2025.02.11. 06:50
Régen a fiatalok a diszkóból mentek vizsgázni, ma már klubok is alig vannak – galériával
Az évek során nagyon megváltozott a fiatalok szórakozása. Pár évvel, évtizeddel ezelőtt több klub is rendszeresen telt házzal üzemelt, mostanra viszont mintha már kikoptak volna ezek a klubok, így a kecskeméti diszkók is. Ennek az okairól és a régi világról nosztalgikusan Nagy Tibort, avagy Dj Afust, a Rádió 1 Gong műsorvezetőjét kérdeztük.
Az elmúlt időszakban – főleg a közösségi médiában – egyre többen ütnek meg nosztalgikus hangvételt a régi kor diszkós élményeivel kapcsolatban. A kecskeméti diszkók – egymás mellett, egymástól függetlenül – minden hétvégén akár több ezres létszámmal üzemeltek. Az ikonikus klubok viszont bezártak, a dj-zés átalakult.

Fotó: Nagy Tibor Facebook-oldala
A Rádió 1 Gong műsorvezetője, Nagy Tibor – művésznevén Dj Afus – rengeteg helyen zenélt a 2000-es és a 2010-es években. Budapesttől Szegedig nem nagyon volt olyan klub, ahol ne fordult volna meg. A kecskeméti diszkók persze kiemelt szerepben voltak Dj Afus pályafutásában, így megemlíthetjük
- a Bling Bling Night’s és
- a Club Da Vinci
szórakozóhelyeket, de játszott a Club Caribe-ban is, valamint a Bács-Kiskun vármegyében jól ismert Retro Klubban és a Vol1 szórakozójelyen is rendszeresen megfordult. Bizonyára a legtöbben, akik ezt olvassák, rögtön nosztalgikus állapotba kerülnek, ha e klubok kerülnek szóba.
– Régen hatalmas igény volt a nyilvános szórakozóhelyekre, az egyetemi bulik és a diszkók mindig tömve voltak. A legjobban talán a house bulik mentek, a Bad Girls formáció mindenkinek ismerős lehet. Akkoriban a diszkók összehangoltan dolgoztak, két ugyanolyan stílusú buli nem volt egyazon este a városban. Így minden helynek megvolt a maga közönsége, és ez több száz, akár több ezer embert jelentett – mondta Dj Afus, aki manapság szórakozóhelyen már ritkábban, inkább rendezvényeken zenél.
„A kezek, a kezek…”
A népszerű rádiós műsorvezető és diszkós elárulta, a bulikban – ha nem dolgozott – nem szeretett táncolni. A dj pult mögött viszont másképp funkciónál az ember.
– Minden bulinak és minden klubnak megvolt a sajátossága, viszont a fesztiválok mindig még nagyobb élményt adtak. Galgóczy Zsolt, Dj Gazso szervezi Lakiteleken a Tisza Feszt és Tőserdő Szépe eseményeket, és volt, amikor mi voltunk a fő fellépők Kalla Gábor barátommal, Dj Kallával. A Kalla vs Afus duóval háromezer emberrel üvölteni az ikonikus mondatot, hogy „a kezek, a kezek, a … kezek”, ezt sosem felejtem el – nosztalgiázott Nagy Tibi, hozzátéve, ezt a ma szinte minden buliban elhangzó szlogent maguknak titulálják, szerintük ők vezették be a magyar bulizó köztudatba.
Régen magassarkú, most sneaker-őrület
Nemcsak a bulihelyek, de a bulizók szokásai és öltözetei is megváltoztak.
– A divat szerintem húszévente ismétlődik, most megint menő a trapéz nadrág, mint tizenéves koromban. A bulizók kinézete viszont valamelyest konszolidálódott, és itt a hölgyekre gondolok. A 2000-es években el sem lehetett képzelni a lányokat magassarkú nélkül, most viszont tornacipő és sneaker-hullám van. És ez biztosan kényelmesebb is. Régen a miniszoknyák, toppok voltak menők, a nők – értsd jól! – többet mutattak magukból, dekoltázst, vádlit, vállat villantottak. Férfi szemnek tetszetős időszak volt, ma ez kicsit megváltozott – mondta Dj Afus.
Aki bulizott, átment, aki tanult, megbukott
Nagy Tibi elmondta, a családjukban van egy 16 éves lány, aki el sem tudja képzelni, hogy a szülei hogyan buliztak hétvégéről hétvégére.
Nagy Tibor rengeteg helyen zenélt a 2000-es és a 2010-es években
Fotók: Nagy Tibor Facebook-oldala– Ma örülünk, ha egy klubba összegyűl 200 ember szórakozni, régen viszont ez sokszor 2-3 ezer volt. 2004-től 2018-ig voltam Szegeden a jogászbulik házigazdája. Egy 800 fős klubban rendszeresen 1600 bulizó volt, természetesen nem egyszerre, hanem forgásban. Aki nem fért be, az kint toporgott, és várta, hogy valaki kimenjen a diszkóból és bemehessen a helyére. Ma szinte elképzelhetetlen, hogy sorok álljanak az ajtók előtt, és az egyetemisták is máshogy szórakoznak. Mi még sokszor a JATE Klubból mentünk vizsgázni. Átmentünk kettessel és sokat poénkodtunk azon, hogy voltak olyanok, akik kihagyták a bulit, viszont megbuktak a vizsgán – mesélte a dj, hozzátéve, hogy az éjszakai életnek rendkívül sok – baráti és üzleti – kapcsolatot köszönhet. Ahogy édesapja mondta annak idején, „a jó üzletek mindig a kocsmában köttetnek”.
A kecskeméti diszkók és különböző klubok hanyatlása
– Régen volt választási lehetősége a fiataloknak, 4-5 helyre is mehettek táncolni, ma ez nincs így és a mai fiatalság szerintem nem is tanult meg nyilvános szórakozóhelyen bulizni. Átvették a szerepet a házibulik, főleg a Covid-járvány óta. Emellett a szórakoztatás drága is lett – tette hozzá Dj Afus, aki kétgyerekes apaként – habár a diszkókban látott cifra dolgokat – nem örül annak, hogy a gyerekei valószínűleg nem fognak klubokba járni.