Ma egy hete ismételten nem kapott kellő támogatást a honatyáktól az a törvénymódosítási javaslat, ami szerint a rendőrök közúti igazoltatáskor a mentelmi joggal védett személyek alkoholfogyasztását is automatikusan mérhették volna.
Így szavaztak a Bács-Kiskun megyei képviselők
MSZP: Alföldi Albert: igen
dr. Balogh László: igen
dr. Garai István Levente: igen
Márfai Péter: igen
Fidesz–KDNP: Bagi Béla: nem
Balogh József: igen
Bányai Gábor: nem
Font Sándor: nem
dr. Horváth Zsolt: nem
dr. Kerényi János: nem szavazott
Lezsák Sándor: nem szavazott
Matolcsy György: nem szavazott
Nyitray András: nem
dr. Semjén Zsolt: nem
dr. Szabó Erika: nem
dr. Zombor Gábor: nem
Zsigó Róbert: nem
A Bács-Kiskun megyében mandátumhoz jutott képviselők közül öten támogatták a javaslatot, kilencen elvetették, hárman nem szavaztak a kérdésről. A törvénymódosítás egyébként nemcsak a mentelmi joggal rendelkező országgyűlési képviselőkre vonatkozott volna. Rajtuk kívül – egyebek közt – a bírák, az ügyészek, az ombudsmanok sem kötelesek a szonda megfújásával igazolni rendőri intézkedéskor, közúti ellenőrzéskor, hogy nem fogyasztottak alkoholt.
A hatályos szabályozás szerint, ha valaki nem fújja meg a szondát, akkor kényszerintézkedés – például vérvétel – rendelhető el vele szemben. Az országgyűlési képviselőket ugyanakkor védi a mentelmi jog.
A parlament mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottsága tavaly május 12-én tett közzé egy állásfoglalást. A testület „az országgyűlés tekintélyének megóvásának érdekében” azt javasolta akkor a képviselőknek, hogy a közlekedésrendészeti intézkedések során vessék alá magukat „az alkoholszondás légzésminta-adásnak”. Ez az ajánlás vezetett a mostani szavazáshoz, amelyen végül az országgyűlés 198 igen- és 129 nem-szavazattal, egy tartózkodás mellett nem fogadta el a kétharmados többséget igénylő törvénymódosítást.
– Az országgyűlési képviselők mentelmi jogát az alkotmány garantálja, részletes szabályozását pedig a képviselői jogállásról szóló, kétharmados törvényre bízza – magyarázza dr. Homoki Tamás kecskeméti közlekedési szakjogász.
– A mentelmi jog a legtöbb parlamenti demokráciában létezik, és a lényege az, hogy a független és zavartalan képviselői munkát biztosítsa. A magyar szabályozás szerint csak az országgyűlés hozzájárulásával lehet büntető- vagy szabálysértési eljárást indítani, illetve kényszerintézkedést alkalmazni egy képviselővel szemben.
Közlekedési baleseteknél nyilvánvalóan lehetetlen az ittasságot úgy igazolni, hogy az országgyűlés előzetesen hozzájárulását adja a szondáztatáshoz vagy a vérvételhez. Úgy vélem: a mentelmi jog közlekedési vétségekkel kapcsolatos szűkítése nem korlátozná a képviselői jogállás függetlenségét.
Honatyák esete a szondával
AZONNAL LEMONDOTT mentelmi jogáról Medgyasszay László (KDNP), amikor idén szeptember 9-én egy motoros szabálytalanul bevágott az autója elé, és a helyszínen meghalt. Medgyasszay megfújta a szondát, ami negatív eredményt mutatott.
MEGTAGADTA az alkoholszonda megfújását Szabó Zoltán (MSZP) 2005. július 30-án éjjel a fővárosi Hattyú utcában. A rendőrjárőröknek gyanússá vált a sofőr, ezért meg szerették volna szondáztatni, de a képviselő mentelmi jogára hivatkozva nemet mondott.
A FŐVÁROSI GAZDATÜNTETÉSRŐL tartott hazafelé dr. Fenyvesi Máté (Fidesz) 2005 február végén, amikor a Pesti úti felüljárón megcsúszott autójával, és letörte egy szemből jövő kocsi visszapillantó tükrét. Fenyvesi mentelmi jogára hivatkozva többször is megtagadta a szonda megfújását.
2004 JANUÁRJÁBAN Balsay István (Fidesz) VW Golfjába hátulról belecsúszott egy másik autó. A rendőrök kérték a baleset résztvevőit, hogy fújják meg az alkoholszondát. Balsay mentelmi jogára hivatkozva elutasította ezt.
Miért úgy szavazott, ahogy?
DR. HORVÁTH ZSOLT (Fidesz): – Képviselőcsoportunk egyhangúlag döntött úgy, hogy elutasítjuk a törvénymódosító javaslatot. Mindamellett az a véleményem, hogy egy képviselő bármikor lemondhat a mentelmi jogáról. Én például még soha nem tagadtam meg a rendőr kérését, ha szondáztatni akart. Soha nem kívántam kibújni az ellenőrzés alól – és nem fogok a jövőben sem.
MÁRFAI PÉTER (MSZP): – A törvény szerint egy képviselő a mentelmi jogáról önállóan kizárólag szabálysértés esetén mondhat le. Minden más esetben – például egy közlekedési bűncselekménynél, mondjuk, egy ittas gázolásnál csak a parlament függesztheti fel a mentelmi jogot. Ezért is szerettük volna, hogy meg lehessen szondáztatni a képviselőket is. Hogy már a helyszínen tisztázni lehessen olyan kérdéseket, amelyek utóbb csak kényszerű magyarázkodásnak tűnhetnek.
DR. SEMJÉN ZSOLTOT (KDNP) többszöri próbálkozásra sem tudtuk elérni a hét utolsó munkanapján, majd telefonon jelentkezett munkatársunknál a KDNP szóvivője, Halász Zsuzsa. Ő állította: szó sem volt a törvénymódosításban szondáztatásról. Nem is érti, miért közöl ilyen információkat néhány média. Pontosan utánanéztünk, és a törvényjavaslat értelmező szövegében a következő áll: „…rendőri intézkedések kiállására, így különösen a légzésminta adására abban az esetben is kötelezhetőek a mentelmi joggal védett személyek, ha az intézkedéssel nyert bizonyíték adott esetben büntetőeljárás vagy szabálysértési eljárás megindítására is alapot adhat.”