Kánikula

2025.06.23. 14:32

Extrém hőség jön, életbe lép a harmadfokú riasztás

Megterhelő napok várnak ránk. A hőmérő higanyszála igencsak magasra kúszik a héten. Emiatt harmadfokú hőségriasztást rendelt el az országos tisztifőorvos a HungaroMet Zrt. előrejelzése alapján.

Június első hete után úgy néz ki, az utolsó is forróságban telik. Idén már másodszor rendelt el hőségriasztást az országos tisztifőorvos az országban, ezúttal azonban már harmadfokút. Június 24-én (kedd) 00:00 órától június 26. (csütörtök) 24:00 óráig tart a riasztás. A tartós kánikula komoly fizikai és mentális megterhelést jelenthet, különösen az idősek, a kisgyermekek és a házikedvencek számára – írja közleményében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

harmadfokú hőségriasztás, Bács-Kiskun,
Harmadfokú hőségriasztás lép érvénybe
Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció

Hogyan vészeljük át a hőségriasztást?

Ne várja meg, míg szomjas lesz!

A forróságban kiemelten fontos a megfelelő folyadékbevitel – még szomjúságérzet nélkül is –, a legjobb választás a víz, de ajánlott a cukormentes italok, például gyümölcslevek vagy langyos tea fogyasztása is. Kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket, és figyeljünk az élelmiszerek megfelelő hűtésére.

Délelőtt 11 és délután 3 óra között érdemes elkerülni a közvetlen napsütést és a megerőltető fizikai munkát. 

Ha mégis a szabadban kell tartózkodnunk:

  • viseljünk világos, szellős ruhát, 
  • használjunk naptejet, 
  • UV-szűrős napszemüveget 
  • és ajakápolót. 

Tartózkodjunk árnyékban, és lehetőség szerint napi több órát töltsünk légkondicionált helyen – a nyilvános, hűtött helyiségek listája elérhető a katasztrófavédelem weboldalán.

Gyermeket, állatot ne hagyjon az autóban

A tűzoltókat nyáron gyakran riasztják autóban hagyott gyerekek és állatok miatt. Még félárnyékban parkoló, lehúzott ablakú autóban is gyorsan életveszélyessé válhat a hőmérséklet. Ilyen esetben azonnal hívjuk a 112-es segélyhívót!

Óvatosan a csobbanással

A vízpart hűsítő lehet, de felhevült testtel soha ne ugorjunk hirtelen a vízbe, fokozatosan hűtsük le magunkat. Az utcai szökőkutak nem alkalmasak fürdésre vagy frissítésre; inkább használjuk a párakapukat vagy hűtsük magunkat vízpermettel.

Tűzgyújtási tilalom és szén-monoxid veszély

Jelenleg nyolc vármegyében, köztük Bács-Kiskunban tűzgyújtási tilalom van érvényben. Ez nemcsak az erdőket, de azok környékét is érinti. A száraz növényzet miatt a tűzgyújtás mindenhol kockázatos. A nagy meleg hatására kéményekben légdugó alakulhat ki, ami szén-monoxid-mérgezéshez vezethet nyílt égésterű vízmelegítőknél, tavaly épp egy hőségriadó idején riasztották emiatt a legtöbbször a tűzoltókat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!