Múltidéző

2025.01.19. 19:46

Egyetlen év alatt 70 utcanevet cseréltek le Kecskeméten

Múltidéző cikkünkben a 90-es évekbe repítjük a nosztalgiázókat. Kecskemét utcanév-történetét 1991-től folytatjuk, a rendszerváltást követő történésekkel. Sokan ráismerhetnek a régi, akkor megváltoztatott utcanevekre, mint például a Micsurin, a Molnár Erik, a Puskin utcára, a Schönherz Zoltán térre, a Szalvay Mihály körútra vagy éppen a Buday Dezső fasorra.

A Kecskemét utcanév-összeállításunk forrása most is – a levéltári oldalon is olvasható – Erdélyi Erzsébet A politikum térhódítása a kecskeméti utcanevekben című írása volt. A múltidéző séta képi világát Sebestyén Imre képeslapgyűjtő hagyatékában található képeslapok illusztrálják.

Kecskemét utcanév, Katonatelep,
A Kecskemét utcanév történetében 1991 jelentős Katonatelep városrész életében
Fotó: Sebestyén Imre hagyatéka

Kecskemét utcanév-története a rendszerváltás után

Az előző írásunkban írtuk: 1989 után a rendszerváltás nem hagyta érintetlenül a város utcanév-rendszerét. Szorgalmazták a feledésbe süllyedt városrésznevek megmentését. Fontosnak tartották a régi, jellegzetes hangzású utcanevek felelevenítését. Szerették volna megváltoztatni a Kecskeméthez nem kötődő munkásmozgalmi személyiségekről elnevezett utcákat, illetve a kecskeméti származású politikai közszereplőkről elnevezett utcákat. 

1991-ben Katonatelepen sok új utca született

A múltidézést az 1991-es eseményekkel folytatjuk. Mindössze négy belterületi elnevezésre került sor: ekkor kapott nevet a Berlioz utca, Rózsavölgyi tér, Weiner Leó utca, folytatva a kodályvárosi hagyományokat, bár a városrész neve közben elfelejtődött, illetve a Csongrádi utca utótagja útra változott. Katonatelep viszont erőteljesen fejlődött, ezt jelzi az a 10 új utca is, amely ekkor kapott nevet: Barka, Dália, Gomba, Gyökér, Levél, Napfény, Oltvány, Rügy, Sugár, Viola utca.

1992 sok változást hozott

1992-ben a tervek szerint mintegy 150 utcanevet szerettek volna megváltoztatni, de nem sikerült dűlőre jutnia a képviselő-testületnek. Hosszasan folytak a viták. Végül két ütemben sikerült. Az első ütemben, még 1992-ben csaknem 70 belterületi nevet cseréltek le, elsősorban politikai okok miatt. 

Lenin tértől a Puskin utcáig

A javasolt változtatásokból íme néhány. Árpádvárosban Fürst Sándorból Mátis Kálmán utca, Lenin térből Rávágy tér, Schönherz Zoltán térből Rávágy tér, Simon Istvánból Burga utca. A Máriavárosban Szalvay Mihály körútból Mária körút, Czigány Jánosból Téglagyár utca, Puskinból Szent Miklós utca. 

Kecskemét utcanév, Széchenyiváros,
Széchenyivárosban is sok utcanév változott a rendszerváltás után
Fotó: Sebestyén Imre hagyatéka

Marx tértől az Úttörő utcáig

A Széchenyiváros területén Berkes Ferencből Bibó István utca, Buday Dezső fasorból Faragó Béla fasor, Hamburger Jenőből Domby Lajos utca, Imre Gáborból Márton Áron utca, Ifjúmunkásból Margaréta utca, Komszomol térből Mészáros Lázár tér, Kun Bélából Klauzál Gábor tér, Lugosi Istvánból Kápolna utca, Marx térből Gyenes Mihály tér, Molnár Erikből Lunkányi János utca, Úttörőből Fráter György utca. A Bethlenvárosban Alpári Gyulából Alpár utca, Felszabadulás parkból Noszlopy Gáspár park, Karikás Frigyesből Nyitra utca.

Kossa István sétánytól a Miklós Gyula utcáig

A Rákóczivárosban Tatay Istvánból Tatay András utca, Kossa István sétányból Műkerti sétány, Reiszmann Sándorból Fecske utca. Szent István városban Felszabadulás útjából Klebersberg Kunó utca, Népfront utcából Bakule Márton. A Repülőtérnél a Néphadsereg útjából Reptéri út. Hetényegyházán Kun Bélából Miklós Gyula utca, Micsurinból Darányi Ignác utca. Kadafalván a Fecskéből Beretvás Pál utca. Végül némi módosítások után 1992 nyarán elfogadták.

1993-as döntések a Vacsiköz térségét érintették

1993-ban a Hegedűs közi házhelyosztás következtében kialakított hat utca is elnevezésre várt. Ehhez kikérték a lakosság és mindazok véleményét, akiknek cégbejegyzésére az elnevezés kihatással van. Előkerült a közgyűlés által jóváhagyott, de eddig még nem alkalmazott utcanévjegyzék is, ebből választották a következő neveket: Csíksomlyó, Gyergyói, Korondi, Tordai, Torockói, Udvarhelyi utca. A terület képviselője a hét vezér nevének megörökítését ajánlotta (Álmos, Előd, Ond, Kond, Tass, Huba), de mivel csak hat utca elnevezésére volt szükség, a hetedik vezér tartalékba került volna. De a közgyűlés az erdélyi településneveket hagyta jóvá.

Folytatjuk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában