2025.03.17. 11:45
Sokkolta a közösséget az óvodai gyermekbántalmazás, a rendőrség is megszólalt az ügyben
Szörnyű hír terjedt el előző héten Bács-Kiskun vármegyében. Az egyik magánóvodában egy pedagógus testileg és lelkileg bántalmazhatott egy gyermeket. A gyerekbántalmazás Kecskeméten történt, és az intézmény vezetése után a rendőrség is megszólalt.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, olyan intézmény érintett, ahol korábban elképzelhetetlen volt, hogy ilyen szörnyűség megtörténhet. A gyerekbántalmazás Kecskeméten, az Aranykapu Magán Óvodában történt. Éppen ebben a hónapban ünnepli fennállásának 28. évét az intézmény, amelyről korábban csak jókat lehetett hallani.

Fotó: Illusztráció / Forrás: Shutterstock
Gyerekbántalmazás Kecskeméten – mesterpedagógus az elkövető
– Az Aranykapu Magán Óvodában 28 év óta a legjobb szakembereket keressük, kerestük, és hittünk a szemünknek, a látszatnak, amikor pár hónapja óvodánkba engedtünk egy mesterpedagógus testvérpárt – olvasható az óvodát üzemeltető Cseriari Nonprofit Kft. ügyvezetője, dr. Szabó Lilla közleménye.
– Amikor több oldalról is jelzés érkezett a gyermekeket ért testi-lelki bántalmazás lehetőségéről, a belső vizsgálat eredménye mindkettejük rendkívüli (azonnali hatályú) felmentéséhez, és megfelelő jogi lépés megtételéhez vezetett – áll a közleményben, amely tehát elismeri, hogy a gyerekek testi-lelki bántalmazása megtörtént.
Rendőrségi eljárás folyik az ügyben
Az esettel kapcsolatban megkerestük a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányságot is, amely elismerte, eljárást indítottak. – A vármegyei vizsgálati osztályon közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás bűntette miatt indult nyomozás. Az ügy részleteiről – a nyomozás és a sértett érdekeire tekintettel – egyéb információt nem áll módunkban adni – közölte a vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Szabadságvesztéssel büntethető a gyermekbántalmazás
A Büntető Törvénykönyv (Btk.) szerint a gyermekbántalmazás súlyos bűncselekmény, és a büntetés mértéke az elkövetett cselekmény jellegétől függ. Ha egy pedagógus óvodában lelki vagy testi bántalmazást követ el, több jogi tételek is vonatkozhatnak rá.
Ha a pedagógus testi sértést követ el a gyermekkel szemben, akkor a Btk. 135. § alapján testi sértés miatt büntethető. Ez lehet enyhébb, ha kisebb sérülést okoz, vagy súlyosabb, ha tartós vagy súlyos egészségkárosodást okoz. A testi sértés büntetése:
• Enyhébb sérülés esetén: akár 3 évig terjedő szabadságvesztés.
• Súlyos sérülés esetén: akár 5 évig terjedő szabadságvesztés.
A lelki bántalmazás nem mindig kerül közvetlenül a Btk. kifejezett tételei alá, de ha a pszichés bántalmazás folyamatosan káros hatással van a gyermek mentális és érzelmi fejlődésére, akkor a kiskorú veszélyeztetése vagy más bűncselekmények is felmerülhetnek. Ez a típusú bántalmazás például gyermekekkel szembeni pszichikai abúzust, szidalmazást, megalázást is jelenthet, és ha az eléri a súlyosabb fokot, akkor az is bűncselekmény lehet. A kiskorú veszélyeztetése akár 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

Lélegzetvisszafojtva figyelték – az artistaművész rekordkísérlete mindenkit sokkolt