2024.11.06. 19:11
Vízhiánnyal küzd a Homokhátság, de az ivóvízzel minden rendben Vadkerten – galériával
Átadták a felújított hidroglóbuszt Soltvadkerten. A víztorony felújítása fontos Soltvadkert számára, mert a 300 köbméter vizet tároló építmény biztosítja a víznyomást a városban. V Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium víziközműágazatért felelős államtitkára is részt vett a szerdai avatáson.
Soltvadkerten az elmúlt hetekben több olyan víziközmű beruházás fejeződött be, amelyek a település ivóvízellátását biztosítják. A víztorony felújítás mellett más beruházás is történt. Így még 27 szennyvízátemelő szivattyú és egy átvezető csatorna átadása történt meg jelképesen. Az avatószalagot V. Németh Zsolt az Energiaügyi Minisztérium államtitkára, Font Sándor országgyűlési képviselő Temerini Ferenc polgármester, és Mátyus Zoltán, a Kiskunvíz Kft. ügyvezető igazgatója vágták át hidroglóbusz előtt.
A szalagvágást követően a városházán Temerini Ferenc polgármester köszönte meg a beruházásokat a magyar kormány tagjának, megjegyezve, hogy Soltvadkerten nincs gond a víziközmű-rendszerrel, annál nagyobb viszont a probléma a természetes vízzel. A Vadkerti-tó szintje egy méterrel alacsonyabb a szükségesnél. Majd hozzátette: a csapadékvíz-elvezető csatornát szeretnék lefedni, mert a városból kivezetett víz nem jut el a tóig. A klímaváltozás miatt kialakult szárazság miatt elszivárog minden egyes csepp esővíz a talajba.
A víztorony felújítása fontos projekt a városnak
A polgármester után Mátyus Zoltán, a Kiskunvíz Kft. ügyvezető igazgatója vette át a szót. Hangsúlyozta, 35 éve dolgozik a cégnél, de olyan jelentős beruházási összeget a vállalat nem még kapott, mint az utóbbi időszakban. Ennek az összege 1,6 milliárd forint volt, amely keretében 209 kisebb-nagyobb projektet valósítottak valósítanak meg. Soltvadkerten a víztorony, a szennyvízátemelő szivattyúk és a helyi vízmű napelemes rendszerének a jelképes átadása történt meg, amely összege 70 millió forint volt. Mint mondta, a költségek csökkentése érdekében van szükség arra, hogy más helyi vízművek is mini naperőműveket kapjanak, ilyenek már Soltvadkerten kívül működnek Akasztón, Csengődön Szakmáron Bátyán is. Mindezek mellett megemlítette, hogy Csengődön is átadták a felújított víztornyot, amely annyira leromlott korábban, hogy csak 20 százalékos kapacitással működött. Akasztón víztisztító bővítése történt meg az elmúlt hónapokban. Kalocsán a Malom utcában mintegy 800 méteren cserélték ki a vezetékrendszert. A különböző, egyéb beruházások keretében pedig szervizautókat vásároltak, hat markolót szereztek be a munkálatok gyors lebonyolítására érdekében.
Felújították a víztornyot Soltvadkerten
Fotók: Pozsgai ÁkosV. Németh Zsolt államtitkár hozzászólásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt több mint tíz év során, mintegy ezermilliárd forint fejlesztést hajtott végre a kormány a szakágban. Egyebek között megduplázódott az országban található szennyvíztisztító telepek száma, és míg a nem megfelelő vízminőségű települések száma az uniós csatlakozáskor 365 volt, mára kilencre csökkent. Hozzátette: a magyarországi lakásokat illetően több mint 96 százalékos az ivóvízellátás és a szennyvízelvezetéssel és tisztítással érintett lakások aránya is 84 százalékos.
200 milliárd fejlesztésre
– A következő időszak egyik kiemelt feladata lesz például a szennyvízcsatorna-hálózat teljessé tétele. Ebben az évben a kormány mintegy 200 milliárd forintot fordít a víziközmű-hálózatok fejlesztésére, ebből mintegy 100 milliárd forint rekonstrukciós kivitelezést, beruházást jelent – mondta az államtitkár. V. Németh Zsolt megjegyezte, hogy a vízművek számának a csökkentése, és az állami kezelésbe történt átadás jó elképzelésnek bizonyult, ahogy a Kiskunvíz Kft. példája is mutatja. Szólt arról is, hogy jelentős, mintegy 20-25 százalékos a vízelfolyás a hazai vezetékrendszerekben. Ezek lecsökkentése elsődleges feladat a jövőben.
Font Sándor országgyűlési képviselő szintén hangsúlyozta, hogy az állam jó gazdája az önkormányzatoktól átvett vízműveknek. Szólt arról is, hogy a Duna-Tisza közti térség vízutánpótlásának a projektje kész, ugyanakkor hatalmas összeg, mintegy 1600 milliárdba kerülne ennek a teljes körű megvalósítása.