2025.02.09. 15:38
Félelem és reszketés a szántóföldeken
Arctalan ellenfelekkel kell számolniuk a magyar gazdák boldogulását akadályozó kártevőknek. Pilóta nélkül is térkép a táj a hernyóbombázókat irányítóknak. A dróncsapás nem a jövő, hanem a jelen.
Az elmúlt két év légi növényvédelmi ellenőrzéseinek tapasztalatait foglalta össze területi bontásban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az összegzés arról árulkodik, hogy a drónok használata elterjedőben van a légi permetezésben. Kártevő legyen a talpán, amit nem rémiszt meg ez a hír. A pilóta nélküli mezőgazdasági repülések száma egyre nő országszerte, dróncsapás éri időről időre a kártevőket.

Fotó: Shutterstock.com /Illusztráció
A dróncsapás engedély nélkül fél karú óriás
A Nébih honlapján közölt megállapítások szerint a gazdák igyekeznek megspórolni maguknak a drónok bevetéséhez kapcsolódó engedélyeztetés fáradságát. A felhasználók nagy arányban nem tesznek eleget bejelentési kötelezettségüknek. Hiába sulykolják, hogy a szabályok betartása minden káresemény megelőzésének kulcsa. Áttekintve a táblázatot, kiderül, hogy 2023-ban 177 repülés során 19537 hektár területet permeteztek repülőgépről, 2024-ben 105 felszállással 16077 hektár permetezését végezték el. Kevesebb növényvédelmi, azaz hernyóbombázó-bevetés kisebb területet érintett tavaly a korábbihoz képest.
Műtrágya is hull az égből
Persze nem csak a kártevők elleni repüléseket jegyeztek fel: műtrágyázást is végeztek. Két év alatt 28 alkalommal szálltak fel a permetező repülők, és 6300 hektárt szórtak meg. Az előző két évben, 2023-24-ben 3-3 alkalommal reptettek engedéllyel drónt a magyar gazdák, összesen 2,6 hektáros területet permeteztek le a pilóta nélküli gépekkel. Fejérben és Békésben vágtak oda velük a hernyóknak, rovaroknak és más kártevőknek.
Bács-Kiskunban egyelőre csak pilóta vezette repülőgépekkel végzett légi műveletekhez kértek engedélyt a kormányhivataltól. Két év alatt összesen 19-szer.