2024.11.27. 20:03
Agyhártyagyulladás miatt veszthette életét egy kisgyermek Kalocsán
Azonnali intézkedéseket rendeltek el. Az agyhártyagyulladás gyanúja miatt keresik a kontaktszemélyeket.
Információink szerint agyhártyagyulladás gyanúja miatt vizsgálják egy kisgyermek halálát Kalocsán. Az agyhártyagyulladásos esetet jelentették a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal felé, ezért megkezdődött a kontaktszemélyek felkutatása.
Információink szerint a kisgyermeket a szülei orvoshoz vitték, de onnan hazaengedték. Később a gyermeknél az agyhártyagyulladás tünetei jelentkeztek, nem sokkal később pedig meghalt. Megkeresésünkre az esettel kapcsolatban a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal annyit közölt, idézzük, hogy:
A kormányhivatal haladéktalanul megtette a szükséges intézkedéseket, így a mintavételek megtörténtek, a kontaktkutatás megkezdődött. A járványügyi vizsgálat folyamatban van.
Értesüléseink szerint a népegészségügyi szakemberek azonnal megkezdték a helyszíni járványügyi vizsgálatot, amelynek célja a fertőzés veszélyének kitett, a gyermekkel szoros kapcsolatban lévő emberek felkutatása, a szükséges intézkedések megtétele volt. Arra vonatkozóan egyelőre nincs információnk, hogy a gyermeknek volt-e bármilyen alapbetegsége, illetve hogy vírusos vagy bakteriális fertőzés okozta az agyhártyagyulladást.
Megelőzhető a járványos agyhártyagyulladás
Öt évvel ezelőtt több hazai halálos eset irányította rá a figyelmet a járványos agyhártyagyulladás elleni védekezés fontosságára. A ritka, de rendkívül súlyos lefolyású fertőző betegség akár 24 órán belül halált is okozhat, és a túlélőknél maradandó egészségkárosodással járhat. A szakemberek szerint a betegség általános tünetekkel jelentkezik, amit – különösen a téli influenzaszezon közepén – még az orvosok is nehezen ismernek fel.
A csecsemők és a kisgyerekek a legveszélyeztetettebbek
A Magyar Nemzet korábbi cikkének összefoglalója szerint a járványos agyhártyagyulladás leggyakrabban a téli és kora tavaszi hónapokban fordul elő, azaz a decembertől március végéig terjedő időszakban. A legveszélyeztetettebb korcsoportba a csecsemők tartoznak, de a súlyos betegség a kisgyermekeket is nagyobb arányban érinti. A hazai statisztikákból egyértelműen kiderül, hogy a csecsemők azért vannak fokozottan kitéve a fertőző betegségek veszélyeinek, mert egyrészt az anyai ellenanyagok védelmező hatása csökken, másrészt a babák éretlen immunrendszere még nem biztosít teljes védelmet a kórokozók ellen – emelik ki a szakemberek.
A baktérium cseppfertőzéssel, szoros testi érintkezés útján terjed, közvetlen (pl.: köhögés, tüsszentés) vagy tartós, illetve gyakori kontaktus, mint zsúfolt együttélés, együttalvás során. A betegek már a tünetek megjelenése előtt egy héttel fertőzőek lehetnek, és ez az antibiotikum-kezelés megkezdésétől számított 24 óráig tart.
Könnyen összetéveszthető az influenzával
Az influenzaszezon nemcsak egybeesik a járványos agyhártyagyulladásos esetek előfordulásának legtipikusabb időszakával, de a hasonló kezdeti tünetek miatt meg is nehezítheti a súlyos betegség felismerését. A meningococcus baktérium különböző típusai által okozott fertőző betegség leginkább a csecsemőkre és az öt év alatti gyermekekre veszélyes, és szélsőséges esetben 24 órán belül halált okozhat.
Magyarországon a leggyakrabban járványos agyhártyagyulladásos esetet regisztrálnak, többségük hátterében a baktérium B és C típusa állt – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ adataiból.
Tünetek:
- láz
- erős fejfájás
- hányinger
- tarkókötöttség
Csecsemőknél jelentkezhet még magas hangú sírás, nyöszörgés, az evés visszautasítása, ébresztési nehézség is tünetként.
A hazai megbetegedések többségét okozó B típusú baktérium elleni védekezést is már két-három hónapos korban javasolt megkezdeni.