2024.12.02. 06:50
Várostörténeti érdekességekről is árulkodik néhány utcanév Kecskeméten
A 20. század közepi régi utcanevek java része ma is megtalálható Kecskeméten. Múltidéző séta rovatunkban folytatjuk a hírös városi régi utcanevek történetének bemutatását, az 1960-as évektől.
A kecskeméti első hivatalos utcanevek 1850-ben születtek, majd folyamatosan változtak, például politikai nyomásra, lakossági kérésre. A múltidéző séta cikkünk forrása most is Erdélyi Erzsébet A politikum térhódítása a kecskeméti utcanevekben című írása volt, mely a Levéltár honlapján is olvasható. A régi képeslapok Sebestyén Imre gyűjtő hagyatékából származnak.

Forrás: Sebestyén Imre hagyatéka
Hunyadivárostól a Szeleifaluig
1962-ben sok új utcanév született. Az új nevek meglehetősen vegyes fogalomkörből származtak. Íme ebből néhány. A Hunyadivárosi új lakótelepen 21 új utcát nyitottak, ezek között volt: Béke fasor, Ifjúság útja, Mátyás király krt., Liszt Ferenc utca, Balassi Bálint utca, Szilágyi Erzsébet utca és Április 4. tér. A III. kerületben kialakult új utcák neve: Bakony, Tihany, Balaton, Sió, Berkes Ferenc. A Méhes telepen és a Műkert mellett kialakult új utcák neve: Székely Bertalan, Benczúr Gyula és Szinyei Merse Pál utca. Alsószéktóban, Kiskecskeméten: Rába, Hernád és Duna utca. Szeleifalusi új osztásnál 6 új utcát alakítottak ki, ebből néhány: Délibáb, Esze Tamás és Róna utca. 1964-ben a Hunyadivárosban 18 új utcanév született, mint például Korányi Frigyes, Vajdahunyad, Dugovics Titusz. Emellett a többi városrészen az alábbi névtelen utcák kaptak nevet: Drégely, Petúr bán, Zengő, Csalogány, Csongor, Cserhalom, Szép Ilonka, Hunor, Barackos, Szemere Bertalan, Kemény Zsigmond, Jelky András é Türr István utca.
Átkeresztelések is történtek
A Lenin tér nevét Béke térre változtatták, a Rávágy tér beépített része kapta Leninről, a beépítetlen pedig Schönherz Zoltánról a nevét. A Lenin körút Árpád körút lett, a Külső körútnak a Halasi út és Korhánközi út közötti része Pannónia út, a Szegedi út és a Matkói út közötti pedig Róbert Károly körút nevet kapta.

Forrás: Sebestyén Imre hagyatéka
600 éves évforduló ihletére
1967-ben Kecskemét 600 éves évfordulójára készülődve a városvezetés részéről felmerült az igény a védett utcanevek kijelölésére. Elsősorban azokról a személyekről elnevezett utcák és terek elnevezését szerették volna védetté tenni, akik részben életükkel, alkotásaikkal a város fejlődését gyorsították, műveikkel jó hírét terjesztették, vagy születésüknél, illetve ténykedésüknél fogva szoros kapcsolatban álltak. Másodsorban azokat a várostörténeti érdekességű vagy sajátos hangulatú utcák, melyek a város történetéhez szorosan hozzátartoznak.
Múltidéző séta az emlékek útján
Íme néhány példa a személyekről elnevezett utcákra.
- Táncsics Mihály a jobbágyság felszabadításáért harcolt. 1823–1825 években mint szolgadiák Kecskeméten járt iskolába.
- Kaszap Táltos utca: a neve a honfoglalás idejére vezethető vissza. Nevét és tettét monda őrzi. Emlékét a róla elnevezett kút is sokáig fenntartotta.
A másik csoportban helytörténeti érdekességeket találunk.
- Cédulaház utca: a régi vásártérre nyílott az utca, a járlatleveleket itt készítették, innen ered népi nyelven a Cédulaház utca elnevezése. Az utca régi vásárokra emlékeztet.
- Cimbalmos utca: ennek az utcának a végén volt a Cimbalmos korcsma. A régi városkocsmák egyikének nevét örökíti meg. A gyűlölt császári katonasággal nagyon gyakran itt ütközött meg a helyi lakosság.
- Talfája köz: a Kecskemét melletti tölgyerdőre utal, mely már az Árpádok korában is megvolt. A Kecskemét nevét először említő oklevélben is megtalálható a Talfája közre való utalás. Vacsi köz: a utcanév a török időkben elpusztult Vacs községre utal. A későbbi pusztát évszázadokon át bérelték a kecskemétiek, mely megélhetésük forrása volt.
- Ó-temető utca: ezen a területen helyezkedett el valaha Kecskemét város egyik legrégibb temetője, amely területre történt építkezések során bronzkori leleteket találtak. A temető feltárása a múlt század utolsó évtizedében volt.
- Sörház utca: a XVIII. század végén nagy hírű sörfőzde volt ezen a környéken, amelyre emlékeztet az utca neve. A XX. században területen szeszfőzde is működött.
- Szélmalom utca: az utcanév Kecskemét egyetlen volt szélmalmára emlékeztet, amely a mai Katona József Gimnázium helyén helyezkedett el, az akkor vásártér szélén. A jelenlegi Szélmalom utca a szélmalomhoz vezetett, innen ered az utca neve.
- Árok utca: várost egykor védelmi célból vízzel teli árok vette körül. Ennek a védő ároknak emlékét őrzi az utca neve.
Folytatjuk.