Bács-Kiskun

2022.01.09. 06:50

Nyugalmat kell biztosítani a novembertől márciusig alvó denevéreknek

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság felhívja a figyelmünket arra, hogy a hazánkban előforduló 28 denevérfaj mindegyike védett, elpusztításuk, zavarásuk vagy búvóhelyük lerombolása, károsítása törvénybe ütköző cselekedet.

Borbély Károly

A balesetveszélyes fák ritkítása, gallyazása közben a fatörzsből is előkeveredhetnek téli álmot alvó denevérek Illusztráció: MW-archív

Mint azt korábban megírtuk, december közepén járókelők értesítették a kiskunhalasi Zöld Közösségért Természetvédelmi Egyesületet, hogy a város egyik utcájában egy nejlonzsákban 45 denevért találtak, melyek közül több már elpusztult. Kiderült, hogy egy lakás redőnytokjába beköltözött, telelő denevérek zavarták az ott lakót, aki erőszakkal eltávolította őket onnan. Az eset elszenvedői ezúttal fehérszélű törpedenevérek voltak. A többség el tudott repülni, miután kiszabadították őket a zsákból a természetvédők. Nyolc példány azonban addigra már elpusztult, hatot pedig sérülten szállított a Szegedi Vadasparkba a területileg illetékes természetvédelmi őr, sajnos közülük egy sem élt már, mire Szegedre ért velük. 

Több denevérfaj (például a leggyakoribb rőt koraidenevér) is rendkívül alkalmazkodóképes, és a természetes élőhelyeik beszűkülésével előszeretettel költöznek épületek hasadékaiba, tetőszerkezetébe. Ez gyakran konfliktushoz vezet az ott lakókkal, mivel hangos lehet az állatok cincogása, ürülékükkel bepiszkítják a párkányt és néha a szobába is berepülhetnek. 

Novembertől márciusig téli álmot alszanak, de ezt többször megszakítják. Ha enyhe az idő és kissé felmelegszik a levegő, kirepülnek búvóhelyükről és télen is vadásznak. 

Sajnos a Halason napvilágra került eset korántsem egyedülálló, 2020 decemberében Kecskeméten történt hasonló bűncselekmény, de országszerte előfordulnak ilyen esetek. 

Ezért a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága (KNPI) ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy a hazánkban előforduló 28 denevérfaj mindegyike védett, elpusztításuk, zavarásuk vagy búvóhelyük lerombolása, károsítása törvénybe ütközik. 

A természet védelméről szóló törvény kimondja: „Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.” 

Továbbá a következőket is kimondja az említett törvény: „a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához, idomításához”, „kártételének megelőzése érdekében riasztási módszer alkalmazásához”, valamint az „egyede fészkének áttelepítéséhez”. 

A hatályos törvényeknek megfelelően azt kéri az igazgatóság, hogy ha valakit nagyon zavar az állatok jelenléte, vagy épületbontás, felújítás, szerelés, esetleg korhadt fa kivágása közben denevérekre bukkan, semmiképpen ne próbáljon „megszabadulni” tőlük. Ilyen esetben mindenképpen értesítse az illetékes nemzetipark-igazgatóságot, akik segítenek a lehetséges megoldás megtalálásában. 

Ha valaki Bács-Kiskunban természetet veszélyeztető tevékenységet tapasztal, bejelentését megteheti az igazgatóság központi e-mail címén: [email protected] vagy központi telefonszámán: +36 76 482 611. Azonnali, sürgős intézkedést igénylő esetben (például sérült, fokozottan védett állatot talál) a KNPI Természetvédelmi Őrszolgálata hívható a 30 555 6171-es számon, az ügyeletes naponta 8 és 20 óra között fogadja a természetvédelmet érintő, közérdekű bejelentéseket. Valamint bejelentést lehet tenni a knp.hu oldalán is. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában