2024.08.02. 18:50
Napirenden a prevenció
Prevenciós krekasztal beszélgetést szervezett a városi társszervezetek és intézmények számára a Biztonságos Bajáért Centrum a bajai városházán. A résztvevők immár harmadik alkalommal találkoztak a témában. Ezúttal a fiatalokat érintő veszélyekről, illetve azok megoldási lehetőségeiről zajlott a tapasztalatcsere.
A találkozó egyik lényegi eleme volt a már létező, de az utóbbi időben nem igazán aktív KEF (Kábítószerügyi Egyeztető Fórum) tevékenységének felélesztése.
– Jeges vizet kell locsolni a több évtizede működő, de jelenleg alvó állapotban lévő KEF-re, hogy feléledjen – fogalmazott Ferenczi József a Biztonságos Bajáért Centrum (BBC) vezetője, program házigazdája.
Vasárnapi prédikációjából idézett az elsőként megszólaló Schindler Mátyás, a Páduai Szent Antal templom plébánosa, aki maga is mentálhigiénés szakember. - Reménytelenül sok a megoldatlan probléma, de nagyon fontos, hogy mindenki a maga területén és eszközeivel tegye meg, amit csak tud. Van tehetségünk hozzá. Ha az ember személyközpontú, empatikus és kongruens hozzáállással van jelen egy-egy közösségben, akkor mindig van adnivalója. Ha nem is tudjuk megváltani a világot, de a szűkebb környezetünkért sokat tehetünk – fogalmazott az atya. Hozzászólásában ismertetett számos adatot, amely kétségbeejtő képet fest a magyar társadalom jelenlegi állapotáról. Néhány adat ízelítőül: 14 ezerről 16 ezerre nőtt a gyermekkorú pszichiátriai esetek száma, jelenleg 22-24 ezer gyermek él nevelőotthonokban, a nevelőszülőknél, illetve gyermekotthonokban élők 40 százalékából lesz börtönviselt, prostituált vagy, hajléktalan. A 20 évesnél fiatalabb anyák aránya jelentősen nőtt, 26 százalékkal emelkedett azon esetek száma, ahol az apa személyét nem jegyzik be. Borsodban például minden negyedik apa ismeretlen. – Sokszor érezzük, hogy képtelenség megváltani a világot. Prédikációmban a kenyérszaporítás története kapcsán Jézust idéztem, aki azt mondta: „Ti adjatok nekik enni!” Mindenki meg tudja ezt tenni a maga területén, mindig van adnivalónk – emlékeztetett a plébános.
Ferenczi József a plébános szavait azzal egészítette ki: a centrum eddig is sokat tett a maga eszközeivel, ezt szeretnék új irányba terelni a KEF felélesztésével. A munkacsoport résztvevői a társadalomnak igen széles spektrumát fedik le, sokféle tudást és tapasztalatot felhalmozva.
Nyirati Klára, Baja polgármestere köszönetet mondott a BBC elmúlt év során végzett munkájáért. Kiemelte: a kerekasztal beszélgetés nem elég, el is kell érni a diákokat, ki kell vinni a programokat a szülőkhöz, nagyszülőkhöz. – Szoros társadalmi együttműködésre van szükség a témában – tette hozzá a polgármester, aki kedvező lehetőséget látna abban is, ha a jövőben a nyugdíjas korosztály kapna nagyobb szerepet a prevencióban, hiszen közülük sokan nyitottak, segítőkészek, igénylik a hasznos feladatot, és közel állnak az unokák korosztályához.
A kerekasztal beszélgetés során a kábítószer-fogyasztás terén egy új problémáról beszélt a Szabó Judit Izabella, a Zsibriki Drogterápiás Intézet igazgatója, aki figyelemmel kíséri és támogatja a bajai törekvéseket. Kiemelte: most a polidrog használat jelenti a legnagyobb veszélyt. – Nem egy-egy szer ellen kell hadjáratot indítani, mint korábban, mert a fiatalok keverik a legális és illegális szereket, eközben nincsenek tisztában az egyidejű használat kockázataival. Az egymásra figyelést, a biztonságot és a felelős magatartást, tudatos döntések meghozatalát kell erősíteni bennük – mondta a szakember, aki hozzátette: az egészségügyi és ellátó rendszerben nem jelennek meg az illegális szerhasználók, csak a rendőrség tud róluk. A szakember arról is beszélt, hogy tapasztalatai szerint az érintett szülők a pedagógusok és a rendőrök felé is bizalmatlanok, hiszen féltik az esetleges következményektől gyermekeiket. Szükséges lenne a bizalmi hidat felépíteni.
Lehoczky Ágnes, a Baja Városért és Egészségéért Közalapítvány elnöke, aki maga is pedagógus, a pedagógusok felkészítésének, képzésének fontosságára hívta fel a figyelmet. Arról biztosította a jelenlévőket, hogy a közalapítvány szívesen nyújt anyagi támogatást prevenciót célzó iskolai projektek megvalósításához. A prevencióhoz kapcsolódott Szabó Edit, a Bajai Óvodaigazgatóság igazgatójának véleménye is. A korábbi találkozókon elhangzottakat megerősítve ismét kiemelte: a prevenciót elsődlegesen az óvodában kell elkezdeni, hiszen ez az első lépés, itt tanulja meg a gyermek hogyan kell viselkednie ahhoz, hogy a társadalom értékes tagjává váljon. – A pedagógusok felkészültsége az indulatkezelés, magatartási nehézségek kezelése területen hiányos, szükséges a megfelelő képzések felkutatása, ugyanakkor meg kell hagyni mindenkinek a módszertani szabadságot – emelte ki Szabó Edit. Jó gyakorlatként bemutatta a NyugiOvi programot, amelyet egyik tagóvodájuk már sikerrel alkalmaz.
A bajai rendőrkapitányság képviseletében Gedovics Zoltán főtörzs-zászlós felidézte az elmúlt tanév során végzett munkájukat. Kiemelte: az oktatási intézményeket járva az a tapasztalatuk, hogy a fiatalok nem mernek segítséget kérni, ezért fontos lenne olyan biztonságos közeg (hely és alkalom) megteremtése, ahol a fiatalok megnyílnak. Suszterné Kovácsics Klára rendőr százados arról számolt be, hogy a helyi és környékbeli iskolákban a bántalmazás, ami főként a lányok körében volt jellemző, jelentette a legnagyobb problémát. Hangsúlyozta a jelzőrendszer fontosságát, amit egy-egy probléma esetén alkalmazni kellene.