Rászorulók

2024.11.14. 06:50

Egyre többen keresik fel a félegyházi hajléktalanszállót, de még nincs telt ház

Az éjszakai fagyok beköszöntével egyre többen keresik fel a hajléktalanszállót. A kiskunfélegyházi hajléktalanszállóban is megemelkedett a létszám, de van még hely bőven, senkit nem küldenek el.

A hajléktalanszálló a város szélén található Félegyházán. Az országos befogadású, négy egységből álló intézmény: éjjeli menedékhely, nappali melegedő, átmeneti szállás és népkonyha egyben. Az intézményben olyan 18 év feletti személyeket fogadnak, akik alkalmasak a közösségi együttélésre és önellátóak. A bekerülés feltételei közé tartoznak az érvényes személyes iratok, egy éven belüli érvényes tüdőszűrési eredmény és négy napon belüli bőrgyógyászati igazolás a fertőzés mentességről. Természetesen súlyos krízis esetén ettől eltérhetnek, de ittas állapotban nem lehet igénybe venni a szálló szolgáltatásait – sorolta a részleteket Magyari Szilvia, az intézmény szakmai vezetője, akitől azt is megtudtuk, hogy ilyenkor, a mezőgazdasági munkák befejeztével sokan munka és szállás nélkül maradnak, ezért a hajléktalanszállón töltik a telet, és általában tavaszig maradnak. 

hajléktalanszálló, telt ház, rászoruló
Egy többen keresik fel a félegyházi hajléktalanszállót
Fotó: Vajda Piroska

A munkaképtelenek maradnak a nappali melegedőben 

Elmondta, az éjszakai fagyok megjelenésével folyamatosan emelkedik a létszám, de van még hely bőven. Az éjjeli menedékhely 125 fő befogadására alkalmas, jelenleg 65-en veszik igénybe ezt a lehetőséget. Az éjjeli menedékhely a legalacsonyabb szintű szolgáltatás, ugyanakkor létfontosságú, hogy olyan személyeknek is legyen pihenésre megfelelő hely, akik nem rendelkeznek otthonnal. A nappali melegedőt az is igénybe veheti, aki az éjjeli menedékhelyen aludt. Nappalra azonban általában csak munkaképtelenek maradnak a szállón.   

A nappali melegedőben 100 személyt tudnak fogadni, de ezt néha többen is igénybe veszik. Ugyanakkor itt vannak olyan szolgáltatások is, amihez nem kell kimondottan az intézményben tartózkodnia az illetőnek, ilyen a postacím biztosítása vagy a csomagmegőrzés. 

Az átmeneti szállás 14 férőhelyes, ám ott teltház van. Itt jelképes összeget, napi 500 forintot kell fizetni, de komfortosabb az ellátás. Kisebb létszámú szobában, saját szekrény és még tévé is van. 

Egyszeri melegételet is kapnak a rászorulók

A népkonyha ötven adagos. Az ételosztásnál figyelembe veszik a jövedelmi viszonyokat azért, hogy a legrászorultabbak kapjanak elsőként melegételt, amit az önkormányzat központi konyhájáról hoznak. Ez csak hétköznapokon van, hétvégén péksüteményeket kapnak az ellátottak. 

– A hajléktalanszállónak egyébként nem feladata a teljes ellátás, ez csak a mi törekvésünk. Fontos azonban, hogy ők is tegyenek magukért – hangsúlyozta Magyar Szilvia, aki arról is beszámolt, hogy intézményük elég jól ellátott élelmiszerrel. Az Élelmiszerbankon keresztül rendszeresen végeznek élelmiszermentést. A félegyházi Tesco és Lidl áruháztól főként pékárut, zöldséget és gyümölcsöt kapnak. Emellett pedig pályázati forrásból 45 adag meleg vacsorát biztosítanak, azoknak, akik napközben dolgoztak és nem kaptak ebédet. Ezt uniós forrásból, a Hajléktalanokért Közalapítvány finanszírozza.  

Magyari Szilviától azt is megtudtuk, hogy a hajléktalanszállóba érkezők nemcsak élelmet, hanem ruhát, tisztálkodószereket is kapnak igény szerint. A létesítmény szakemberei pedig segítenek a szociális ügyintézésben. Mindenkinek felmérik a szükségleteit, hogy miben szorul segítségre. Van, aki jogosult lenne nyugdíjra, de nincs megigényelve, és vannak, akik jogi segítségre szorulnak. Szilvia arról is beszélt, hogy a munkájukban akkor van némi sikerélményük, ha sikerül valakinek az életét egy kicsit is jobbra fordítani. De általában kicsi az esély arra, hogy valaki innen továbblépjen, hiszen olyan kevés a jövedelmük, ha egyáltalán van, hogy nem tudnak egy albérletet fenntartani. Igazából nem számíthatnak senkinek a segítségére, mert különféle okokból, pszichiátriai vagy szenvedélybetegségük okán rosszak a szociális kapcsolataik. Szomorú tapasztalat az is, hogy egyre inkább romló egészségi állapotban érkeznek a szállóra a hajléktalanok.

Kórházból a hajléktalanszállóra

– Nagy a nyomás rajtunk, mert egyre gyakrabban keresnek a kórházak bennünket azzal, hogy nem önellátó vagy részben önellátó embereket is felvegyünk. Erre viszont nem vagyunk berendezkedve. Sem tárgyi, sem személyi feltételek nincsenek meg ahhoz, hogy beteg hajléktalanokat ápoljunk, pelenkázzunk, gyógyszerezzünk. Nekik inkább bentlakásos intézménybe kellene kerülniük, de ezekben nagyon kevés a férőhely – sorolta nehézségeiket Magyari Szilvia.

hajléktalanszálló, telt ház, rászoruló
A képen: Nagy Antal, aki 2 hónapja él a félegyházi hajléktalan szállón
Fotó: Vajda Piroska

A szakmai vezető arról is beszámolt, hogy szívesen fogadnak adományokat, de mielőtt bármit is a szállóra vinnénk, érdemes előtte telefonon érdeklődni, hogy mire van szükség, mert kicsi a raktározási kapacitásuk. Főként praktikus dologra – sapka, sál, kesztyű, mosható kabátra van szükség, ingekre, öltönyökre nem igazán. Mindig örülnek a tartós élelmiszereknek és tisztálkodási, tisztítószereknek. 

Azt is megtudtuk, hogy a hosszú téli estéken különböző rendezvényekkel is próbálják szebbé tenni a szálló lakóinak életét. Novemberben van például a szolidaritás éjszakája, amikor bográcsozással és vetélkedőkkel színesítik a napot. De készülnek már a karácsonyra is, ami az év legnehezebb időszaka az ellátottak életében. A karácsonyi ünnepségen például tavaly betlehemest adtak elő a dolgozók és ellátottak együtt. Ilyenkor édességet, ajándékcsomagot ajándékoznak az ellátottaknak, amit év közben az adományokból tesznek félre nekik. 

A hajléktalanszálló az utolsó mentsvár 

A hajléktalanszálló az utolsó mentsvár volt az 52 éves Nagy Antal számára is, aki két hónapja Csanádpalotáról érkezett a félegyházi intézménybe. Elmesélte, hogy élete anyagi nehézségek okán került krízisbe. Mivel a környezetében senki segítségére nem számíthatott, tartalékait felélve kényszerült a hajléktalanszállóra. Lábsérülése miatt csak kerekes járókerettel tud közlekedni, ilyen állapotban viszont nem talál munkát. Egykor pedig jól fizető állása volt. Tizenhat évig békefenntartó katonaként dolgozott. Szolgálatot teljesített az egykori Jugoszláviába, de volt Irakban is. Egy véletlen lábsérülés miatt adta fel a katonai pályát. Utána alkalmi munkákból próbálta fenntartani magát. Jelenleg 27 ezer forint a havi jövedelme, amiből még a legszükségesebbekre sem futja – sorolta a férfi, aki abban reménykedik, hogy egyszer sikerül megműttetni a lábát, és hogy felépülése után munkát is talál majd.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában