Lakitelek

2024.11.05. 17:10

A fiatalok jól működő közösségei hidat képezhetnek az idősebb generációkhoz – galériával

Hogyan építsünk erős, aktív közösségeket a fiatalok bevonásával? Erre a kérdésre keresték a választ a Nemzeti Művelődési Intézet XX. stratégiai konferenciáján kedden Lakiteleken, a Hungarikum Ligetben. Az ifjúsági közösségépítés különösen fontos most, amikor a virtuális világ átformálja a társas kapcsolatok működését. A konferencia keretében adták át a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai díjait is.

Vajda Piroska

Az ifjúsági közösségépítés kihívásaira keresték a válaszokat azon a konferencián, amelynek a Kárpátia Rendezvényház adott otthont, és amelyre az ország minden tájáról és határon túlról is érkeztek közművelődési szakemberek.  

ifjúsági közösségépítés, konferencia, Nemzeti Művelődési Intézet
Az ifjúsági közösségépítés volt a Nemzeti Művelődési Intézet konferenciájának fő témája
Fotó: Bús Csaba

Az ifjúsági közösségépítés komoly kihívás a virtuális világ jelenlétében

Novák Irén, művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár köszöntőjében arról beszélt, hogy egy erős társadalomnak az ifjúsági közösségek az alapjai. Éppen ezért rendkívül nagy a közművelődési szakemberek felelőssége ma, amikor egy olyan virtuális világ vesz körül minket, amikor otthonról minden elérhető. Mindezek ellenére számtalan olyan hasonló érdeklődésű ember van, aki arra vár, hogy valaki az élükre álljon. Olyan közösségre vágynak, ahol elfogadják, ahol szeretik, ahol megértik őket. Az ifjúsági közösségek képesek arra, hogy olyan értékeket közvetítsenek, amelyek nemcsak egyéni sikereket hoznak, hanem közös eredményeket is. Minden egyes eredmény, minden működő közösség mögött azonban óriási munka áll és ezt a munkát a közművelődési szakemberek végzik el – hangsúlyozta az államtitkár. 

Az ifjúsági közösségépítés nemcsak szakmai kihívás, hanem hosszútávú befektetés a jövőbe – fogalmazta meg Nagy Edina, a Nemzeti Művelődési Intézet vezetője. A közösségi részvétel segítségével a fiatalok önbizalmat és önbecsülést szerezhetnek, készségeket és képességeket sajátíthatnak el, felkészülhetnek arra, hogy olyan felelős felnőttekké váljanak, akik érzékenyek a kisebb-nagyobb közösségek ügyei iránt. 

A közművelődési szakemberek hídépítők 

Azok az emberek, akik nap mint nap a fiatalok közösségi fejlesztésén dolgoznak valójában hídépítők. Hidat építenek a generációk között. Hidat építenek a kultúra, az értékek és a fiatalok között. Azon dolgoznak, hogy vonzóvá tegyék a fiatalok előtt azokat a programokat, amelyek hagyományosan az idősebb generációkat vonzották. Úgy próbálják közvetíteni az értékeinket, hogy közben a fiatalok is megtalálják benne a sajátjaikat. A generációk közötti szakadék valóban mélyebb lett, de nem azt jelenti, hogy eltűnt volna a közös alap, amelyre építhetünk. A közművelődési szakemberek azok, akik ezt a közös alapot biztosíthatják a fiataloknak és megmutathatják, hogy nem csak a technikai újítások jelentenek számukra lehetőséget, hanem a közösségi és kulturális értékek is – tette hozzá Nagy Edina. 

Köszöntők után adták át a közművelődési szakemberek munkáját elismerő díjakat

Illyés Gyula közművelődési életműdíjat kapott Dr. Széman Péter, aki az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnökeként, a külhoni magyar közösségek kulturális életének fejlesztése érdekében elkötelezett, példaértékű, a nemzeti identitást erősítő munkát folytat.

Beke Pál-díjban részesült Varga Albin István és Czink Judit. Varga Albin István kiemelkedő hagyományőrző és közösségépítő munkájával és példaértékű szakmai életútjával vált méltóvá az elismerésre. Czink Judit Tolna vármegye közművelődésének szentelt, több évtizedes, kiemelkedő, fejlesztő tevékenysége elismeréseként kapta meg a díjat. 

Karácsony Sándor-díjat vehetett át Bubán Levente innovatív és elhivatott közösségépítő munkájának elismeréséül, mely példaként szolgál a fiatal szakemberek számára.

A Közösségeket Támogató Önkormányzat díjat Kiscsősz Község Önkormányzata a helyi közösségek támogatása és együttműködésük elősegítése érdekében végzett példaértékű fejlesztő munkájáért; Mezőtúr Város Önkormányzata a helyi identitás erősítése, a mezőtúri kisközösségek és kezdeményezéseik támogatása érdekében végzett tevékenysége elismeréséül és Mórahalom Város Önkormányzata az aktív, sokrétű, közösségeket létrehozó, működésüket támogató és velük partnerséget építő munkájáért vehette át.

Közösségépítő Önkéntes Díjban részesült Deésy Gábor Ádám önkéntes kezdeményezései elismeréseként, amellyel kultúránk és hagyományaink megismertetését és átörökítését szorgalmazza a jövő generációi számára, illetve Erdészné Turcsányi Katalin a közösségek érdekében végzett önzetlen és kitartó munkájáért Heves vármegyében és azon túl, különösen a színjátszás és Kő Pál, a nemzet szobrászművésze hagyatékának gondozásáért.

Közművelődést Támogató díjjal ismerték el Makoldi Gizella, Paluska Zoltán és Stumpf Imre Jánosné munkásságát. Makoldi Gizella a magyar kultúra és közművelődés támogatását szolgáló művészi tevékenységének, a Nemzeti Művelődési Intézet épületét gazdagító alkotásainak megbecsüléseként; Paluska Zoltán kultúra és közösségek iránti elkötelezettségéért, a kulturális értékek támogatásáért, különösen az épített örökségek fejlesztéséért és Kepenyes Pál hagyatékának gondozásáért; Stumpf Imre Jánosné Sátoraljaújhely és térsége kulturális életében végzett elkötelezett szervezői és koordinátori tevékenységének elismeréséül részesült a díjban – hangzott el az átadási ünnepségen.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában