2025.02.06. 06:50
Egy fiatal lány szíve mentette meg a haláltól a kecskeméti édesanyát
Nőtt a szervátültetések száma itthon 2024-ben a tavalyi évhez képest. 2023-ban 446 ilyen életmentő műtétet végeztek el Magyarországon. A kecskeméti kórház a 13. helyen áll az életmentő szervátültetések tekintetében, az intézmény 2024-ben 21 élet megmentéséhez járult hozzá.
Szalai Szilvia 2019. november 20-án kapott új szívet, akkor 32 éves volt, amikor megtörtént nála az életmentő szervátültetés. Gyerekkorában derült ki a szívbetegsége, 12 évesen ritka betegséget diagnosztizáltak nála. Az úgynevezett dilatatív kardiomiopátia százezer felnőtt közül átlagosan ötöt érint. Ilyenkor a szívizomsejtek elhalnak, helyükön kötőszövetes rostok szaporodnak fel, ezáltal a szív falai elvékonyodnak, az üregei kitágulnak, a pumpafunkció pedig számottevően gyengül. A folyamat nagyon ritkán visszafordítható, általában romló tendenciát mutat. Előrehaladott állapotban már csak a transzplantáció segíthet. Közölték vele, hogy nagy valószínűséggel szívátültetésre lesz szüksége, ha már elfárad a szíve. Az életmentő szervátültetéseket segítő transzplantációs listára került.

Fotó: Beküldött fotó
Szilvia isten kezébe adta a sorsát
– Sosem hittem, hogy el fog jönni, annyira ijesztő volt, nem akartam elhinni. 32 éves koromig teljes életet tudtam élni, családom lett, dolgoztam aktívan és sportoltam. Viszont egyre gyorsabban romlott az állapotom, 2019-ben kórházba kerültem és napokon belül felkerültem az európai transzplantációs sürgősségi listára. A budapesti Városmajori szív-és érgyógyászati klinikán töltöttem közel fél évet. Még ott sem hittem el, hogy valóban transzplantációra lesz szükségem. Viszont már semmilyen gyógyszeres- és eszközös kezelés nem segített, nagyon legyengült a szívem, végleg elfáradt – idézte fel történetét Szilvia, aki ekkorra már csont és bőrré fogyott, levegőt is alig kapott, járni is nehezen tudott, három lépés után elfáradt.
– Kénytelen voltam beletörődni, hogy el kell búcsúzni a régi szívemtől, különben nem láthatom felnőni a gyermekem. Hihetetlen félelem és rengeteg kétely volt bennem, de csak egy cél lebegett előttem, hogy mindent megtegyek a sikeres műtét érdekében, hogy láthassam minél előbb a gyermekem. Leírhatatlan, hogy akkor mi zajlott bennem, egyfelől az elmúlástól való félelem, hiszen a halál olyan közel volt hozzám, hogy szinte tapinthatóvá vált. Másfelől, ha sikerült a műtét, az ismeretlen élet, ami vár rám, hogyan fogok tovább élni – mesélte Szilvia, aki, mint elmondta, mindvégig bízott az orvosaiban, és családja szeretete adott neki nagyon sok erőt, Isten kezébe adta a sorsát.
Sikeres műtét után gyors felépülés
A műtét szerencsére komplikációmentes volt, amit egy nagyon gyors felépülés követett. A szervezete is pozitívan reagált az utókezelésekre, nem lökte ki az idegen szervet. Gyógyszereket kell szednie élete végéig, de mint mondta, már a műtét utáni felébredés első pillanatától kezdve sajátjának érezte a megkapott szívet.
– Azt éreztem, hogy ez már az én ajándék szívem, amiért világ életemben hálás leszek
– emlékezett vissza Szilvia, aki később megtudta, hogy egy 18 éves horvát lány szívét kapta meg és kezdhetett vele új életet.
Gyógyulása után visszatérhetett korábbi foglalkozásához, ma is ékszerbecsüsként dolgozik Kecskeméten, teljes életet él, a fiát neveli, sportol és a legtöbb időt a családjával tölti. Emellett rész vesz egy szívtranszplantációs mentor programban, információkkal és tapasztalatokkal segítik azokat, akik szervátültetés előtt állnak, vagy már átestek az operáción.
Életmentő szervátültetések
Magyarországon 2024-ben 157 elhunyt donor volt, 491 donorszerv eltávolítás történt, és emellett még élődonoros veseátültetéshez 52 élő donor adományozott vesét – mondta el az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója. Mihály Sándor hozzátette: ez azt jelenti, hogy csaknem húsz százalékkal emelkedett mind az elhunyt, mind az élő adományozók száma az előző évhez képest. Hangsúlyozta: ennek köszönhetően 2024-ben több ember életét tudták megmenteni, mint egy évvel korábban. Mivel Magyarország 2013 óta tagja a nemzetközi szervcserét lebonyolító Eurotransplant nemzetközi együttműködésnek, ezért 2024-ben is ültettek be itthon külföldről érkezett donor szervet. jelenleg körülbelül 1300 várólistás magyar beteg van fent az Eurotransplant várólistáin.
Az Eurotransplant várólistán körülbelül összesen 15 ezer beteg várakozik. Az elmúlt évben 99 donorszerv érkezett külföldről, az Eurotransplant tagállamaiból, hogy azzal egy magyar beteg életét lehessen megmenteni. Ez azt jelenti, hogy a Magyarországon végzett szervátültetések 1/5-nél külföldről kapott szervvel sikerült a beteget megmenteni. A transzplantálásra szoruló betegek várakozási ideje az elmúlt évben a legtöbb szerv esetében csökkent, ugyanakkor egyre többen kerülnek várólistára. Főként vese, máj és szívdonorra lenne szükség.
21 életet mentett meg a kecskeméti kórház
Évente átlag 40-50 kórházból érkezik donor jelentés, az Országos Vérellátó Szolgálat 2002 óta gyűjti az adatokat, közel 100 kórház van benne a donorjelentői listában. A kigyűjtött adatok alapján a kecskeméti kórház a 13. helyen áll. A tavalyi évben 46 kórházból volt donorjelentés és végül 42 kórházban valósultak meg a donációk. A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházból az elmúlt évben 11 donorjelentés érkezett, ami nagyon fontos hozzájárulás a 2023-as országos adathoz. Az országban megvalósult 157 donáció közül 8 a kecskeméti kórházban történt. A 8 kecskeméti donorból 12 veseátültetés, 4 májátültetés, 3 szívátültetés, és 2 hasnyálmirigy átültetés valósult meg, összesítve a kecskeméti kórház hozzájárult 21 beteg életének megmentéséhez. Az életmentő szervátültetések négy egyetemi város, Budapest, Debrecen, Pécs és Szeged transzplantációs centrumaiban történtek – emelte ki Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója.