2025.02.09. 17:15
Így segíthet hozzá a hormonjóga a gyermekáldáshoz – galériával
Gyógyszerek és orvosi beavatkozás nélkül is helyreállíthatók bizonyos női problémák egy különleges mozgásformával, a női jóga, vagy másnéven hormonjóga gyakorlataival – mondta el portálunknak Hürkecz-Magony Andrea, kecskeméti jógaoktató, akinek vendégkörében számos olyan hölgy található, akinek valamilyen okból felborult a hormonháztartása, és egészségügyi problémája, esetleg meddőség alakult ki nála. A hormonjóga gyakorlása azonban sokuknál segített a gyógyulásban anélkül, hogy drasztikusabb kezelésnek vetették volna alá magukat.
– A hormonjóga egy dinamikus mozgásokon alapuló rendszer, melynek célja a női hormonháztartás kiegyensúlyozása. Hangsúlyoznom kell, hogy nem a súlyos állapot esetén fontos orvosi segítség ellenében alkalmazandó a hormonjóga gyakorlása. Azonban kevésbé súlyos hormonális eltolódások esetén önmagában is gyógyulást eredményezhet, illetve orvosi kezelés kiegészítésére is tökéletes – hangsúlyozta Andrea, hozzátéve, hogy ez a jógatípus ötvözi a hatha jóga, a tibeti jóga, valamint más rendszerek gyakorlatait.

Fotó: Bús Csaba
A hormonjóga gyakorlása segítség a női egészségnek
Napjaink stresszes életmódja gyakran felborítja a női hormonrendszer egyensúlyát, mely számos problémát okozhat, beleértve a menstruációs zavarokat, a meddőséget és a pajzsmirigyproblémákat. Hürkecz-Magony Andrea, a női hormonjóga oktatója szerint azonban a rendszeres jógagyakorlás segíthet visszaállítani a belső egyensúlyt.
Mi is az a hormonjóga?
– A női jóga gyakorlatai elsősorban a hormonrendszerre hatnak – magyarázta Andrea. – Az órákon a csípő, a medencetájék és a csípő körüli izmok kapják a fókuszt, mivel ezek a területek különösen fontosak a női hormonháztartás szempontjából. Valamint a gyakorlatsorokkal kifejezetten a test belső éleit erősítjük, amelyek kapcsolatban állnak a hormonrendszerrel. A hullámzó, lágy, áramló mozdulatok erősítik a női energiákat, a csavarások pedig segítik a méregtelenítést. Valamint minden órán végzünk fordított testhelyzeteket, hogy vitalizáljuk az egész szervezetet – világított rá Andrea.
A hormonjóga kifejezetten jó hatással lehet a petefészek működésére. – A jóga serkenti a progeszteron termelését, mely sok nőnél alacsony szinten van, miközben az ösztrogén gyakran túltermelődik. Ez meddőséghez vagy menstruációs zavarokhoz vezethet. Az idő előrehaladtával pedig az ösztrogénszint csökkenhet, ami szintén problémákat okozhat – mondja Andrea. A jóga segíthet ezek egyensúlyban tartásában, gyakran orvosi beavatkozás nélkül is.
Stresszkezelés és hormonjóga
A magas kortizolszint – amely a stressz következménye – szintén megzavarhatja a hormonháztartást. – A jóga nemcsak a testre, hanem a lélekre is hat. Segít csökkenteni a stresszt, ami közvetve hozzájárulhat a hormonok egyensúlyának visszaállításához – magyarázta az oktató.
Sikeres fogantatás
Andrea elmondása szerint sok olyan nő keresi meg azzal a problémával, hogy nem sikerül teherbe esni. – Az egyik leggyakoribb eset az, hogy hosszú ideig tartó, sikertelen próbálkozás után, pusztán a rendszeres jógázással, minden más beavatkozás nélkül sikerül a fogantatás. Jelenleg hat kismamám van, akik rendszeresen jártak hozzám, és a jóga segített nekik a babavárásban, négyen pedig már megszülték a babájukat – mondta Andrea a jóga gyermekáldásra gyakorolt pozitív hatásáról.
Hürkecz-Magony Andrea: a hormonjóga gyakorlása segítség a női egészségnek
Fotók: Bús CsabaTovábbi előnyök
A hormonjóga nemcsak a babavárásban segíthet. Andrea szerint sok nő tapasztalja, hogy a menstruációs görcsök csökkennek, a ciklus normalizálódik, sőt, a pajzsmirigy alulműködésére is jó hatással lehet.
– Volt olyan vendégem, akinél a pajzsmirigy-problémák rendeződtek a rendszeres jógázás hatására, anélkül, hogy gyógyszeres kezelést kellett volna alkalmaznia – mutatott rá Andrea a speciális gyakorlási forma további előnyeire.
Saját példája is a hormonjóga hatását mutatja
Andrea saját tapasztalatból tudja, milyen hatékony lehet a jóga. – Két gyermekem van, és a második terhesség után a hormonháztartásom felborult. Hiába figyeltem az étkezésre, a stressz és az alváshiány mégis megzavarta a hormonrendszeremet. Ezért kezdtem el keresni egy alternatív megoldást, és így találtam rá a hormonjógára. Az első óra után tudtam, hogy ez az, amivel foglalkoznom kell, nemcsak magam miatt, hanem hogy segítsek más nőknek is – idézte fel Andrea a találkozását az életét átformáló mozgásformával.
– A hormonjóga tehát nemcsak egy tornagyakorlatokat tartalmazó óra, hanem egy önfejlesztési és gyógyulási folyamat is. Akik kitartóan gyakorolják, nemcsak testi, hanem lelki egyensúlyukat is megtalálhatják – vonta le a következtetést a jógaoktató, és hozzátette, hogy aki érdeklődik e mozgás iránt, a Facebook-on található szakmai oldalán, a Női jóga Andival-oldalon tájékozódhat, ahol számos videót láthat feltöltve, és ki is próbálhatja az egyes mozdulatokat.