2024.11.23. 13:24
Égetőkemencét ajándékozott a halasi Rotary – videóval
A Bárka Integrált Szociális Intézmény kiskunhalasi központi székhelyén működő kerámiaműhely részére vásárolt másfél millió forintért égetőkemencét a Kiskunhalasi Rotary Club. Az égetőkemencét Bányai Gábor kormánybiztos, Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere és Szakál Aurél, a Kiskunhalasi Rotary Club soros elnöke adták át. Az új kemencének köszönhetően még több ellátott tud majd bekapcsolódni a kerámiakészítésbe.
A halasi intézményben több száz ellátást igénybe vevő jólétét szolgálják, arra törekszenek, hogy a minél teljesebb fizikai ellátás mellett mentálisan és lelkileg is jól érezzék magukat az intézmény lakói. Ez a törekvés tárgyiasult azzal, hogy égetőkemencét ajándékozott a Kiskunhalasi Rotary Club az intézménynek, mely a kerámiaműhelyben fog működni. Az otthon lakóink a mentális jólétét szolgálják az intézményben működő különböző művészeti csoportok és sok egyéb tevékenységi kör – hangzott el az átadón.
Az intézményben 2006. szeptemberében indult el a szociális foglalkoztatás, 2017-ben azonban jelentősen megváltozott a foglalkozási rehabilitáció jog- és intézményrendszere. Ezek közül az egyik a szociális foglalkoztatás rendszerének átalakulása, melynek hatására ma már fejlesztő foglalkoztatásról esik szó. A fejlesztő foglalkoztatás keretében jelenleg 119 főt foglalkoztatnak az intézményben, négy helyszínen, a székhelyintézményben, a kiskunhalasi Nefelejcs Otthonban, a tompai Rózsakert Otthonban, valamint a kalocsai otthonokban. A szociális törvény szerinti fejlesztési jogviszonyban 100 főt, 19 fő pedig önálló munkavégzésre alkalmas, így őket a munka törvénykönyve szerint foglalkoztatják. A foglalkoztatás időtartama: napi 3–8 óra, többnyire azonban napi 4 és 6 órás foglalkoztatás jellemző az intézményben.
A mentális állapotukat is segíti a foglalkoztatás
Sokszínű tevékenységi kör működik az intézményben, amiben a lakók el tudnak helyezkedni, és amit igyekeznek folyamatosan bővíteni. Elhangzott, hogy vannak olyan tevékenységek, melyek végzésével a fejlesztő foglalkoztatásban részt vevő ellátottak az intézmény működését, gazdálkodását támogatják. Ilyen a takarítás, kertészeti munka, mosodai, konyhai kisegítés, könyvtári tevékenység. A tevékenységi körök másik típusa a termelőtevékenység. Ezeknél a tevékenységeknél bevétel is képződik, ilyen például a laskagomba termesztése, szőnyeggyártás, egyéb textiláru gyártása, nád fonása és kerámiatárgyak készítése. Több mint százféle termék készül ezekben a tevékenységi körökben.
A különböző kerámiákat a kézműves műhelyben készítik, amely kedvelt hely a gondozottak számára. Mindig teltházzal működik, és egyszerre 10–15 fő tud foglalatoskodni. Ebben a kerámiaműhelyben működik majd az új égetőkemence, amit Bányi Gábor kormánybiztos, országgyűlési képviselő, Fülöp Róbert polgármester és Szakál Aurél, a Kiskunhalasi Rotary Club soros elnöke adtak át a Bárka Integrált Szociális Intézmény Bács-Kiskun vármegyei vezetőjének, Ádám Zsuzsának.
Díjakat is nyertek a kerámiákkal
Elsősorban a jó kézügyességű, kreatív ellátást igénybe vevők részére lett kialakítva a műhely, ahol persze a gyengébb képességű ellátottak is találnak számukra megfelelő feladatot, például agyaggolyókat készítenek. Az új kemencének köszönhetően bővíteni tudják a kerámiakészítésben részt vevők számát azzal, hogy a régi kemence egy másik telephelyen lesz beüzemelve. Nemcsak a kerámiakészítés folyamata népszerű, hanem az itt készülő egyéb termékek is, amelyeket vásárokban, rendezvényeken és az intézményen belül értékesítenek. Az elkészült termékek a bacsbarka.hu oldalon, továbbá a „Bárka” fejlesztő Foglalkoztató és az Esélyt mindenkinek Tompai Foglalkoztató Facebook-oldalon is megtekinthetők.
Az elmúlt években kerámiatermékeiket különböző pályázatokon is megmérettették. Így a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság által hirdetett „Az én fejlesztő fogim pályázat” termék kategóriájában 2022 óta minden évben dobogós helyezéseket értek el.