2024.12.13. 19:03
Bregyán Péter vadászpilóta szeretett volna lenni, de színészként ismerte meg az ország
Bregyán Péter volt a legutóbbi vendége a kiskunfélegyházi könyvtár népszerű rendezvényének. A Jászai Mari-díjas színész-rendezővel ezúttal is dr. Tarjányi József, a Félegyházáról indultak helytörténeti beszélgetéssorozat házigazdája, a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület tiszteletbeli tagja beszélgetett.
A helytörténeti beszélgetéssorozatot azzal a céllal indították el, hogy hazahívja és bemutassa a tudomány, a művészet és egyéb területen jelentős eredményt elért személyiségeket. Az elmúlt évek alatt számtalan félegyházán született tehetséget ismerhetett meg a félegyházi közönség. Legutóbb Bregyán Pétert hallgathatták, aki kedves és humoros történeteivel csalt mosolyt az érdeklődők arcára. A közönség soraiban főként egykori osztálytársai, barátai foglaltak helyet, de ott voltak régi tanárai, ismerősei is.
Bregyán Péter vadászpilóta szeretett volna lenni
A több mint egyórás beszélgetésből kiderült, hogy Bregyán Péter valójában vadászpilóta szeretett volna lenni, de egészségügyi problémák miatt nem volt alkalmas a hivatásra. A színészi pályára gyermekkori színházélmények vonzották. Szülei ugyanis a félegyházi kultúrházban dolgoztak. Édesanyja gondnokként, édesapja pedig büfésként. A családunk ott is élt, és ha színészek jöttek fellépni, a konyhánk volt az öltözőjük. Emlékszem, ahogy tébláboltam Latabár Kálmán és Gobbi Hilda körül. Aztán mikor elkezdődött az előadás, elfoglaltam a helyemet a színházterem hátsó fertályában, egy szekrény tetején, s bámultam előre. Valami fényességre emlékszem, ami nagyon csábított – idézte fel gyerekkori élményt Bregyán Péter.
Első munkahelye a félegyházi vágóhíd volt
Iskolás éveimben sokféle módon kerestem az önkifejezés lehetőségét. Rajzszakkörbe jártam, írni is próbáltam, meg szavalni. De valahogy nem volt elég önbizalmam, gátlásos voltam, és féltem a megítéltetéstől, az esetleges kudarctól – fogalmazta meg a színművész, aki arról is mesélt, hogy a Színművészeti Főiskolára első nekifutásra nem vették fel, így a középiskola után 9 hónapig a félegyházi vágóhídon dolgozott, ám közben meghalt a nagyapja és mivel a nagymamája egyedül maradt Péter segített a tanya körül, az állatok gondozásában. Ez idő alatt jutott ideje arra, hogy felkészüljön a második felvételire. Igyekezte nem volt hiábavaló, sikeresen felvették a színművészetire, ahol Ádám Ottó osztályába került. A főiskola elvégzése után Kaposváron, a Csiky Gergely Színházba szerződtették.
A helytörténeti beszélgetéssorozat vendége tévéfilmekben is játszott
Eddigi pályafutása alatt 12 színházban játszott, a magyar és a világirodalom legjelentősebb szerepeiben ismerhette meg a közönség. Több játékfilmben és tévéfilmben is játszott. Szerepelt például a gróf Széchenyi István életét bemutató Hídember című filmdrámában is, de rendezőként is kipróbálta magát. Munkásságát Jászai Mari-díjjal és Kabos Gyula-díjjal ismerték el.