Levegőminőség

2025.02.13. 16:53

Ha jót akar magának, most inkább a négy fal között sportoljon!

Továbbra sem az elfogadható tartományba esik Kecskemét levegőjének minősége, kedden veszélyessé vált, csütörtökön pedig kifogásolt szinten volt. A levegő minősége Kecskeméten hatást gyakorolhat az egészségre, mutatjuk, hogyan.

Mint arról korábban beszámoltunk, kedden a levegő minősége Kecskeméten veszélyessé vált a szálló por miatt, csütörtökön pedig a „kifogásolt” tartományba került. Ez azt jelenti, hogy az érzékeny lakosságcsoportba tartozók (különösen a légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők) a szabadban történő munkavégzést, intenzív sportolást és más fizikai tevékenységek végzését mérsékelni, illetve lehetőségük szerint szüneteltetni kell. 

levegő minősége Kecskeméten, szmog, levegőminőség
A levegő minősége Kecskeméten hatást gyakorolhat az egészségre, mutatjuk, hogyan
Fotó: Bús Csaba

Kültéri szennyezők 

Ahogy azt a Nemzeti Népegészségügyi Központ kifejtette, a levegőminőséget a meteorológiai helyzet, a földrajzi elhelyezkedés, valamint a légszennyező források, mint a közlekedés, lakossági tüzelés és mezőgazdaság befolyásolják. A „szálló por” mérete 0,001-100 mikrométer, és a kisebb részecskék, mint a PM10 és PM2,5, könnyen a tüdőbe juthatnak.

A legfontosabb kültéri szennyezők közé tartozik a nem megfelelő fűtés, kerti hulladék és avar égetése. A levegőminőség javítása érdekében célszerű elkerülni a tilos tüzelési módokat, használni környezetbarát fűtési rendszereket és előnyben részesíteni a közlekedési alternatívákat, mint a közösségi közlekedés, kerékpár vagy gyaloglás.

A levegő minősége Kecskeméten hatást gyakorol az egészségre

Rövid távú hatások
A légszennyezés hatásai gyorsan megjelenhetnek, különösen az érzékeny csoportoknál, mint a gyermekek, idősek, krónikus betegek és várandós nők. A légszennyezők légzőszervi panaszokat okozhatnak, és a kisebb aeroszol részecskék hatással lehetnek a szív- és érrendszerre, növelve a szívinfarktus, agyvérzés és egyéb szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Emellett rövid távon az immunrendszert és a központi idegrendszert is károsíthatják.

Hosszú távú hatások
A levegőszennyezés hosszú távon is súlyos hatással van az egészségre. A dohányzáshoz, magas vérnyomáshoz és elhízáshoz hasonlóan a levegőminőség is jelentősen befolyásolja a várható élettartamot. Magyarországon évente 8000–12000 ember hal meg idő előtt a levegőszennyezés következtében. A legnagyobb hatást a kisméretű aeroszol részecskék gyakorolják, amelyek a szív- és érrendszeri betegségek, agyvérzés, tüdőbetegségek és más nem fertőző betegségek kialakulásában játszanak szerepet – foglalta össze közleményében a Nemzeti Népegészségügyi Központ.

Védekezés

A légszennyezés hatásai csökkenthetők odafigyeléssel és alkalmazkodással. Fontos, hogy a kedvezőtlen levegőminőségű időszakokban jobban vigyázzunk egészségünkre (pl. egészséges táplálkozás, egyéb káros hatások minimalizálása). Az érzékeny csoportoknak (gyerekek, idősek, várandós nők, krónikus betegek) különösen fontos a következő tanácsok betartása.

Szellőztetés
Beltéren is jelen lehetnek légszennyező források, ezért fontos a szellőztetés. Azonban, ha rossz a kültéri levegő minősége, a forgalmas utakon és csúcsforgalomban ne szellőztessünk. Az ideális időpontok a szellőztetésre fűtési szezonban a kora délután, szezonon kívül pedig reggel és este. A szellőztetést érdemes csapadékhullás után is elvégezni, mivel a csapadék segíthet a levegő tisztulásában.

Szabadtéri sport
Kifogásolt levegőminőség esetén a szabadtéri sportolás nem ajánlott az érzékenyebb emberek számára. Az egészséges embereknek is érdemes odafigyelni, hogy a legjobb időszak a mozgásra fűtési szezonban a kora délután, más időszakokban pedig a reggel. Ha a levegő minősége egészségtelen, használjunk FFP2 vagy FFP3 maszkot, különösen, ha fizikai munkát végzünk vagy kerékpározunk.

Maszkok és szűrők
Az egyszerű maszkok nem nyújtanak megfelelő védelmet a légszennyezés ellen. Az FFP2 vagy FFP3 típusú maszkok hatékonyak, mivel megfelelően szűrik ki a káros részecskéket. Ezeket beszerezhetjük munkavédelmi boltokban, kerékpárüzletekben vagy online.

Légzőszervi betegek gyógyszerei
Ha légzőszervi betegsége van, és a levegőminőség romlik, konzultáljon orvosával. Javasoljuk, hogy mindig legyen kéznél a szükséges gyógyszere, például inhalátor, a rossz levegőminőségű időszakokban.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!