Egy teljesebb életért

2024.11.16. 12:00

Élményfoglalkozást szervezett a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság

A vajdasági Adán, november 7-8-án a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság szervezésében szerveztek programot a fogyatékkal élők életminőségének javításáért. A jelentkezőknek felkészítést, másnap a fogyatékkal élőknek foglalkozást tartottak. A jelentkezők a megszerzett tudást a jövőben is kamatoztathatják saját környezetükbe – tájékoztattak a szervezők.

Élményfoglalkozást szervezett a fogyatékkal élőknek a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság

Forrás: Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság

A Hagyományok Háza Hálózat –Vajdaság egyik fontos eseménye volt 2022-ben az Interweaving-Fonódások nevű Erasmus + Kisléptékű partnerségek pályázat nyomán megszervezett találkozó. 

Hagyományok Háza Hálózat–Vajdaság
A Hagyományok Háza Hálózat –Vajdaság szervezte foglalkozás élmény volt a résztvevőknek, oktatóknak egyaránt
Forrás: Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság

A közös projekt célja volt, hogy a résztvevő felnőttoktatók olyan jógyakorlatokat, oktatási tapasztalatokat, módszereket gyűjtsenek és teszteljenek, amelyek segítik a fogyatékkal élők integrációját. 

Az akkori eseménysorozat főszervezője Legeza Márta, népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere, a Hagyományok Háza Népi Kézművesség és Népi Iparművészeti Szakcsoport szakmai munkatársa volt.

A sikeres találkozó eredményei az intézmény egyik tavalyi továbbképzésén – a társadalmi felelősségvállalás jegyében – is fontos témává váltak: hogyan lehet a hátrányos helyzetűeket vagy fogyatékkal élőket megszólítani a néphagyomány eszközeivel.

Idén a kezdeményezés konkrét eredményeként november 7-8-án, a vajdasági Adán szakmai műhelyt tartottak. A program kidolgozásában Legeza Márta és Vörös Zsuzsanna, a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság szakmai felelőse mellett részt vett Orcsik Csaba adai fazekas, népi iparművész is.

A szervezők kétnapos foglalkozásban gondolkodtak. Az első napra – jelentkezés alapján – kézműveseket vártak, de gyógypedagógus, virágkötő és tánctanár is volt az érkezők között. A délelőtt Legeza Márta elméleti előadása hangzott el, amin szóba kerültek a már említett pályázat eredményei is. Az ezt követő gyakorlati foglalkozáson a résztvevők a másnapi, fogyatékkal élőkkel való foglalkozásra készültek mondókákkal, rávezető játékokkal, s megismerték az eszköztár kiválasztásának módszertani szempontjait is. 

A mentorok – adventhez közeledve, a kosárfonást fókuszba helyezve – karácsonyi csillagot készítettek, ezt követően az adai fazekasmester segítségével az agyagmegmunkálás fogásaival is ismerkedtek.

 

Hagyományok Háza Hálózat –Vajdaság
A kosárfonás rejtelmeibe is betekintést nyerhettek a résztvevők a Hagyományok Háza Hálózat –Vajdaság programján

Másnap a zentai „Kéz a kézben" Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Civil Szervezettől érkezett fogyatékosok párba álltak egyenként az előző nap gyakorlatot szerzett mentorokkal. A karácsonyi csillag után kisebb agyagtárgyakat is készítettek közösen.

Rám is nagy hatással volt ez a két nap. A foglalkozás befejezése után összeültünk és részletesen kiértékeltük a két napot. Minden résztvevő beszámolt jövetelének motivációjáról, s a folytatás is szóba került, ki mi módon tudja saját környezetében felhasználni a tapasztaltakat. Egyetértettünk: igazi élményszerű, jó hangulatú tudásátadásnak lehettünk részesei, s egyben a fogyatékos résztvevőknek is igazi örömet szereztünk

– értékelte az eseményt Vörös Zsuzsanna. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!