2024.11.03. 06:50
Egyre több a beteg, már kérhető az influenza elleni védőoltás – podcast
Dr. Lódi Brigitta felnőtt háziorvos a légúti megbetegedésekről beszélt a Rádió 1 Gong Téma című műsorában. A különböző légúti megbetegedések kezeléséről, megelőzéséről, köztük az immunrendszer megfelelő felkészítéséről és az influenza elleni védőoltásról is is szólt a szakember.
Lódi Brigitta elmondta, hogy látható a köhögéssel, orrfolyással és torokfájással járó betegségek számának növekedése az utóbbi időszakban. Az influenza elleni védőoltásokat már kiszállították, és október végén-november elején elkezdik a lakosság oltását, melyet kérni lehet.
Ismerős tünetei vannak a náthának
Lódi Brigitta elmondta, hogy influenzaszerű tüneteket okozó vírusokról beszélhetünk, melyek családja igen gazdag. Többek között a Covid is influenzaszerű tüneteket okozó vírussá szelídült, és így is tartják számon a szakemberek. Tünetei esetén a nátha szimptómái jelentkeznek: orrdugulás, orrfolyás, égő, fájó torok, rekedt hang és köhögés, ami jellemzően száraz és rohamszerű. Társulhat a betegséggel láz, ízületi- és izomfájdalom, valamint fejfájás és rossz közérzet, de szélsőséges esetben hányinger és hányás is kísérheti a víruscsalád kórokozóinak fertőzését.
Tájékoztatókkal a megelőzésért
Hasznosak az influenza megelőzéséről szóló tájékoztatók, melyeket már kihelyeztek a kecskeméti háziorvosi rendelőben. Ezek a tájékoztatók online is elérhetők, illetve elektronikus formában is elkérhetők a háziorvostól.
Fontos az influenza tüneti terápiája
Lódi Brigitta kiemelte: fontos az időben elkezdett tüneti terápia. A betegség súlyossága függ az immunrendszer állapotától, a pihentségtől, a stressznek való kitettségtől, de még a vitaminbeviteltől, az alvás és a mozgás mennyiségétől is. A doktornő azt javasolta, hogy megbetegedés esetén maradjunk otthon pár napot, amit az is indokol, hogy ezek a betegségek cseppfertőzéssel terjednek.
Vitamin és pihenés a gyógyulásért
Érdemes ekkor több C és D-vitamint, cinket fogyasztani, melyek az immunrendszert, a fehérvérsejteket aktiválják. Ezt egészítsük ki tüneti kezeléssel: remek vírusölők, hurutoldók, orrspray-k kaphatók a patikákban, de érdemes gyulladáscsökkentő készítményeket és fájdalomcsillapítót is alkalmazni.
– Ha megadjuk a szervezetnek, amit igényel, a sok pihenést, a vitamindús, könnyű étrendet, és a sok folyadékot, akkor jól visszafordíthatók ezek, a laikusok által, náthának nevezett tünetek – hangsúlyozta a szakember, hozzátéve: ha időben megkezdjük a kezelést, és jó állapotban vagyunk akkor, amikor a betegség elér bennünket, akár 3-5 nap alatt túleshetünk rajta. A teljes gyógyulás azonban elhúzódhat 7-10 napig is.
Antibiotikum is szükséges lehet
Különösen fontos, hogy ha a lázas állapot három napnál tovább tart, illetve sűrű, sárgás-zöldes váladék szakadozik fel köhögéskor, akkor háziorvosi segítséget kell kérni, mert akár antibiotikus kezelés is szükséges lehet.
65 év felett érdemes felvenni az influenza elleni védőoltást
Minden 65. életévét betöltött személynek érdemes az influenza elleni védőoltást felvennie, különösen, ha krónikus betegségben szenved. A védőoltást a háziorvosnál lehet kérni, és ő is adja be. Ez az oltás támogatással elérhető, így ingyenesen felvehető. Lódi Brigitta azt javasolta, hogy a 65 évnél idősebbek fontolják meg a tüdőgyulladás elleni oltás felvételét is. Ezt a háziorvos felírja, majd gyógyszertárban kell kiváltani, és a háziorvos adja be. A szamárköhögés elleni oltásnak különösen a kismamák esetében van értelme.
Baon podcast
- Kiderült, miért zárt be a kecskeméti Arborétum – podcast
- Helyi természeti területekről is döntenek a kecskeméti közgyűlésen – podcast
- Nemcsak a Mikulás érkezése miatt érdemes kilátogatni a téli fesztiválra – podcast
- Kecskemét összefog a rászorulókért az ünnepi időszakban – podcast
- Újabb változást vezettek be a kecskeméti könyvtárban – podcast