2025.03.24. 17:34
Túlélést jelentő eső áztatja a földeket, de továbbra is súlyos veszély fenyegeti a Kiskunságot
A májusi eső aranyat ér. A mostani márciusi csapadék pedig a túlélést jelenti, de még nagyobb segítség lenne, ha minden héten esne 10-15 milliméter eső az év végéig.
Ebben az évben március 23-ig Soltvadkerten 104 milliméter csapadék hullott le. Ezt Frittmann János, borász, a Kunsági Borvidék elnöke nyilatkozta a hírportálunknak hétfőn délelőtt. Ekkor Baranya és Borsod közötti térségben, mintegy jó 100 kilométeres szélességben egy esőt hozó felhőzóna vonult keresztül az országon. Érintette Bács-Kiskunt is a túlélést jelentő márciusi csapadék.

Fotó: shutterstock.com / illusztráció
A legjobbkor jött a márciusi csapadék
Volt, ahol hétfőn délig 22 milliméter csapadék hullott, például Solton és Lajosmizsén, de délebbre ennél kevesebb jutott. Frittmann János elmondása szerint februárban 27, míg januárban 30 milliméter áztatta Soltvadkert környékét. Az egész éves csapadék 2024-ben 511 milliméter volt a település határában. Ez nem tűnik első hallásra kevésnek, ugyanakkor legalább 50-100 milliméterrel volt kevesebb, mint amennyi kellene a Kiskunságban.
A tartós szárazság komoly veszéllyel fenyeget
A gondot főként az jelenti, hogy nem egyenletesen esik le az, ami hozzánk érkezik. Ha a három nyári hónapban semmi sem esik, és tartósan 35 fokos a hőmérséklet, akkor az tönkreteszi a mezőgazdasági kultúrákat. Mint fogalmazott, sokan azt mondják, hogy jön fel a mediterrán éghajlat. A klímaváltozás ugyan igaz, de csak annyi a valóság, hogy a melegek egyre kibírhatatlanabbak lesznek. Amiről azonban senki sem beszél, az nem más, mint a légköri aszály. A tartós szárazság miatt a talaj nedvességtartalma is nagymértékben csökken, a növény már nem tudja ellensúlyozni a hőség miatti heves párolgást. Ilyen helyzet gyakran előfordul Kazahsztánban. Ez fenyegethet bennünket. A mediterrán világban, mint például Olaszországban, azért kisebb a gond, mint nálunk, mert ott a tengerek párolgása a szárazföld belsejében 40-50 kilométer mélyen is hatással lehet a növényzetre. Így az olaszok hazájában nem vagy csak igen ritkán alakulhat ki légköri aszály. Mi azonban nem vagyunk ilyen szerencsések, mert a Kárpát-medence messze fekszik a tengertől – mondta a Frittmann János, a Kunsági Borvidék elnöke.