2025.02.13. 17:03
Forradalmasítja a sportközpont fűtését a több száz milliós beruházás
Százmilliós nagyságrendű Svájci-Magyar Együttműködési Programban odaítélt támogatásból valósul meg a kiskunhalasi Bundzsák Dezső Városi Sportközpont geotermikus fűtése – tudatta Gáti Mátyás, a MS Energy Solutions Kft. ügyvezető igazgatója. A geotermikus fűtőmű kiépítésével megvalósuló környezetbarát rendszer beleillik a város zöldítéssel kapcsolatos programjába.
A tervezett geotermikus fűtőmű beruházásának teljes összege meghaladja a 300 millió forintot, ehhez nyert 251,3 millió forint támogatást a MS Energy Solutions Kft. a Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében.

Fotó: Pozsgai Ákos
Költséghatékonyabb más rendszereknél a geotermikus fűtőmű
A Bundzsák Dezső Városi Sportközpont energiaellátásánál a megújuló energiaforrást, az úgynevezett WeHEAT technológiát alkalmazzák, ami a cégvezető tájékoztatása szerint egy teljesen zárt rendszerben működtetett mély földhőszonda, amelyet meddő vagy a termelésből kivont mélyfúrások kútszerkezetébe építenek be, így csekély veszteséggel hasznosíthatják a mélyrétegekben található hőt. A fúrásmentes kivitelezés és a speciális belső hőszigetelési rendszer sokkal költséghatékonyabb, mint más hasonló rendszerek – mutat rá a tájékoztató. A cég által kifejlesztett rendszer zárt, így földtani kockázatok és vízkivétel nélkül, környezetbarát módon használja a meglévő mélyfúrású kutak szerkezetét.
Jelentősen csökkenhet a széndioxid-kibocsátás
A tájékoztatóban rámutatnak, hogy az elnyert támogatással lehetőség nyílik a közeli Jókai-domb mellett lévő használaton kívüli, meddő szénhidrogén kút tényleges hasznosítására, így nincs szükség fosszilis tüzelőanyagokra, és évente több mint 100 tonna széndioxid-kibocsátás spórolható meg. A támogatott beruházás során a kutat és a sportközpontot hőtávvezetékkel kötik össze, magában a központban pedig egy víz-víz hőszivattyú és három hőcserélő állomás szolgáltatja majd a fűtést.
A világon is egyedülálló hőerőmű épült
Korábban az MS Energy Solutions Kft. mérnökei Kiskunhalason elkészítették a világ első olyan zárt ciklusú geotermikus hőtermelő fűtőművét, amelyet egy meddő, sikertelen olaj- és gázkutató fúrásból visszamaradt kútban valósítottak meg. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által 81,84 millió forinttal támogatott, fél megawatt teljesítményű mini fűtőmű 20–30 ezer négyzetméter alapterületű épületegyüttes vagy egy-másfél hektár területű üvegház fűtését tudja ellátni.