagy országos hírnévre szert tevő kecskeméti sportemberekkel találkozhat a közönség, akik szintén példát mutatnak életútjukkal.
– Fontos a vallási elkötelezettség?
– Nincs és nem is volt soha vallási hovatartozáshoz kötve a Szabadegyetem. Minden kecskeméti és vonzáskörzetben élő embernek szól, a középiskolástól a nagyszülőkön keresztül, akinek kérdései vannak az éppen aktuális előadás kapcsán, megérinti a téma.
Megünnepelték a 35 évet
– Az előadókról szólna néhány szót?
– Mindenki a maga területén elismert szaktekintély, és nagy megtiszteltetésnek veszem, hogy ingyenesen vállalják az előadást, örömmel jönnek. Szeretik a kecskeméti közönséget, sokan a kezdetektől visszajárók. Én magam is tartok előadásokat bibliai témában, évente két alkalommal. A munkám nagy részét a szervezés teszi ki. 2010-ben alapítottam meg a Helyünk a világban elnevezésű klubot, ennek keretében szervezem a programokat. Mindig hosszú távra tervezek, már most is a következő évadot állítom össze.
– Hogyan ünnepelték meg a 35 éves évfordulót?
– Tavaly decemberben egy nagyszabású összejövetelen ünnepeltük meg a kerek évfordulót. Nagyon jól sikerült. A jubileum egyik nagyon megható pillanata, hogy még ma is vagyunk néhányan, akik a 35 év alatt mindvégig ott voltunk az előadásokon, és természetesen most a 36. évadban is ez a célunk. Nagy köszönettel tartozok a mögöttünk hagyott időért Szigeti Jenő tanár úrnak és édesanyámnak, akik a háttérben és személyesen is maximálisan segítették és támogatták ezt a szép és nemes feladatot. Sajnos ők már nem lehetnek velünk.