Gyógyteák hatása

2025.02.09. 13:54

Ezzel védekezzünk az influenza kellemetlen tünetei ellen!

A gyógynövények és gyógyteák hosszú évszázadok óta fontos szerepet játszanak az egészségmegőrzésben és a betegségek kezelésében. A gyógyteák jótékony hatásainak szakember segítségével jártunk utána.

A gyógyteák használata, főleg a mai influenzajárvány idején nagyban elősegítheti a gyógyulást, mivel hatóanyagaik természetes módon támogathatják a szervezet védekezőképességét, segíthetnek a különböző panaszok enyhítésében, és hozzájárulhatnak a megelőzéshez – vallja a kerekegyházi Beliczai János és felesége a gyógyteák jótékony hatásairól. A házaspár több évtizede foglalkozik gyógynövények forgalmazásával.

A gyógyteák jótékony hatása, Beliczai János
A gyógyteák jótékony hatása felbecsülhetetlen – hangsúlyozta Beliczai János
Fotó: Gulyás Sándor

Az influenzajárvány idején a szakemberek elsősorban a védőoltás beadatását és a higiéniai szabályok betartását javasolják a megelőzés érdekében. Emellett a megfelelő pihenés, a bőséges folyadékfogyasztás és a vitaminokban gazdag étrend is hozzájárulhat a szervezet védekezőképességének erősítéséhez. A gyógyteák fogyasztása támogathatja a szervezetet a betegség leküzdésében és enyhítheti a tüneteket.

A gyógyteák jótékony hatásai felbecsülhetetlenek

– A gyógynövények használata a magyar népi gyógyászatban is jelentős hagyományra tekint vissza. A magyar falvakban évszázadokon keresztül alkalmazták a természet adta gyógymódokat, és az egyes gyógynövényeknek számos sajátos felhasználási módja alakult ki. A csalán, a bodza, a menta vagy a citromfű mind-mind gyakran használt növények voltak a hagyományos gyógyászatban. A gyógynövények alkalmazása napjainkban sem vesztette el jelentőségét, hiszen bizonyított immunerősítő, stresszcsökkentő, alvásjavító, emésztést támogató, méregtelenítő hatásuk, jól szolgálják a szív- és érrendszer egészségét. A megelőzésben betöltött szerepük mellett a gyógyításban is segítségül lehet hívni a fűben, fában fellelhető „orvosságokat”, így a légúti betegségek esetén is – mondta el hírportálunk érdeklődésére Beliczai János.

A megfelelő elkészítési mód

A gyógynövények teaként való fogyasztása az egyik leggyakoribb és leghatékonyabb módja a hatóanyagok bejuttatásának. Fontos, hogy megfelelő módon készítsük el.

– A teáknak három fő alapanyaga van, a növény virága, levele és a hajtása. Elkészítési módja a forrázás (pl. kamilla, hársfa), az áztatás ((pl. csipkebogyó, máriatövis) és a főzés (pl. gyökerek, kérgek). Édesítéshez mézet ajánlott használni, a teát 40 fokosra lehűteni, mert, ha melegebb a  benne lévő enzimek tönkre mennek. Megfázás és influenza esetén a gyógynövényes teák segíthetnek enyhíteni a tüneteket és támogatni a gyógyulást. A gyömbér tea gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatású. Segíthet a torokfájás és a köhögés enyhítésében. Klasszikusnak mondható a kamilla tea, ami nyugtatja az irritált torkot és csökkenti a gyulladást. Gőzöléshez, az orrdugulás enyhítésére is használható. A hársfavirág tea izzasztó hatású, segíti a láz csökkentését, egyben köptetőnek is kiváló. Emellett a bodzavirág tea, borsmenta, a csipkebogyó tea is számos jótékony hatással bír. Fontos tudni, hogy a gyógyteák nem helyettesítik az orvosi kezelést, mértékkel fogyasztandók, mert túlzott mennyiségben mellékhatásokat okozhatnak – sorolta Beliczai János.

A gyógynövények hatásait a modern orvostudomány is elismeri. Sokan választják a természetes gyógymódokat, mert úgy vélik, hogy azok kevesebb mellékhatással járnak, mint a szintetikus gyógyszerek.

– A gyógynövények rendszeres alkalmazása hosszú távon hozzájárulhatnak az egészség megőrzéséhez, a prevencióhoz és az öregedési folyamatok lassításához is. Azonban fontos, hogy a gyógynövényeket helyesen alkalmazzuk, és tisztában legyünk azok hatásaival, mivel bizonyos növények kölcsönhatásba léphetnek a gyógyszerekkel, így elővigyázatosságra van szükség. Egyes gyógynövények pedig képesek csökkenteni a stresszt és szorongást, elősegítve a mentális jóllétet – tették hozzá Beliczai János és felesége, a kecskeméti Írisz Drogéria üzemeltetői.

Nem csak forgalmazzák, népszerűsítik is a gyógyteákat

Beliczai János különleges teáit (citromfű, diófalevél, galagonya és menta) több alkalommal megkóstolhatták az érdeklődők a kerekegyházi Néprajzi, Ipar- és Helytörténeti Magángyűjtemény múzeumok éjszakája rendezvényein. Az egyik egyszerű, de legfontosabb a diófalevél tea számos jótékony hatással rendelkezik. Gyulladáscsökkentő, segíthet bőrproblémák kezelésében, antibakteriális, emésztésjavító, vértisztító és méregtelenítő, illetve a cukorbetegség esetén hasznos lehet. A menta, citromfű, zsályalevél teák frissítő hatásúak, akár társasági eseményeken is fogyaszthatók. Az édesítéshez édesgyökeret is lehet használni, amely természetes alternatíva a cukor helyett. A hazánkban is megtermő növényt, ami egy természetes édesítőszer, nem igazán ismerjük. Az íze a cukortól és a méztől kicsit eltérő, ám semmilyen káros hatása nincs szervezetünkre – tette hozzá Beliczai János.

 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában