Gyász

2025.02.15. 12:07

Elhunyt Csombor Teréz, a Kecskeméti Nemzeti Színház legendás színművésze

Tragikus hír érkezett. Életének 69. évében elhunyt Csombor Teréz színművész, a Kecskeméti Nemzeti Színház örökös tagja.

Mély megrendüléssel érkezett a hír: Csombor Teréz Aase-díjas színművész, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház örökös tagja elhunyt. Művészi pályafutása évtizedeken át meghatározta a magyar színházi életet, kiváló tehetsége, elhivatottsága és sokoldalúsága pedig példaként szolgált kollégái és rajongói számára.

Csombor Teréz elhunyt, Kecskemét
Csombor Teréz színművész elhunyt
Fotó: Ridikül / Tőke Béla

Mint azt a Kecskeméti Nemzti Színház közölte, „Mély megrendüléssel tudatjuk, hogy elhunyt Csombor Teréz, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház örökös tagja. Hirtelen elvesztése felfoghatatlan, hiánya betölthetetlen űrt hagy maga után. Emlékezetes alakításai, felejthetetlen személyisége révén egy társulat, egy város, egy ország örök kedvence marad. Csombor Terézt a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház saját halottjának tekinti. 
Végtelen szeretettel és mélységes fájdalommal búcsúzunk tőled, Isten veled, drága Teca!”

Egy élet a színház szolgálatában

Csombor Teréz 1956. május 17-én született Alattyánon. Középiskolai tanulmányait Jászberényben, a Lehel Vezér Gimnáziumban végezte el, majd a tanárképző főiskolára jelentkezett, ahova ugyan kevés pont híján, de nem nyert felvételt. Ez azonban nem térítette el attól, hogy színművészként kiteljesedjen.

Pályafutása 1975-ben indult a szolnoki Szigligeti Színházban, majd 1981-ben sikeresen diplomázott a Színművészeti Főiskola operett-musical szakán. Ezt követően a győri Kisfaludy Színházhoz szerződött, ahol 1987-ig szerepelt. Két év szabadúszás után 1989-ben csatlakozott a kecskeméti Katona József Színház társulatához, amelynek meghatározó alakjává vált.

A 2000-es években néhány évig a ceglédi Patkós Irma Művészeti Iskolában tanított, majd 2006-tól újra Kecskeméten folytatta színészi pályáját. Tehetsége az operettprimadonna és szubrett szerepektől kezdve a prózai darabokig ívelt, mindig kivételes alakításokkal örvendeztetve meg a közönséget.

Ikonikus szerepek és filmes jelenlét

Csombor Teréz pályafutása során számtalan felejthetetlen alakítást nyújtotta. Olyan klasszikus szerepeket formált meg, mint Iluska a János vitezben, Adél A denevérben vagy Stázi a Csárdáskirálynőben.

A színházi színpadon valóságos energiabomba volt, de a televízió és a filmek világában is maradandót alkotott. Szerepelt többek között az Oltári csajok, A tanár, a Drága örökösök és az Az unoka című produkciókban. Minden szerepében magával ragadó volt, jelenléte mindig különleges atmoszférát teremtett.

Csombor Teréz emléke örökké él

Csombor Teréz nem csupán kiváló színművész volt, hanem melegszívű ember is, akit kollégái, tanítáványai és rajongói egyaránt szeretettel öveztek. Fia, Orth Péter is a színművészet pályáját választotta, a Kecskeméti Nemzeti Színház társulatának tagja. Az anya-fia páros több darabban is együtt játszott az évek során.

Csombor Teréz fiával, Orth Péterrel közösen játszott a Légy jó mindhalálig című musicalben, 2020-ban, a Kecskeméti Nemzeti Színházban
Fotó: Bús Csaba / archív-felvétel

Munkásságát számos díjjal ismerték el, köztük Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetéssel, Váradi-díjjal, Arany Rózsa-díjjal, Bács-Kiskun Megyei Prima díjjal és az egyik legrangosabb színészi elismeréssel, az Aase-díjjal.

„A hivatásom volt a legfontosabb az életemben”

Csombor Teréz művészeti területen végzett kiváló teljesítménye miatt Bács-Kiskun Megyei Prima díjat kapott 2021-ben. Akkor hírportálunknak adott interjújában így fogalmazott.

– Ez a pálya örök libikóka és én a kezdetektől mindent beleadtam, nagyon komolyan vettem. A hivatásom volt a legfontosabb az életemben, és minden mást ehhez igazítottam, egyedül a fiam (Orth Péter színművész) volt, akire nagyon figyeltem. Sajnos egy csoportos kirúgás miatt 11 évig kénytelen voltam elhagyni a pályám, éppen amikor a csúcson voltam, hiszen a My fair ladyben, A kaktusz virágában vagy például a Mona Marie mosolyában játszottam főszerepeket. Ez akkora törést jelentett, hogy azt hittem nem is jövök már vissza. Tanítottam idősek otthonában, óvodában, szellemi fogyatékosokat, és a ceglédi Patkós Irma Művészeti Iskola tehetségeit is, akik közül sokan ma már a színészi pályán vannak. Imádok tanítani és azt hiszem, hogy a pedagógusi pálya lehetett volna a másik utam, ha nem a színészet az örök szerelem – nyilatkozta.

Csombor Teréz emlékét a színpad, a filmvászon és mindazok őrzik, akik valaha látták őt játszani.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában