2025.02.12. 15:36
Rugalmasság nélkül nagy bajba kerülhetnek a birkatenyésztők
Mára megváltozott a juhtenyésztés rendszere. A birkatenyésztők a jószág nevelésen kívül jó, ha ismerik a piaci ármozgásokat, a számítógép kezelését, a jogszabályok változásait. Ellenkező esetben nehézségekkel néznek szembe, hangzott el egy bócsai rendezvényen szerda délelőtt.
Egykor népszerű volt a birkatenyésztés idehaza, ma már kevésbé. Míg 43 éve 3 millió 180 ezer juhot számlált a Központi Statisztikai Hivatal, addig ma 918 ezerről van tudomása. Bács-Kiskun a második helyet foglalja el a juhnevelés területén. Tavaly június végén 123 ezer birkát jegyeztek a megyében. (Hajdú-Bihar előz meg bennünket.) Szerdán Bócsán rendezték meg a azt a Kiskérődző Ágazati Fórumot, amelyen kecske- és birkatenyésztők voltak jelen.

Fotó: Barta Zsolt
Mint ismert, Bócsa lakosságának csaknem a fele külterületi tanyákon lakik, ahol jelentős állattenyésztést folytatnak, közülük 18 család birkák nevelésével is foglalkozik. A helyi Hungarikum és Civil Közösségi Házban Szőke-Tóth Mihály polgármester köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta, hogy egykor a térség látványához tartoztak a birkanyájak, ma már egyre kevesebbet lehet látni. Majd átadta a szót Kirsching Ágnesnek, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség operatív igazgatójának.
Birkatenyésztők kihívás előtt
A szakember, aki korábban a kormány apparátusban is dolgozott, elmondta, hogy jelenlegi beosztásában jobban tudja segíteni a kiskérődző állatokat tartó gazdák munkáját. Mint fogalmazott, idehaza a nehézségek ellenére is 8300 olyan vállalkozásról tudnak, ahol birkát, illetve közel 1000 gazdaságban pedig kecskét is nevelnek. A két csoport között átfedés is van, így jó néhány tenyésztő mindkét állatot szívesen neveli. Szó esett arról, hogy az ágazat minden évben 13 milliárdos támogatásban részesül, amelyhez a gazdák különböző jogcímeken jutnak hozzá. Illetve szólt arról is, hogy a kiskérődzők jóléti támogatásának a benyújtási határideje február 20-án jár le. Majd fontos kérdést is érintve átadta a szót Holló Mátyásnak, annak az uszódi tenyésztőnek, akit tavaly a Magyar Juh és Kecsketenyésztő Szövetség elnökének választottak. A neves szakember megjegyezte, hogy a tenyésztés egy réges régi hivatás, ugyanakkor a mai gazdák akkor tudnak talpon maradni, ha megújul tudásuk, rugalmasabban válaszolnak a kihívásokra.

Fotó: Barta Zsolt
Megfogták a pestist
Ezt támogatja a szakmai szövetségük, ahová minden gazdát várnak. Mint fogalmazott, változik a munka jellege, egy gazdának nemcsak magát a tenyésztést kell ismernie, hanem a számítógép használatát vagy akár a robotizálást is, sőt a piaci ármozgások területén is otthonosan kell mozognia. A támogatási rendszer összes előnyét ki kell használni addig, amíg az létezik. Olyan szintre kell minden gazdaságnak eljutnia, hogy amennyiben megszűnne az EU-s támogatás, akkor is életképes maradjon a hazai birkatartó társadalom. Majd kitért arra, hogy sikerült megfogni a kiskérődzőkre oly veszélyes pestist. Erdélyből érkezett a betegség és Zalában több juhtenyészetben kellett az állatokat levágni azért, hogy ne terjedjen a kór. A fórum más előadók tájékoztatásával folytatódott.