Homokhátság

2025.01.13. 11:20

Nagy bajban a kukorica termesztése, a klímaváltozás átírta az eddigi rutint

A kukoricával évek óta kísérleteznek, hogy megmentsék a termését az aszály, a hőség pusztításától. A Homokhátságon új gyakorlatra van szükség a termesztésben.

A vetőmagforgalmazók kínálatából úgy tűnik, nagyjából a tavalyi árakon jutnak hozzá a mezőgazdálkodók a tavaszi telepítésű szántóföldiek magvaihoz. A választékuk egyben jelzi a nemesítés irányát: rendelkezésre áll több olyan újabb hibrid, amelyek jobban elviselik a melegedő éghajlat káros hatásait. A Homokhátságon rájöttek, hogy a kukorica hidegtűrő képessége határozza meg jelentősen a vele való technológia alkalmazását. 

Homokhátság, kukorica, mezőgazdaság
A Homokhátságon visszaszorul a kukorica termőterülete
Fotó: Illusztráció / MW-archív

A Homokhátságon új gyakorlatra van szükség

– Tapasztalataink azt mutatják, hogy a térségben immár csak úgy lehetséges elvárható kukoricaterméshez jutni, ha még a júliusi, augusztusi forróság beállta előtt, vagyis június közepe tájára becsövesedik az állomány. Korai beérésű hibridekkel, a minél koraibb vetéssel a kánikulai nyarakon is van esély kielégítő termésre. Számolni kell azonban a kukorica hidegre való érzékenységére. Gyakori jelenség az, hogy például március végén a 10 fokot is eléri a talajhőmérséklet, majd rendszerint hideghullám jön a néhány leveles növényekre. A hidegstressz akár másfél hónapra visszafoghatja a növényeket a fejlődésben. Újabban már fellelhetők hideget viszonylag jól bíró hibridek, amelyek alkalmasak a hagyományos időzítéstől eltérően a hetekkel korábbi vetésre – magyarázta Pesti Gábor, a termesztéssel és vetőmag forgalmazással egyaránt foglalkozó nagykőrösi Pesti és Társa Kft. ügyvezetője.  

Az elmondottak szerint a Homokhátságon feledni kell a régi gyakorlatot a kukorica vetésének április közepére programozását. Helyes eljárás volt az régen, ám a klímaváltozás átírta a termesztési terveket. Az utóbbi években meggyőződtek a termesztők arról, hogy a helyenként silány termésnek fő oka az volt, hogy az áprilisi vetésű kukorica úgymond belevirágzott a hőségbe, a felsülő növények képtelenek voltak kifejleszteni termésüket, sőt teljesen meddővé váltak a szárak. Öntözött területeken természetesen nincs ilyen veszély, a vízpótlással középérésű hibridek is adhatják az elvárható hozamokat.

Pesti Gábor szerint a termesztés kockázatossága miatt a térségben visszaszorul a kukorica termőterülete a kalászosok és a napraforgó javára. Az utóbbi növény magvainak értékesítése hosszabb távon kedvező és nincs olyan probléma vele a toxinosság miatt, mint a kukoricával.

Homokhátság, napraforgó, mezőgazdaság
A jól időzítve elvetett, tápanyaggal ellátott napraforgóval rendszerint sikerrel járnak a gazdák
Fotó: Miklay Jenő

A napraforgó vetésével nem érdemes sietni

– A vetőmag kínálat a napraforgó esetén is kielégítő, ugyancsak lehetséges tenyészidő alapján választani a szaporító anyagot, a homokhátsági termesztés körülményeihez is alkalmasakat. A bevált gyakorlat szerint a napraforgó vetésével nem érdemes sietni. Két okból is. A korán kikelt növényeket erősen legyengítheti az esetleg rájuk telepedő hideg időjárás. A vetési időszak vége felé földbe jutott magvakból kelt növényállomány rendszerint több termést ad. A március 20-át követő vetés esetében eredményesebb a gyomírtás. Addigra kikel a napraforgó földekre telepedő vadkender, amely vegyszeresen nehezen nyomható el, de tárcsázással, zömmel kiirtható – tanácsolta a szakember.  

Duna-Tisza közén más tavasziak esetében is folyamatosan változtatja a vetésszerkezetet az időjárás. A forró nyarakat kevésbé bíró tavaszi árpát egyre kisebb területen termesztik, esetleg a tavaszi zabbal járhatnak sikeresebben a gazdák. Újabban növekszik a cirokföldek összmérete, főleg a szemet adók, az állattartó gazdaságok részére pedig a silónak való. A szemes cirok jövedelmezősége megközelíti a kukoricáét, hozama biztonságosabb aszályos nyarakon – jellemzik a termesztők.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!