bács-kiskun

2021.05.17. 12:54

Folytatódik a biológiai szúnyoggyérítés

A napokban folytatják a biológiai szúnyoggyérítést. A tavasz során eddig mintegy 10 ezer hektáron végeztek lárvagyérítést a szakemberek.

baon.hu

Forrás: Shutterstock.com

Fotó: mycteria

Április elején kezdődött meg a katasztrófavédelem koordinálásában a szúnyogok elleni védekezés. Az első hetekben légi járműről, folyadék formájában juttatták ki a speciális, baktériumok által termelt fehérjét tartalmazó készítményt, amely kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el. A folyók mentén lévő és jól megközelíthető szúnyogtenyészőhelyeket földi technológiával, gépjárműről kezelték – derül ki a katasztrófavédelem közleményéből.

A szúnyoglárvák számos víztípusban képesek fejlődni, így a folyók árterében visszamaradó vizekben és a sok szerves anyagot tartalmazó holtágakban.

Az ártéri erdőterületeken nehezíti a hatékony munkavégzést a fák zárt lombozata, amelyen a folyékony permetezőszer jelentős része fennakad. Ezeken a területeken korábban csak korlátozott eredménnyel lehetett alkalmazni a biológiai lárvagyérítést. Az országos szúnyoggyérítési program részeként azonban az elmúlt évben bevezették hazánkban a légi granulátumszórásos technológiát, amelynek köszönhetően most már átjuttatható a készítmény a lombozaton, a tavasz végi, nyári időszakban is megfelelő hatékonyságot biztosítva. Idén elsőként Szolnok térségében juttatnak ki légi úton granulátumot, míg a Csepel-sziget térségében földi biológiai védekezéssel lépnek fel a vérszívók ellen.

A tavasz során eddig mintegy 10 ezer hektáron végeztek lárvagyérítést a szakemberek.

Az esőzéseket követően folyamatosan vizsgálják a szúnyoglárvák élőhelyeit, a nagyobb kiterjedésű tenyészőhelyeken további kezelések várhatóak.

Emellett kiemelten fontos a lakókörnyezetünkben kialakuló mikrotenyészőhelyekre figyelni, azokat felszámolni. Célszerű a vízgyűjtőként szolgáló kerti eszközöket (virágcserepek, játékok, madáritatók) összegyűjteni vagy néhány naponta kiüríteni, az esővízgyűjtő hordókat szúnyoghálóval lefedni, illetve az árkokat rendben tartani, hogy ne tudjon benne hosszabb ideig megállni a csapadék. A Nemzeti Népegészségügyi Központ javasolt teendőkre vonatkozó tájékoztatóját ITT olvashatja.

Borítóképünk illusztráció.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában