2025.02.16. 18:14
Az ember, aki örökké élni akar – Ezek Bryan Johnson életmódjának súlyos veszélyei
A Netflix új filmje az amerikai milliomosról szól, aki elhatározta, hogy nem fog meghalni – vagy legalábbis mindent megtesz annak érdekében, hogy minél tovább fiatal maradjon. A Bryan Johnson dokumentumfilmről dr. Fenyő József, a bajai SBO vezetője osztotta meg gondolatait.
A Bryan Johnson dokumentumfilm egy őszinte és megosztó történet. Dr. Fenyő Józesf szerint a film meglepően őszinte, és bár vegyes érzései voltak közben, végig azt érezte, hogy sajnálja Bryan Johnsont. A férfi egy szigorúan vallásos, szegény családban nőtt fel, nehéz gyermekkora volt, túlhajszolta magát, mire elérte a gazdagságot. Ekkor újragondolta az életét, és belevágott a fiatalítási projektjébe.

Fotó: Beküldött fotó
A Bryan Johnson dokumentumfilm tudományos oldalról
– Amit csinál, az több szempontból figyelemre méltó. Pozitívum, hogy az egészséges életmódot népszerűsíti. Nem dohányzik, odafigyel az alvására, egészségesen táplálkozik, rendszeresen sportol, tehát egészségesen él – mondja dr. Fenyő. A szakember azonban szkeptikus az eredményekkel kapcsolatban.
– Nem hiszem, hogy a tudomány el fogja fogadni ezeket az eredményeket, hiszen egyetlen emberről van szó, minden tanulmány, kutatás annál pontosabb, minél több embert vonnak be. Ráadásul nem tudjuk, milyen genetikai adottságai vannak – teszi hozzá. Miközben az egészséges életmód hatása vitathatatlan, a genetikai tényezők jelentőségét nem lehet figyelmen kívül hagyni.
– Mi azt örököltük, amit a szüleinktől kaptunk. Az viszont rajtunk múlik, hogy mit eszünk, mennyit mozgunk, és hogyan vigyázunk az egészségünkre – hangsúlyozza dr. Fenyő József.
Etikai kérdések és veszélyek
A filmben elhangzik, hogy Johnson vérplazma-cserét alkalmaz: fia plazmát adott neki, ő pedig saját apjának. a filmben látott genetikai beavatkozások komoly etikai kérdéseket vetnek fel.
– Fennáll annak is a veszélye, hogy a tehetősek az illegális szervkereskedelem felé fordulnak – figyelmeztet dr. Fenyő.
Egy másik aggály a Johnson által szedett nagy mennyiségű táplálékkiegészítő.
– Reggelente 54 kapszulával kezdi a napot. Nem hiszem, hogy ez mind jó. Ha valaki túl sok gyógyszert szed, azok akadályozhatják egymás hatását – mondja.
A valódi kérdés: boldogabbá tesz ez az életmód?
Johnson napi négyórás egészségügyi rituálét követ, este fél 9-kor lefekszik, és reggel 5 körül kel. Dr. Fenyő szerint ez egyfajta kórházi életmód, amelyből hiányzik a spontaneitás és az öröm.
– Nem tudom, hogy jó-e így élni. Néha egy koncertre is elmehet az ember, vagy társaságba, buliba. Élni is kell, nemcsak fiatalodni – jegyzi meg.
A dokumentumfilm egyik megható pillanata az, amikor Bryan Johnson a fiával van. Dr. Fenyő szerint ez olyan volt, mintha próbálták volna bepótolni az elmaradt időt, Johnson ugyanis nagyon magányosnak tűnik.
Sportolók, akik fiatalon tartják magukat, de élnek is
A film kapcsán dr. Fenyő két híres sportolót is megemlít:
• Cristiano Ronaldo 39 éves, akinek a fizikuma egy 25 éveséhez hasonlítható a felmérések alapján
• Zlatan Ibrahimovic, aki szintén kirobbanó formában van 40-en túl is.
– Ők is odafigyelnek az étkezésre és az edzésre, de közben élnek is. Bryan Johnson furcsa nekem. Kíváncsi vagyok, mi lesz vele 10 év múlva, ugyanaz az ember lesz-e, és leginkább arra vagyok kíváncsi, hogy mentálisan hogy fogja bírni – mondja dr. Fenyő.
Az élet célja
Végül a legfontosabb kérdés az, hogy vajon tényleg az élet meghosszabbítása a legfontosabb cél?
– Nem hiszem, hogy az emberi életnek arról kellene szólnia, hogy minél tovább éljen. Sokkal inkább arról, hogy valami maradandót alkosson az utókornak, tartalmasan töltse ki a szabadidejét, egy órában 60 perc tartalom legyen – hangsúlyozza dr. Fenyő József. A Netflix dokumentumfilmje tehát nemcsak Bryan Johnson kísérletéről szól, hanem egy mélyebb filozófiai kérdést is felvet: vajon az élet valóban hosszabbá, vagy inkább tartalmasabbá kellene válnia?