Kecskemét

2024.11.23. 16:27

Érméket formáz a neves numizmatikus, Leányfalusi Károly emléktáblája – galériával

Kecskeméten, a Ráday Múzeum ad helyet a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete kecskeméti csoportjának összejöveteleinek. Így ezen ódon falakon kapott helyet egykori vezetőjük, neves numizmatikai szakember, Leányfalusi Károly emléktáblája, melyet szombaton avattak fel.

Leányfalusi Károly kecskeméti numizmatikus szakértő tudása, példaértékű munkássága nemcsak Kecskeméten, hanem országszerte elismert volt. Az emléktábla avatóján érmegyűjtők, numizmatikusok, egykori kollegák és a családtagok vettek részt. 

Leányfalusi Károly, Ráday Múzeum, emléktábla, Kecskemét
Leányfalusi Károly emléktábláját a Ráday Múzeumban avatták fel
Fotó: Bús Csaba

Hat évtized az érmék világában

Köszöntők sorát Berei József, a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete kecskeméti csoportjának titkára kezdte el, majd Hajdu Béla, a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete tiszteletbeli alelnöke folytatta. Felidézték Leányfalusi Károly munkásságát. Az éremgyűjtésben eltöltött hat évtized alatt sokaknak mutatott utat az érmekultúra gazdag világában. Szellemisége örökre velük marad könyvei és katalógusai által. 

A család nevében a lánya mondott köszönetet.

Emléktábla is érme formájú

Az emléktáblát Szemők Zsuzsanna szobrász-, éremművész készítette el, aki személyesen is jól ismerte Leányfalusi Károlyt. Az emléktábla egy érme két oldalát formázza meg, az egyik oldalán a neves szakember látható, a másikon az életművét összegző írás. 

Személyes emlékeket is megosztottak

A jelenlévők kedves történeteket is elmeséltek Leányfalusi Károllyal kapcsolatban. Berei József titkár többek között a 30-40 évvel ezelőtti közös kirándulásokra emlékezett vissza, sokat jártak a Tátrába. A csapatot elől Leányfalusi Károly vezette, hátul pedig mindig ő. Sok vidám pillanatot éltek meg együtt. 

A Ráday Múzeum vezetője, dr. Fogarasi Zsuzsa elmondta, bár közelebbi ismeretségben nem voltak, de jól emlékszik, amikor a múzeumot megalapították, Leányfalusi Károly megosztotta vele a régi érmékkel kapcsolatos meglátásait a gyűjteményen belül. 

Leányfalusi Károly (1934-2022) 

A Magyar Éremgyűjtők Egyesülete 10 éven át volt elnöke, a Kecskeméti Csoport legendás titkára, jeles numizmatikai szakíró, kiemelkedő gyűjtő. Az egyesület alapító tagja volt, de a kecskeméti éremgyűjtő közösséget – már mint a Magyar Numizmatikai Társulat tagja – még 1966-ban alapították meg dr. Nagy Ádámmal és Udvardi Gyulával közösen. Ennek a közösségnek 45 éven át volt titkára, mindvégig szorgalmasan ellátta a tagokat mindennel, szervezte a Numizmatikai Hírös Nap találkozóit és más rendezvényeket, beszélgetett számtalan éremművésszel, szerkesztette a csoport kis lapját. Fáradhatatlanul írta a katalógusokat, a numizmatikát népszerűsítő tartalmas kiadványokat, amelyekhez temérdek adatot, képet gyűjtött össze. Életét a családja szeretete mellett a numizmatika töltötte ki, ez is éltette. 

Szakmai díjak sokaságát kapta

Közel fél évszázados tevékenységét az egyesület a Széchényi Ferenc jutalomérem I., II. és III. fokozata mellett a legmagasabb kitüntetéssel, a jutalomérem arany fokozatával, szakírói munkásságát elsők között az Unger Emil jutaloméremmel ismerte el dr. Nagy Ádámmal, szerzőtársával együtt. Nagy tiszteletnek örvendett a Magyar Pénzverő Zrt. vezetői és a Magyar Numizmatikai Társulat teljes tagsága és vezetői között. Az éremgyűjtők tisztelték és szerették az egész országban, több évtizedes kiemelkedő működése méltán népszerűvé tette. Megkapta a Magyar Arany Érdemkeresztet is kiemelkedő, több évtizedes munkássága, nagy életműve tiszteletére. 


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában