2025.03.22. 19:45
Zsebbenyúlós kérdés: ennyivel emelkedtek az albérletárak Kecskeméten egy év alatt
Kecskeméten és más vidéki városokban 2025 tavaszára emelkedtek az albérleti díjak, míg Budapesten stagnálás, sőt, enyhe csökkenés volt tapasztalható. Ezeket érdemes tudni az albérleti díjak alakulásáról.
A lakáspiac egy fontos szegmense az albérletpiac, amely mindig is figyelemre méltó trendeket mutatott. A legfrissebb ingatlan.com statisztikák és a KSH-ingatlan.com lakbérindexe alapján februárban az albérleti díjak országosan gyakorlatilag stagnáltak. Sőt, Budapesten a bérleti díjak enyhén csökkentek, míg vidéken az albérletpiacon bizonyos területeken már áremelkedés is tapasztalható volt. Kecskeméten a helyzet különleges figyelmet érdemel, hiszen az ottani bérleti díjak 2025 tavaszára már érezhetően emelkedtek.

Fotó: ingatlan.com
Albérleti díjak alakulása: Kecskemét és a vidéki piacok
A Kecskeméten található kiadó ingatlanok átlagos bérleti díja 2024 márciusában 128.000 forint volt, ami az ingatlan.com adatai szerint 2025 márciusára már 158.000 forintra emelkedett. Ez a 30%-os növekedés a vidéki albérletpiacon egyre inkább jellemző trend, ahogyan azt más nagyvárosok, például Debrecen és Szeged esetében is láthatjuk.
Budapesti és vidéki trendek: mi történik az albérletpiacon?
Februárban az országos bérleti díjak csupán 0,2%-kal emelkedtek, ami gyakorlatilag stagnálásnak felel meg. Ezzel szemben Budapesten 0,4%-os csökkenés volt tapasztalható, ami a keresleti oldal és a megnövekedett kínálat hatására következett be. A fővárosban az ingatlan.com adatai szerint a kiadó lakások bérleti díja március elején 250.000 forintot tett ki, ami megegyezett az egy évvel korábbi értékkel. A bérleti díjak csökkenése különösen a drágább budai kerületekben volt érezhető, míg a pesti külső kerületekben továbbra is emelkedtek a bérleti díjak.
A bérleti díjak stagnálása vagy mérsékelt csökkenése az ingatlanpiacon azzal magyarázható, hogy az albérletkínálat bővült, és a befektetők aktivitása is nőtt. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, hogy az aktív befektetői jelenlét és a folyamatos bővülő kínálat fékezheti a bérleti díjak emelkedését középtávon.
A vidéki városok: Debrecen és Szeged emelkedése
A vidéki városokban, különösen Debrecenben és Szegeden a bérleti díjak emelkedése figyelhető meg. Debrecenben a kiadó lakások száma 116%-kal nőtt egy év alatt, de az átlagos bérleti díjak ennek ellenére emelkedtek, 230.000 forintra. Szegeden 16%-os emelkedés történt, így az átlagos bérleti díj március elején 160.000 forintra nőtt. A bérleti díjak emelkedése ezen városokban elsősorban a megnövekedett keresletnek és a bővülő kínálatnak köszönhető.
A győri piac is hasonló trendeket mutatott, 31%-os növekedés mellett, míg az átlagos bérleti díj 190.000 forint körül alakult. Ezen városok esetében is az ingatlan.com adatai szerint a bérleti díjak növekedését nemcsak a megnövekedett kereslet, hanem a folyamatosan bővülő kínálat is magyarázza.
Mi vár ránk a jövőben?
Az albérleti piac alakulása 2025-ben továbbra is figyelmet érdemel, hiszen a kereslet és kínálat dinamikája egyaránt hatással van a bérleti díjakra. Kecskeméten, hasonlóan a többi vidéki városhoz, a bérleti díjak emelkedése várható, mivel az ingatlanpiacon egyre aktívabbak a befektetők, és a bérlők igényei is egyre változatosabbak. Kecskemét esetében az átlagos bérleti díjak a 2024-es 128 000 forintról 2025 tavaszára 158 000 forintra emelkedtek, amely a város ingatlanpiacának vonzerejét is tükrözi.