Megemlékezés

2025.01.10. 15:15

Bányai Gábor: A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége – galériával

A Don-kanyar tragédiája nemcsak egy hadtörténeti esemény, hanem intő példa arra, hogy a hatalom és a felelősség hogyan válik el egymástól, és milyen következményei vannak a téves döntéseknek – jelentette ki a kormánybiztos. Bányai Gábor a 2. magyar hadsereg tragédiájának 82. évfordulóján Kiskunhalason a Thorma János Múzeumban tartott megemlékezésen mondott beszédet pénteken.

Bányai Gábor – akinek elmondása szerint nagyapja megjárta a Don-kanyart, aki annak a hadseregnek volt a tagja, amelyet a 2. magyar hadsereg váltott le a fronton, ezért azok között volt, akik szerencsésen megúszták ezt a katasztrófát – azt hangsúlyozta, hogy „emlékezni kell, hogy soha ne felejtsük el, és megértsük, min mentek keresztül nagyszüleink és hogy mi veszett el egy olyan harctéren, ahol semmi keresnivalónk sem volt.”

Bányai Gábor, Don-kanyar, Kiskunhalas, megemlékezés,
Bányai Gábor szerint emlékezni kell a doni áttörésre
Fotó: Pozsgai Ákos

Emlékeztetett: 1943. január 12. a magyar hadtörténet egyik legsötétebb napja. A 2. magyar hadsereg mintegy 93 500, más források szerint 120 ezer, illetve 148 ezer embert vesztett, az elesettek és a fogságba kerültek pontos számát megállapítani nem lehet. A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége, idegen földön, idegen érdekekért négyszer annyi ember veszett el, mint a mohácsi csatában, és a magyar katonaság a keresztes háborúk óta nem harcolt ilyen messze hazájától.

Bányai Gábor szerint kötelességünk emlékezni 

A magyar történelem egyik legfájdalmasabb és legmegrázóbb eseményének nevezete a doni áttörés katasztrófáját a politikus. 

– Emlékezzünk azokra a magyar katonákra és munkaszolgálatosokra, akik a Don partján adták életüket, egészségüket, vagy akik mindörökre nyomorúságos emlékekkel tértek haza. Emlékezünk, mert kötelességünk emlékezni. Az ő áldozatuk a mi örökségünk – fogalmazott.

A politikus emlékeztetett, hogy a 2. magyar hadsereg katonái nem a maguk akaratából mentek messzi idegen földre harcolni. 

– Az ő küzdelmük nem a magyar haza védelméről, hanem a nagyhatalmi érdekekről szólt, a 2. magyar hadsereg sírját Versailles-ban ásták meg – fejtette ki. Hozzátette: – Ma Európában rendre olyan megnyilatkozások születnek, miszerint a NATO-nak katonailag is fel kellene lépnie Oroszországgal szemben, amiről magyarázni sem kell, hogy azt a háborút harmadik világháborúnak neveznénk, ezért nem is lehetne fontosabb pillanat, mint a mai, hogy tanuljunk a 2. magyar hadsereg tragédiájából, és nemet mondjunk egy értelmetlen háborúra.

– A Don-kanyar nemcsak fájdalom és gyász, hanem felelősség is. Felelősség, hogy békét és biztonságot teremtsünk itt, a Kárpát-medencében, hogy minden magyar ember biztonságban és méltóságban élhessen. Felelősség, hogy ne felejtsük el, milyen törékeny a béke, és milyen fontos a párbeszéd és az együttműködés nemcsak nemzeten belül, hanem a nemzetek között is – fogalmazott.

 A doni áttörés emlékére rendezett emlékünnepségen a Dékáni Árpád Technikum kadét hallgatói működtek közre. A megemlékezés végén a résztvevők a Thorma János Múzeumból átvonultak az I. világháborús emlékműhöz, koszorúkat és virágokat helyeztek el.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában