Óvatosság

2022.07.28. 12:27

Tűzveszélyesek a betakarítási munkák: védjük mezőgazdasági értékeinket is

Az Alföld hazánk legfontosabb mezőgazdasági területe. A több évtizedes tapasztalat azt bizonyítja, hogy a mai korszerű gépek korában is fontos a tűzvédelmi szabályok betartása, hiszen a betakarítási munkák tűzveszélyesek.

baon.hu

A tűzoltókat komoly kihívás elé állíthatja egy nagyméretű szalmakazal tüze

Fotó: Illusztráció/Horváth Péter

A Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság arra hívja fel a figyelmet, hogy a betakarítási munkák fokozottan tűzveszélyesek. A betakarítás végeztével ez a veszély nem szűnik meg, hiszen a mezőgazdaságban termelt anyagokat a tárolás és feldolgozás során is érhetik olyan biológia, fizikai, kémiai hatások, melynek következtében tűz keletkezhet, és nem szabad elfeledkezni a természetről (villám) és az emberi tényezőről (nyílt láng használata, szándékosság) sem. 

A tűzoltókat komoly kihívás elé állíthatja egy nagyméretű szalmakazal tüze, hiszen ezeknél a tüzeknél nagy mennyiségű éghető anyag van jelen, számolni kell a nagy távolságokkal és a nehéz megközelíthetőséggel, valamint még az oltóanyag hiánya is nehezítheti a gyors kárhelyszíni műveletet. A kazaltüzek jellemzője, hogy a tűz terjedése gyors, amit a száraz időjárási körülmények és a szél növelhetnek. 

A tűz következtében a bálakötözők veszítenek szilárdságukból, megolvadnak és elpattannak, ezért a bálák szétesnek ezzel növelve az oltási munkálatok során a balesetveszélyt. 

Kovács Andrea főhadnagy, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője hangsúlyozta, hogy a tűzoltás vezetőjének gyors és határozott döntéseket kell meghoznia az állampolgárok élet- és vagyonbiztonságának érdekében. Abban az esetben, amikor közvetlen életveszéllyel nem kell számolni az elsődleges feladat a még nem égő kazlak megóvása a tűztől. A hatékony beavatkozás érdekében fontos a felderítés során a tűz helyének, terjedési irányának és intenzitásának pontos behatárolása. A pontos helyzetfelmérésben – mit és milyen módon veszélyeztet a tűz – nagy segítség egy helyismerettel rendelkező ember jelenléte. 

A kazaltüzek oltásánál az emberi erő és a tűzoltó-technikai eszközök igénybevétele intenzív. Az erőgépek munkája az oltás több szakaszában is segíti a tűzoltók munkáját. 

A kazalban lévő és még nem égő bálákat erőgép segítségével gyorsan el lehet távolítani, valamint a végleges oltáskor a kazal és a bálák szétszedésénél tesznek jó szolgálatot. 

Amikor az erőgép megbontja a bálákat a tűzoltók vízsugarakkal és kéziszerszámokkal végzik az oltási munkálatokat és az intenzív hőterhelés miatt, az erőgépek hűtését. A munkák befejeztével fontos a terület átadása őrzésre az esetleges fellángolások, az újbóli tűz megelőzése érdekében.

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat pontos leírja, miként kell a kazalt és a rostnövénytárolót elhelyezni. IDE kattintva elolvashatja a szabályokat.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában