2024.08.04. 19:00
Már foglalják az időpontokat a jövő évi esküvőkhöz – podcast
Július közepén megnyitották a 2025-ös kecskeméti anyakönyvet, már lehet esküvői időpontokat foglalni. A tapasztalatokról, különleges kérésekről dr. Molnár András, a polgármesteri hivatal igazgatási osztály vezetője beszélt a Rádió 1 Gong műsorában.
Július 15-én nyitották meg a jövő évi esküvői naptárt, melyre már többen jelentkeztek. Dr. Molnár András elmondta: egy esküvőnél fontos előre gondolkodni, hiszen minden mást csak akkor lehet lekötni, ha a házasságkötés időpontja már fix. Úgy foglalható étterem, fotós, videós…, vagy bármi más.
Péntek és szombat a legkeresettebb
2025-re bőven vannak időpontok még az Anyakönyvben. Jellemzően a párok pénteket vagy szombatot kérnek, de annak sincs akadálya, ha valaki hétköznap szeretne házasodni.
Az időpont foglalás akár telefonon is megtehető, melyben a fontosabb részleteket megbeszélik a párok a hivatal munkatársaival. Ezt követően kapnak e-mailt, melyben megerősítik szándékukat, majd minden tudnivalót megtudhatnak arról, hogy milyen iratokat szükséges bevinniük a személyes bejelentéshez, vagy milyen költségekkel kalkulálhatnak.
Okmányok a házasságkötéshez
A házasságkötéshez többféle okmány szükséges, a személyigazolvány, lakcímkártya mellett a születési anyakönyvi kivonat mindenképpen. Ha korábban volt bárkinek is fennálló házassága, annak megszűnéséről hivatalos iratot be kell mutatnia. Napjainkban sokan külföldiekkel kötnek házasságot, ezen esetek kicsit bonyolultabbak, hiszen minden külföldi okiratot be kell szerezni, és annak hivatalos fordítását is.
Ellenőrzik, engedélyezhető-e a házasság
Az osztályvezető kitért arra is: a párok most kérnek időpontot, de a személyes találkozó majd csak az esküvő előtt néhány hónappal lesz. A hivatalban mindenki esetében ellenőrzik, hogy létrejöhet-e a házasság, nincs-e jogi akadálya, például korábban kötött, de fel nem bontott házassága. A hatósági eljárások 99 százalékában nem szokott gond lenni, de arra már volt példa, amikor egy hölgyről kiderült, házas. Arra hivatkozott, hogy hosszú évek óta nem látta a férjét, azt hitte, akkor már nem számít házasnak.
A névváltozás utáni okmányokat is intézik
Ezen a találkozón jegyzik le, hogy a házasságkötés után ki milyen házassági nevet választ. Amennyiben történik változás, úgy már helyben a hivatal munkatársai átvezetik, fotót készítenek, ujjlenyomatot vesznek, nem kell már külön átmenni a Kormányablakba iratokat intézni. Csak a postán kell várni az okmányokat.
Díszterem és étterem
Dr. Molnár András hozzátette: a házasságkötés helyszíne ma már nemcsak a városháza díszterme lehet, hanem Kecskemét közigazgatási határán belül más is választható. Jellemzően éttermeket, szállodákat választanak a párok, ahova kimegy az anyakönyvvezető. Saját családi házakba ritkán hívják a kollegákat, mert ott csak kis létszámú násznép engedélyezhető.
Rövidülnek a ceremóniák
Míg régen akár 40 perces is volt egy esküvői ceremónia, ma már jellemzően 20-25 perc. Természetesen kérhető hosszabb verzió is, és személyes élményeket is belefűzhet az anyakönyvvezető a köszöntőjébe, ha a pár úgy kéri. A polgármesteri hivatalban a szertartáshoz kérhető homoköntés, gyertyagyújtás, különleges gyűrűpárna és speciális pezsgő is.
Baon podcast
- Utolsó közgyűlésére készül a kecskeméti képviselő-testület a jelenlegi összetételében – podcast
- Rendezvényhelyszínné válna a kecskeméti Vízműdomb teteje – podcast
- Jön az enyhülés az időjárásban – podcast
- Huszadik alkalommal is szeretnék megrendezni a Hunyadivárosi Napokat Kecskeméten – podcast
- Szombaton ingyenes kutyás piknik lesz Hetényegyházán – podcast