2025.01.08. 19:50
A minimálbér-emelés a többi bért is húzza magával
Az infláció tartós leszorítása, a történelmi bérmegállapodás és a keresetek emelkedése tovább erősíti a fogyasztást, amely fontos motorja a gazdasági növekedésnek. A minimálbér-emelés nemcsak a legalacsonyabb keresetet, hanem a fölötte lévő béreket is érdemben növeli.
Hamarosan megtudjuk a KSH-tól, hogy mekkora lesz az infláció. Ez pedig a történelmi bérmegállapodás szempontjából sem mellékes. Azt már tudjuk, hogy novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, 0,5 százalékkal pedig az előző havikat. Ebből arra lehet következtetni, hogy a kormányzati intézkedésekkel tartósan sikerült leszorítani a szankciós inflációt – hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzet. Ez segítette elő a bérek emelkedésével párosulva a fogyasztás beindítását. Elemzők szerint a kedvező folyamatok az idén is kitartanak. Mint arról korábban már írtunk, a munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek három évre előre egyeztek meg. Ennek alapján az idén kilenc, 2026-ban 13, 2027-ben 14 százalékkal emelkedik a minimálbér. A minimálbér-emelés hatásairól kérdeztünk néhány üzletembert.
A magyar emberek megérdemlik, hogy jól keressenek
Gaál József, a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke hírportálunknak elmondta, hogyha a béremelés nem jár az infláció emelkedésével, akkor ez a változás előnyös a munkavállalók számára. Gerjeszti a hazai gazdaságot, emelkedik majd a belső fogyasztás. A magyar emberek megérdemlik, hogy jól keressenek – mondta, majd hozzátette, hogy a béremelés ugyanakkor kihívás elé állítja a cégeket, ahol általában 20–60 százalék között mozog a költségeken belül a bérek aránya. Mint elmondta, az emelés kihat azokra is, akik nem minimálbért kapnak. Ugyanis egy vállalkozáson belül a belső bérfeszültségeket kezelni kell, így a magasabb fizetéseken is változtatni kell.
A BKMKIK vezetője azt mondta, hogy az országos kamara egy felmérést végez a kamarai tagság körében, hogy megismerjék, a béremelési intézkedések milyen hatással lesznek a hazai cégek napi életére. A gazdaság szakember meglátása szerint a hároméves minimálbér-emelési megállapodás átrendezi a gazdaságot, lesznek olyan vállalatok, amelyek várhatóan nem fogják kigazdálkodni a költségnövekedést. Az ott dolgozóknak viszont állást ajánlhatnak a nemzetközi nagyvállalatok – fogalmazott Gaál József.
Jogos elvárás a dolgozók részéről a minimálbér-emelés
Szervánszky Judit, a soltvadkerti Szent Korona Cukrászda egyik tulajdonosa azt nyilatkozta, hogy a bérmegállapodás emeli a cégüknél is a bértömeget. Ugyanakkor ez kihat az árakra is. Hogy nagyobb lesz-e a forgalom és több cukrászkészítmény fogy-e majd az idén, még nem lehet megítélni. Ehhez legalább két teljes év kell, hogy a megállapodás forgalomra gyakorolt hatásáról lehessen nyilatkozni.
Egy jánoshalmi nagyvállalat, a Renner Zrt. innovációs igazgatója, dr. Renner Tamás azt mondta, hogy jogos elvárás a dolgozók részéről az emelés. Ugyanakkor arra is oda kell figyelni, miszerint a másik oldalon is lépéseket kell foganatosítani. A 36 százalékos béremelés ugyanis egy-egy vállalatnál az egész bértömeget, így a költségeket emeli. Ilyen arányú emelés esetében pedig ma már a munkaalapú társadalmi rendszerről át kell térni a tudásalapú rendszerre. A nagyobb hozzáadott értékű munkával lehet biztos alapokra helyezni a béremelést. Ehhez viszont iparstratégiai változásra van szükség – fejtette ki.
A Világgazdaság egy videót is készített a történelmi bérmegállapodásról.