2024.11.21. 19:20
A nyílt kommunikáció és a bajaiak érdekeinek kiszolgálása az új városvezetés célja
Az októberben kezdődött önkormányzati váltással kapcsolatos folyamatok, az új irányok kialakítása várhatóan még hetekig eltart a bajai önkormányzatnál, az eddigi tapasztalatokról dr. Bari Bernadett polgármestert kérdeztük. Az új bajai városvezetés tervei között szerepel a városi cégek átvilágítása, a folyamatban lévő pályázatok felülvizsgálata és az esetleges problémák feltárása, a lakosság folyamatos tájékoztatása, a kommunikáció erősítése. A bajaiakat érintő halfőző fesztivállal kapcsolatos egyeztetések részleteiről is tájékoztatott a polgármester.
Az új bajai városvezetés terveinek részleteiről kérdeztük dr. Bari Bernadett polgármestert. Érintve az önkormányzati cégek helyzetét, a költségvetést és a Bajaiak Programját is.
– Október nyolcadikán volt a hivatalos átadás-átvétel, ez egy jogi folyamat része. Hatalmas iratanyagot kaptunk, amit azóta is rendszeresen tanulmányozunk. Ami már most látszik, és nehézséget okozhat, hogy olyan fejlesztési ígéretek, tervek kerültek az utóbbi félévben az előző városvezetés oldaláról megfogalmazásra, amelyekre a költségvetés nem, vagy nem teljes mértékben tartalmaz fedezetet. Eddig úgy tűnik, több százmillió forint hiányzik ahhoz, hogy megvalósulhasson minden olyan fejlesztés, amit az előző vezetés részéről megígértek –mondta a polgármester.
Az új bajai városvezetés szerint fontos a lakosság tájékoztatása
Dr. Bari Bernadett hírportálunk kérdésére elmondta, keresik a módját annak, hogy megoldják a problémákat, illetve nagy hangsúlyt szeretnének fektetni ezzel kapcsolatban is, illetve minden más területtel kapcsolatban is, a kommunikációra és a lakosság tájékoztatására. – Azt gondolom, hogy ennek mentén sokszor meg lehet előzni félreértéseket, problémákat. Az árvízi védekezés kapcsán például világosan látszott, hogy sokszor az időben történő, minden részletre kiterjedő kommunikáció hiánya vezetett félreértésekhez – mondta.
A jövő évi költségvetésből hiányzott 180 millió forint
Dr. Bari Bernadett részletesen beszélt arról, milyen anyagi helyzetben vették át a város vezetését. – Az átadás-átvételi dokumentáció mellett természetesen a gyakorlat mutatja meg, hogy milyen helyzetben vettük át a várost, milyen problémákat kell orvosolni és milyen keretek között tudjuk mindezt megtenni. Gondolok itt például arra, hogy most volt egy költségvetés módosítás a közgyűlés előtt, a legutóbbi ülésen, ott már a költségvetési rendeletünk módosításáról kellett dönteni és ezt olyan formán kellett megtenni, hogy számolnunk kellett azokkal a bevételkiesésekkel, amelyeket még az előző városvezetés döntései okoztak. A költségvetésben volt például egy közel 180 millió forintos tétel tervezve a bevételek között, ami abból fakadt, hogy a Baja Vagyon Zrt. a költségvetés összeállításakor a Szőnyi utcai ingatlanok értékesítésével egy ekkora összeget tervezett be, de ez nem valósult meg. Ez hiányként jelenik meg ebben az évben, hiszen ezzel az összeggel számolt az önkormányzat akkor, amikor a kiadásokat megtervezte – világított rá a problémára.
Átvilágítják az önkormányzati cégeket
A legutóbbi ülésen a közgyűlés elfogadott egy olyan előterjesztést, amelynek értelmében egy gazdasági vezető átvizsgálja a gazdasági társaságok működését és az ő szakmai észrevételei alapján döntenek arról, hogyan lehet az önkormányzati cégeket valóban átláthatóan, költséghatékonyan működtetni.
A bajaiak érdekét kell kiszolgálni
A polgármester, kiemelte, céljuk, hogy a bajaiak is azt érezzék, ezek az önkormányzati cégek az ő érdekeiket képviselik. – Ezt a Bajaiak Programjában is kihangsúlyoztuk, és ehhez a vállaláshoz szeretnénk tartani magunkat. Jelenleg ezek az előkészítési folyamatok zajlanak. A célunk az, hogy leghatékonyabb döntéseket hozzunk. A jövő évben azt szeretnénk, hogy olyan rendszer alakuljon ki, ami képes rendet tartani a városban és képes hatékonyan működtetni azt. Szeretnénk, ha a bajaiak részéről is olyan visszacsatolást kapnánk, hogy érzik az odafigyelést. Érzik, hogy rend van a városban és pozitív folyamatok indultak el – mondta.
Meggyorsítják a helyreállítási munkákat a Petőfi-szigeten
Dr. Bari Bernadettel az árvízi védekezésről és a helyreállítási munkákról is beszélgettünk. – Látni kell, hogy míg az árvízi védekezésben volt olyan nap, hogy több mint ezren pakoltuk a homokzsákokat, addig az eltakarítás, a helyreállítás egy kevésbé látványos folyamat és a létszám is jelentősen kisebb. Most az az elgondolás született, és az elmúlt héten már így történt, hogy az önkormányzati cégek állományának felét átcsoportosítottuk, átirányítottuk arra a területre, ahol az árvízi védekezésből még maradtak hátra munkálatok. Ezt kifejezetten azért döntöttük el, hogy meggyorsítsuk a helyreállítási munkákat. Köszönjük a lakosság türelmét ezzel kapcsolatban. További nagy feladat a télre készülve a síkosságmentesítés. Folyamatosak az egyeztetések, igyekszünk majd erről is tájékoztatást adni – tudtuk meg a polgármestertől.
A következő évek tervezése során a vezérfonal a Bajaiak Programja
A város élete nem állt meg. Jelenleg próbálják előkészíteni a következő négy-öt évre azt a struktúrát, amivel azt gondolják, hogy jól tudják működtetni a várost. Ez természetesen változtatásokkal jár. – A döntéseink alapjának Bajaiak Programját tekintjük továbbra is. Az abban foglalt vállalások menténk szeretnénk dolgozni – mondta.
A Bajai Halászléfőző Fesztivál 27 éves hagyománya fontos a bajaiaknak
Baja kapcsán nem megkerülhető téma, az utóbbi években folyamatos viták tárgyát képező halászléfőző fesztivál. – Ez egy végtelenül nehéz helyzet a mostani önkormányzat számára abban a tekintetben, hogy az előző városvezetés ideje alatt a 2024-2025-ös évekre kötöttek egy olyan szerződést, amely a Bajai Halászléfőző Fesztivál szervezésének jogát minden vonatkozásában egy külsős szervező cégnek adták át. Ez a megoldás idén már megtapasztalhattuk, hogy lényegében azt jelentette, hogy a bajai fesztivál hagyományőrző, népünnepély jellege szinte teljes mértékben megszűnt – hívta fel a figyelmet dr. Bari Bernadett.
Mint fogalmazott, a fiatalok által kedvelt zenei fesztivál zajlott a Petőfi-szigeten, amivel önmagában nincs gond, hiszen a fiataloknak szüksége van erre a fajta szórakozásra. A problémát a bajaik számára az okozza, hogy ez a 27 éven át felépített Bajai Halászléfőző Fesztivál égisze alatt történt. – Olyan megoldásra törekszünk, ami a bajaiak megelégedésére szolgál. Keressük a megoldásokat, és nagy segítséget jelent a lakossági fórum. Elégedett vagyok a részvételi aránnyal, hiszen teljes mértékben megtöltöttük a városháza dísztermét. Minden területről érkeztek képviselők. Volt, aki bajai lakosként mondta el, hogy számára mit jelent a halfőző fesztivál és mit tapasztalt az elmúlt években ehhez képest. A vendéglátó egységek tulajdonosai részéről is érkeztek képviselők, a helyi termelők, a kézművesek, a borászok, a halfőző bajnokok is elmondták véleményüket. A többség azzal értett egyet, hogy szükség van a színvonalas zenei fesztiválra is, de a halászléfőző fesztivál hagyományőrző részére is. Vissza kell csalogatni a bajaiakat és újra meg kell tölteni a teret bajai halfőzőkkel. A feladat nem kicsi, de igyekszünk ebben is a legjobb tudásunk szerint eljárni és a legnagyobb mértékben bevonni a bajaiakat ebbe a döntésbe – fogalmazott a polgármester.